Zwolennicy islamu nazywają Mekkę jedynie "Matką miast". W języku arabskim pełna nazwa miasta brzmi jak Al-Mecca-Al-Mukarrama, co oznacza "Brilliant Mecca". Oczywiście miasto zasługuje na uwagę, ponieważ zawiera bardzo ważne historyczne i kościelne budynki.

Lokalizacja:

Na mapie świata widać, że miasto Mekka znajduje się w regionie Hejaz w zachodniej części Arabia Saudyjska , 75 km od Morza Czerwonego, w otoczeniu małych góry i doliny.

Historia Mekki

Miasto zyskało popularność dzięki założycielowi - proroka Mahometa. Tutaj zaczął głosić islam i wprowadził zasadę, zgodnie z którą wszyscy modlący się muzułmanie powinni zostać zwróceni w stronę Mekki i jej głównej świątyni - Kaaba . Mekka to święte miasto dla każdego muzułmanina, w 2017 roku jest to nowoczesne centrum z populacją ponad 1 miliona ludzi. Mekka jest całkowicie poświęcona świątynię islamu, ponadto, tylko muzułmanie mogą tu wejść. W dniach Hadżdż przybywa do Mekki ponad 4 miliony ludzi. Jest to wizyta miasta dla pielgrzymów, którzy odgrywają główną rolę w gospodarce kraju.

Хадж в Мекку

Klimat w Mekce

Miasto ma tropikalny klimat, a gorąca pogoda jest tutaj przez cały rok. Średnia roczna temperatura wynosi +30 ° C i więcej. W sezonie letnim termometry wykazują temperaturę do + 50 ° C, a zimą temperatura zazwyczaj nie spada poniżej + 10 ° C. Opady w Mekce występują rzadko, głównie w okresie od listopada do początku kwietnia. Większość opadów jest zwykle w grudniu, więc w ostatnim miesiącu roku warto zrezygnować z podróży do Mekki. Najkorzystniejszym okresem do zwiedzania jest maj i wrzesień.

Natura w mieście

Na zdjęciu miasta widzimy, że Mekka otoczona jest górami o wysokości 2,5-3 tys. Metrów nad poziomem morza, których zbocza pokryte są akacjami, jałowcami, aloesem i euforbią. W dolinie z powodu upałów roślinność jest dość rzadka. Tu rośnie pręgowiec, topola Eufrat, mimoza, tamaryszek, chwast i halofity.

Zabytki Mekki

Rozważ najważniejsze miejsca do odwiedzenia w Mekce i okolicy:

  1. Meczet Al-Haram i Ka'ba. Najważniejsze, dla którego muzułmanie całego świata udają się do Mekki, są święte z Kaaba w centrum. Mogą tu przybyć tylko słudzy Allaha, nie-muzułmanie mogą wejść do meczetu, a Kaaba jest surowo zabroniona, podobnie jak zwiedzanie Mekki jako całości. Meczet to teren o powierzchni ponad 300 tysięcy metrów kwadratowych. km, z 9 minaretami o wysokości 95 mi głównym wejściem przez bramę króla Fahda. Może jednocześnie pomieścić do 700 tysięcy osób. W centrum al-Haram znajduje się Kaaba - główna świątynia i świątynia Mekki, jest to także Święty Kostka, do którego muzułmanie powinni się zwrócić podczas modlitwy. Narożniki Kaaba znajdują się na 4 stronach świata, konstrukcja pokryta jest czarnym jedwabiem ze złotymi haftowanymi powiedzeniami z Koranu dla ochrony przed pogodą. Wewnątrz Kaaba w Mekce znajduje się Czarny Kamień, Kamień Makam-Ibrahim i inne świątynie.
  2. Аль-ХарамКааба
  3. Al Taif. Miasto, położone w pobliżu Mekki, stolicy Arabii Saudyjskiej latem, miejsce, w którym rosną piękne ogrody, winnice i ogrody kwiatowe. Zwiedzanie Al Taif może wszystkich turystów, niezależnie od religii.
  4. Эт-Таиф
  5. Abraj Al Beit . To jest kompleks wieżowce stosunkowo niedawno otwarty w Mekce. Ciekawe, że mają największe zegarki na świecie.
  6. Небоскребы Абрадж Аль-Бейт
  7. Źródło Zam Zam. Według legendy to miejsce jest fundamentem Świętego Miasta. Woda ze źródła wchodzi do meczetu al-Haram, gdzie można go pić lub kąpać.
Источник Зам-Зам

Żywność i zakwaterowanie w Mekce

Ze względu na to, że w czasie hadżdż pielgrzymi z różnych stron świata przybywają do Mekki, w mieście działają instytucje, które serwują potrawy z różnych kuchni świata. W Mekce znajdziesz ogromną liczbę kawiarni i restauracji, są też restauracje typu fast food. Najlepiej jeść nie w kawiarniach ulicznych i restauracjach w hotelu. Zwróć uwagę na niezwykle smaczną i aromatyczną kawę.

