Oman jako cel turystyczny zyskuje coraz większą popularność. Słynie z pięknej przyrody i starożytnych tradycji, których cywilizacja nie wytępiła. W tym samym czasie to państwo muzułmańskie gościnnie przyjmuje turystów i wprowadza ich do pierwotnego stanu kultura i piękno ich przestrzeni. Jednym słowem, Oman jest tego wart, aby to zobaczyć.

Gdzie jest Oman?

Oman jako cel turystyczny zyskuje coraz większą popularność. Słynie z pięknej przyrody i starożytnych tradycji, których cywilizacja nie wytępiła. W tym samym czasie to państwo muzułmańskie gościnnie przyjmuje turystów i wprowadza ich do pierwotnego stanu kultura i piękno ich przestrzeni. Jednym słowem, Oman jest tego wart, aby to zobaczyć.

Gdzie jest Oman?

Kraj leży na Bliskim Wschodzie, w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Sąsiaduje z Zjednoczone Emiraty Arabskie , Arabia Saudyjska i Jemen. Mapa świata pokazuje, że Oman jest myte przez wody Zatoki o tej samej nazwie i Morza Arabskiego, które należy do Oceanu Indyjskiego.

Powierzchnia Omanu to 309 501 metrów kwadratowych. km - na tym wskaźniku państwo zajmuje 70 miejsce na świecie.

Оман на карте мира

Forma rządowych i państwowych symboli

Oman jest sułtanatem, a w formie rządu - monarchią absolutną. Władza w kraju jest dziedziczona. Sułtan Omanu ma ogromną władzę, będąc równocześnie premierem państwa i jednocześnie szefem kilku ministerstw.

Flaga Omanu to trzy poziome pasy (biały symbolizuje świat, czerwony symbolizuje walkę z najeźdźcami, a zielony to płodność) i jeden pionowy, czerwony kolor i szerszy. Tutaj na fladze w lewym górnym rogu widnieje herb Omanu - dwa skrzyżowane miecze, na których widnieje tradycyjny omański zakrzywiony sztylet, hanjar.

Флаг ОманаГерб Омана

Klimat i natura Omanu

Najważniejsze w słynnym kraju Oman na Półwyspie Arabskim jest Plaże i fiordy , wodospady i góry , piaski pustyni i sławny wadi , gaje palmowe, tropikalne oazy i przestrzenie sawanny. Natura tutaj jest tak różnorodny i wspaniały, że nawet na zdjęciu widać, jak bardzo Oman jest niesamowity i niepodobne do żadnego stanu.

Jeśli chodzi o warunki klimatyczne, lato jest gorące w kraju, a zima jest ciepła. Suchy tropikalny klimat rozciąga się na większość terytorium, a stolica w ogóle ma reputację najgorętszego miasta na świecie. W czerwcu średnio 34 ° C, aw styczniu - 26 ° C. Burze piaskowe są powszechne w lecie, a wiosną z pustyni Rub al-Hali wiatry, z których kolumna termometru może wzrosnąć do + 50 ° C! Ale na pustyni temperatura w nocy czasami dochodzi do zera. Opady w Omanie są dość rzadkie: w Oman spada z 25 (w obszarach pustynnych) do 500 (na wybrzeżu) mm rocznie.

Природа Омана

Miasta i kurorty

Stolicą jest Oman Muscat . To największe miasto, a właściwie jedyna metropolia kraju, całkiem nowoczesna i jednocześnie bardzo kolorowa. Znajduje się na wybrzeżu Zatoki Omańskiej, w skalistych górach Hajar. Szczególnie pięknie tu na wiosnę, kiedy kwitną wszystkie sztuczne plantacje, którymi bogata jest stolica. Muscat koncentruje wszystkie główne kulturalne i historyczne atrakcje (z wyjątkiem forty , które są rozproszone po całym kraju).

Wśród innych miast kurorty a popularne miejsca turystyczne Omanu wyróżniają się:

Карта ОманаГорода Омана

Ludność, język i religia

W 2016 roku populacja Omanu wynosiła 4,425 milionów ludzi. Większość z nich to Arabowie, którzy podzieleni są na dwie grupy - "czystej krwi" (Arab-ariba) i "mieszanej" (Musta-ariba). Istnieje wiele mulatów i przedstawicieli rasy murzyńskiej, a także obcokrajowcy (według niektórych źródeł do 1 miliona). Wśród tych ostatnich dominują Indianie, Persowie, Baluchowie.

Językiem urzędowym jest język arabski, a języki mniejszości narodowych również są powszechne. Jednocześnie Oman jest bardzo gościnnym krajem i wielu zna język angielski. W szczególności dotyczy to pracowników obsługi technicznej większości hotele , kelnerzy w restauracjach i taksówkarze.

