Każdy muzułmański kraj ma swój Wielki Meczet - główne religijne miejsce stolicy, w którym gromadzą się wszyscy muzułmanie. Jest w środku Oman - to meczet sułtana Qaboosa lub meczet katedralny Muscat . To wspaniała konstrukcja o wyjątkowym designie. Dowiedzmy się, co jest interesujące.

Historia sanktuarium

Ta muzułmańska świątynia jest główną ciekawe miejsce kraj. W 1992 r. Sultan Qaboos postanowił dać swoim poddanym meczet, a nie niektóre, ale najbardziej, że żaden nie jest wspaniały. Został zbudowany dla osobistych funduszy sułtana, jak wiele innych meczety w Omanie .

Konkurs na najlepszy projekt został wygrany przez architekta Mohammeda Saleha Makiyya. Prace budowlane trwały ponad 6 lat, aw maju 2001 r. Meczet zdobił stolicę. Sam sułtan wielokrotnie odwiedzał plac budowy, a potem odwiedził wielkie otwarcie - a potem nie raz odwiedził meczet.

Dzisiaj wolno odwiedzać nie tylko muzułmanów, ale także turystów-pogan. Ta możliwość może pochwalić się kilkoma meczetami w świecie muzułmańskim.

Вид сверху

Funkcje architektury

Większość ludności Omanu wyznaje ibadizm - kurs islamu, który stara się uprościć obrzędy religijne. Ze względu na ten meczet kraje nie mają bogatych ozdób, różnią się ścisłym wnętrzem i prostotą. Meczet sułtana Qaboosa jest wyjątkiem od tej zasady.

Główne momenty architektoniczne są następujące:

 1. Styl. Budynek meczetu jest wykonany w tradycyjnym stylu islamskiej architektury. Najważniejszą rzeczą, która przyciąga twoje oko, są minarety: 4 boczne i 1 główna. Ich wysokość wynosi odpowiednio 45,5 i 90 m. We wnętrzu budynku motywy są wyraźnie widoczne, a ściany pokryte są szarym i białym marmurem.
 2. Мраморная отделка
 3. Rozmiar. Na całym Bliskim Wschodzie meczet sułtana Qaboosa uważany jest za drugi Meczet Proroka w Medynie , a na świecie - trzecie co do wielkości. Jest zbudowany na wzgórzu, jak muzułmańska świątynia. Budowa tej majestatycznej konstrukcji zajęła 300 tysięcy ton piaskowca indyjskiego.
 4. Kopuła. Jest podwójny i ma ażurowe pokrycie, pod którym widać pozłacaną mozaikę. Wznosi się do 50 m. W obwodzie kopuły znajdują się okna z wielokolorowym szkłem - przez nie pomieszczenie przechodzi w naturalne światło.
 5. Sala modlitewna. Kwadratowa centralna sala pod kopułą jest w pełni oddana do dyspozycji wiernych. Oprócz niego, w święta, wierzący gromadzą się także na zewnątrz. W sumie meczet Sultan Qaboos może pomieścić 20 tysięcy osób.
 6. Главный зал мечети
 7. Sala dla kobiet. Oprócz głównej sali (męskiej), w meczecie dla kobiet jest inna mała sala modlitewna. Może pomieścić 750 osób. Ta nierówność wynika z faktu, że islam wymaga od kobiet wykonywania modlitwy w domu, nie jest konieczne, aby meczet przyszedł tutaj, chociaż nie jest to zabronione. Pokój dla kobiet zdobi różowy marmur.

Co zobaczyć?

Wnętrze meczetu sułtana Qaboos jest nie mniej wyrafinowane:

 1. Unikalny perski dywan w sali modlitewnej jest jednym z głównych atrakcje wewnątrz meczetu. To największy dywan na świecie. Została stworzona przez irańską firmę dywanową na zlecenie sułtanatu Omanu. Dywan składał się z 58 pojedynczych kawałków połączonych ze sobą, a rozłożenie tej ogromnej tkaniny zajęło kilka miesięcy. Główne cechy niezwykłego dywanu:
  • waga - 21 ton;
  • liczba wzorów - 1,7 miliona;
  • liczba kwiatów - 28 (wykorzystano tylko barwniki pochodzenia roślinnego);
  • wielkość to 74,4х74,4 m;
  • czas przeznaczony na produkcję - 4 lata, podczas których 600 kobiet pracowało na 2 zmiany.
 2. Легендарный ковер
 3. Żyrandole nie tylko oświetlają sale meczetu, ale również służą jako dekoracja. W sumie 35, a największy z nich, produkowany w Austrii przez Swarovski, ma masę 8 ton, średnicę 14 metrów i składa się z 1122 lamp. Poprzez swoje formy powtarza minarety meczetu Sultan Qaboos.
 4. Гигантская люстра
 5. Mihrab (łuk wskazujący na Mekka ) w holu głównym zdobią złocone kafelki i pomalowane surami z Koranu.

Jak odwiedzić?

Ze względu na to, że turyści mogą wejść do meczetu Sultan Qabo, mogą zobaczyć główną świątynię kraju nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz i całkowicie za darmo. Aby to zrobić, musisz przestrzegać następujących zasad:

 • nie ingerujcie w tych, którzy się modlą;
 • towarzyszyć przewodnikowi;
 • Aby odwiedzić meczet tylko o określonej porze (codziennie od 8:00 do 11:00, z wyjątkiem piątku);
 • trzymaj kodeks ubioru (długie ubranie, w miarę możliwości zakrywające ciało, kobiety mają zakrytą głowę);
 • Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą wejść do meczetu.

Parafianie mogą odwiedzić trzypiętrowy budynek biblioteki otwartej w meczecie. Zawiera ponad 20 tysięcy wydań tematów islamskich i historycznych, bezpłatne prace internetowe. Istnieje również sala wykładowa i centrum informacji islamskiej.

В библиотеке

Jak się tam dostać?

Meczet Sultan Qaboos zdobi przedmieścia Muscat i znajduje się w połowie drogi między centrum miasta a głównym lotniskiem w kraju. Musisz jechać autobusem do przystanku Ruwi. Jednak podróżni polecają tu taksówką, szczególnie latem, ponieważ od przystanku do wejścia do meczetu trzeba pokonać znaczną odległość wzdłuż rozgrzanego do czerwoności toru.

Как добраться до мечети