В кафе отеля Makarim Ajyad Makkah HotelРесторан в отеле Intercontinental Dar Al Tawhid Makkah

Hotele w Mekce również jest sporo, a większość z nich ma poziom 4 lub 5 gwiazdek. Intercontinental Dar Al Tawhid Makkah, Dar Al Ghufran Hotel, Makarim Ajyad Makkah Hotel są jednymi z najbardziej popularnych hoteli turystycznych w Mekce. Oferują przestronne i komfortowe pokoje, doskonałe jedzenie we własnych restauracjach, szeroką gamę usług dodatkowych.

Отель Makarim Ajyad Makkah HotelНомер в Intercontinental Dar Al Tawhid Makkah

W Mekce istnieje podział według płci, więc kobiety mogą osiedlać się oddzielnie od mężczyzn. Pielgrzymi, którzy pielgrzymują (pielgrzymki) do Mekki zazwyczaj przebywają w obozie namiotowym, aby zbliżyć się do swojego duchowego ojca, który w dużej mierze odmówił ziemskich błogosławieństw.

Rekreacja i rozrywka

W Mekce nie ma klubów nocnych, dyskotek, hałaśliwych imprez, a w Arabii Saudyjskiej takie imprezy są po prostu zabronione. Podczas zwiedzania miasta można udać się do centrum handlowego Abraj Al Beit, gdzie znajduje się duży park rozrywki, w tym dla małych dzieci. Miłośnicy ekoturystyki powinni odwiedzić King Fahd Park w Taif. A tych, którzy interesują się historią i kulturą Arabów, można zajrzeć do pałacu Shubra, gdzie działa muzeum, opowiadając o starożytnej Mekce.

Дворец Шубра

Zakupy w Mekce

Jako pamiątki w Mekce, atrybuty hajj, woda święcona ze źródła Zam-Zam (rozpowszechniane bezpłatnie), daty Ajwa i inne orientalne słodycze, przedmioty religijne i odzież są najczęściej nabywane. W sklepach można kupić aromatyczne oleje, perfumy, biżuterię, dywaniki na modlitwy, koraliki, nakrycia głowy dla muzułmanów itp.

Аромамасла и духи в МеккеШоппинг в Мекке

Transport

Najpopularniejsze w Mekce są samochodowe i publiczne transport . Autobusy z komfortem zabierze Cię z centrum na obrzeżach miasta iz powrotem, a jeśli potrzebujesz najwyższy poziom usług, możesz skorzystać z usług taksówki. W Mekce znajduje się oficjalna i prywatna taksówka, pierwsze ceny są znacznie wyższe. Od 2010 roku miasto ma podziemną usługę metra obsługującą 1 linię i 15 stacji w Mekce. Z innymi dużymi miastami Arabii, miasto łączy linię kolejową, w tym nowy oddział, który prowadzi z Mekki do Medina .

Tutaj możesz wynająć samochód, ale pamiętaj, że ruch jest lewostronny i bardzo zajęty.

Дороги в Мекке

Bezpieczeństwo

Mekka jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie. Wskaźnik przestępczości jest tu bardzo niski ze względu na status świętego miasta.

Należy pamiętać, że odwiedzanie Mekki jest dozwolone tylko dla muzułmanów. W tym samym czasie konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich przepisanych zasad, ubierać się tylko w takich ubrania która jest dozwolona przez Koran. Przed przyjazdem do kraju należy ubiegać się o wizę, poddać się badaniu lekarskiemu i wykonać niezbędne szczepienia, w tym z powodu malarii.

Jak się tam dostać?

Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się 75 km na zachód od Mekki. miasto Jeddah . Nie ma bezpośrednich lotów z Rosji do tego zakątka. Możesz dostać się do Jeddah na loty z przesiadką w Stambule, Dubaj , Abu Dhabi lub Doha. Dalej z lotniska Jeddah do Mekki będziesz musiał dojechać koleją, autobusem lub taksówką. Druga opcja obejmuje lot z Rosji do innych miast w Arabii Saudyjskiej, a następnie wylot do Mekki autobusem lub taksówką.

Поезда в Мекку