Oman jest państwem muzułmańskim, którego 85,9% ludności to muzułmanie. W tym samym czasie podróżni nie napotkają żadnej agresji - ludność tutaj jest spokojna. Omanis chce tylko, aby turyści szanowali prawa i tradycje Omanu, w tym te odnoszące się do religii.

Население

Zwyczaje i tradycje

Podstawą kultury Omanu jest islam. W kraju do tej pory można zobaczyć tradycyjny sposób życia zachowany pomimo nadejścia cywilizacji. Potem szczególny kierunek islamskiego ibadizmu rozprzestrzenia się i obchodzone są wszystkie religijne święta islamu.

Tradycyjne ubrania w Omanie są bardzo popularne wśród mieszkańców, których nie znajdziesz w europejskich garniturach (noszą je pracownicy hoteli). Mężczyźni zarówno w miastach, jak i na wsi noszą długie białe koszule (Dishdashi), a kobiety w kolorowych sukienkach i czarnych maskach (burkach), które zakrywają całą twarz, z wyjątkiem oczu.

Фестиваль в Омане

Ekonomia i waluta

Poziom rozwoju gospodarczego Omanu jest oceniany jako przeciętny. Eksport ropy jest główną pozycją dochodową w budżecie państwa. Jednak w porównaniu z innymi krajami "ropymi" Oman wybrał bardziej elastyczną politykę - jej gospodarka stopniowo się różnicuje, rozwijając nowe kierunki - w szczególności metalurgię i produkcję gazu. Nie ostatnie miejsce jest w Omanie i turystyka .

Przepływ zagranicznych turystów zaczął się rozwijać stosunkowo niedawno, chociaż Oman był otwarty dla turystów w 1987 roku. Lokalne kurorty są tak drogie i modne, chociaż w razie potrzeby można się zrelaksować w kraju i dość budżetowo.Odium Omanu jest rialem Omanie, równym 1000 baz. Cechą banknotów jest to, że z jednej strony informacje o nominale podawane są w języku arabskim, z drugiej - w języku angielskim.

Turyści w Omanie płacą za usługi i towary za pomocą riali. Karty są akceptowane w dużych restauracjach, hotelach i centrach handlowych. Napiwki nie są konieczne, ale są pożądane.

Валюта Омана

Oman - atrakcje

Nazwa stolicy, głowa państwa i forma struktury terytorialnej, język państwowy jest oczywiście użyteczną informacją na temat Omanu, ale najważniejszą rzeczą, którą przyszli turyści chcą wiedzieć, jest to, co zobaczyć w tym kraju. Poniżej znajduje się krótka lista najciekawszych atrakcji:

Крепость Хасаб

Rozrywka

Oprócz zwiedzania, w Omanie dla turystów istnieje wiele opcji, które możesz zrobić:

  1. Nurkowanie - jedna z najciekawszych aktywności w Omanie. Najbardziej popularnymi miejscami do nurkowania są wyspy Musandam i Jahn, różne obszary Maskatu, Cape Cantab, Bandar Jissa, itp. W wodach kraju są wraki statków, można zobaczyć wieloryby i delfiny, żółwie morskie i niesamowite rafy koralowe.
  2. Urlop na plaży w Omanie nie jest mniejszy niż popyt. Całe wybrzeże jest tu piaszczyste, na plażach miejskich jest bardzo mało miejscowych plaż, a ogólnie nie ma zbyt wielu ludzi. Parasole i leżaki są bezpłatne dla wczasowiczów. Nie zapomnij wziąć plażowych kapci, aby uniknąć skaleczenia się koralami.
  3. Wycieczki w Omanie Oferowane są na pustyni, malowniczym wadi (suchych korytach) i wzdłuż małych zatok, które nazywane są fiordami.

Nawet podróżujący z małym dzieckiem będą zainteresowani Omanem, ponieważ mogą wybierać między wycieczkami i rozrywką plażowo-hotelową, aktywnymi i pasywnymi opcjami rekreacyjnymi.

Дайвинг в Омане

Hotele w Oman

Globalny standard gwiazdorstwa jest normą dla hoteli Omanu. Chociaż ich poziom jest nieco niższy niż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, turyści są nadal bardzo zadowoleni i szeroki wybór hoteli i usług w nich. W miastach kraju można znaleźć zakwaterowanie tak drogie (4-5, a nawet 6 gwiazdek) i budżet (1-2 gwiazdki i schroniska). Popularne tutaj i wypoczynkowe hotele, nastawione wyłącznie na wakacje turystyczne. Wśród światowych sieci są instytucje Radisson, Sheraton, InterContinental, Park Inn.

Роскошь оманских отелей

Zasilanie

Narodowa kuchnia Omanu wystarczająco proste i satysfakcjonujące. Oparty jest na produktach takich jak ryż, drób, jagnięcina i ryby. Weź również udział w gotowaniu warzyw i przypraw. Tutaj upieczemy wiele różnych rodzajów chleba, a na deser serwujemy kandyzowane daktyle i specjalną chałwę omańską. Porcje jedzenia są zawsze obfite, a surowość jest umiarkowana.

Kawa jest uważana za napój narodowy - podaje się ją z dodatkiem kardamonu. Herbata w Omanie to "napój gościnności", a alkohol praktycznie nie jest używany z powodów religijnych.

W Muscat, Salal, Nizwa i innych popularnych miastach można znaleźć restauracje nie tylko z Omanu i kuchni arabskiej, ale także z innych krajów, gdzie serwowane są dania kuchni europejskiej, włoskiej, chińskiej i indyjskiej. Wielu gości hotelowych korzysta z usług bufetowych, ale należy pamiętać, że kompleksowy system w Omanie różni się nieco od przyjętego w Turcji lub Egipcie. Czas posiłków jest jasno określony, a alkohol podawany jest tylko na kolację po godzinie 19:00.

Кухня Омана

Funkcje zakupy

Pamiątki z Omanu odzwierciedlają głównie kolor wschodni. Turyści noszą tu sztylety Hanjar, srebrne i sandałowe produkty, przyprawy i kawę, perfumy i kadzidełka, słodycze, a nawet markową odzież. Podobne towary najlepiej kupować w supermarketach i specjalistycznych sklepach, ale na tanie pamiątki lepiej udać się na popularny bazar kapitałowy Matrah. Wiedząc, jak targować się i wiedzieć, co kupić w Omanie, możesz obniżyć cenę, a wycieczka po pasażu zapowiada się na ciekawą przygodę.

Традиционный сувенир из Омана

Bezpieczeństwo

Oman jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Arabii. Tutaj grupy ekstremistyczne nie manipulują, a przestępczość dąży do zera. Główne punkty w trosce o bezpieczeństwo dla turystów stać się:

  • Korzystanie z wody butelkowanej (chociaż płynięcie jest dość do przyjęcia - jest to odsalana woda morska).
  • Przestrzeganie norm charakterystycznych dla społeczeństwa muzułmańskiego i poszanowanie lokalnych tradycji. W szczególności nie można się opalać na plażach topless, ubrania powinny być noszone w zamknięciu, a alkoholu nie należy pić na ulicach iw miejscach publicznych (z wyjątkiem hotelowych barów i restauracji).

Ponadto, doświadczeni turyści doradzają przed wyjazdem do Omanu, aby zorganizować ubezpieczenie medyczne, które pomoże zaoszczędzić pieniądze w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Оман - безопасная страна для туристов

Wiza i zwyczaje

Zdobądź to Wizy Omanu możesz to zrobić na dwa sposoby: kontaktując się z ambasadą z wyprzedzeniem lub przyjeżdżając na lotnisko. Podczas zbierania walizek pamiętaj, że niektóre rzeczy mogą zostać wycofane do wglądu: filmy, jedzenie, rośliny. W przypadku silnych leków, powinieneś mieć receptę na lekarza. Przekraczając granicę w przeciwnym kierunku, zadbaj o obecność czeków na zakupy, takie jak antyki i tradycyjne omańskie sztylety (te ostatnie powinny być pakowane w bagażu).

Оформление визы в аэропорту Омана

Usługi transportowe

Turyści podróżują po mieście głównie taksówką, a kierowcy muszą się targować. Transport międzymiastowy realizowany jest przez autobusy i minibusy. W kraju nie ma kolei.

W odniesieniu do wynajem samochodów w Oman jest jednym z najpopularniejszych środków transportu. Dzierżawa nie jest trudna, wymagana jest tylko karta kredytowa i prawa międzynarodowe. Ruch prawostronny. Bądź ostrożny - są poważne kary za jazdę pod wpływem alkoholu, a także za przekroczenie prędkości i rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Аренда авто - лучший способ путешествия по Оману

Jak się tam dostać?

Bezpośredni lot do Omanu do tej pory nie można latać. Wymagany jest co najmniej jeden przeszczep. Najlepszą opcją jest przelot Dubaj . Ponadto możesz dotrzeć do celu przez miasta takie jak Stambuł, Abu Dhabi , Doha. Tam musisz wykonać transfer i polecieć do Muscat, gdzie główny Port lotniczy Oman .

Również w Omanie możesz dostać ląd i morze. Pierwszy polega na przekroczeniu granicy z ZEA lub Jemenem, a drugi - na statku wycieczkowym z Dubaju, Bahrajnu, Mombasa , Kuwejt z zaproszeniem do największego portu w Omanie, Muscat.

В Оман на круизном лайнере