Arabia Saudyjska zajmuje strefę rozległego płaskowyżu pustynnego, którego wysokość waha się od 300 do 1520 m nad poziomem morza. Płynie płynnie od nizin Zatoki Perskiej do pasm górskich położonych nad brzegiem Morza Czerwonego. Góry znajdują się w zachodniej części kraju i rozciągają się z północy na południe.

Arabia Saudyjska zajmuje strefę rozległego płaskowyżu pustynnego, którego wysokość waha się od 300 do 1520 m nad poziomem morza. Płynie płynnie od nizin Zatoki Perskiej do pasm górskich położonych nad brzegiem Morza Czerwonego. Góry znajdują się w zachodniej części kraju i rozciągają się z północy na południe.

Informacje ogólne

Wierzchołki grzbietów mają stosunkowo niewielką wysokość (do 2400 m na południowym zachodzie), a obfitują w suche doliny, które uważa się za nieprzejezdne. W górach Arabii Saudyjskiej jest minimalna liczba przełęczy, z których należy wyróżnić "harrat" - jest to cała seria kamienistych pustyń położonych na wschodnich zboczach.

Najbardziej znane góry w Arabii Saudyjskiej

Główne góry kraju to:

 1. Jabal al-Lauz znajduje się w północno-zachodniej części stanu, w pobliżu Zatoki Akaba i granicy z Jordanią. Grzbiet odnosi się do prowincji Tabuk , ma zwęgloną górę, która znajduje się na wysokości 2400 m, i jest uważana za największą w kraju. Nazwa góry jest tłumaczona jako "Almond". Po południowej stronie bije źródło Al-Ain, na północnym wschodzie przechodzi przełęcz Nakb-al-Hadzhiya, a na wschodzie - Wadi Hweiman. To tutaj w dawnych czasach Mojżesz uderzył prętem w ogromny kamień i wylewała się z niego woda. Przez tę szczelinę możesz dziś iść.
 2. Джабаль-аль-Лауз
 3. Abu Kubeys - położony w bliskim sąsiedztwie Kaaba w Mekka . Jego wysokość wynosi 420 m. Ta skała wraz ze szczytem Kuayakan (położonym po przeciwnej stronie) nazywa się Al-Ahshabane. Góra ma bogatą historię związaną z islamem i egzekucją Hajj. W szczególności znaleziono tutaj Czarny Kamień.
 4. Абу Кубейс
 5. Al-Athir - to pasmo górskie położone w południowo-zachodniej części kraju i należące do tej samej dzielnicy administracyjnej. Powierzchnia tablicy to 100 tysięcy metrów kwadratowych. km. Powstał z granitowych skał kryptozoa w okresach kredowych, Ialeogeńskich i jurajskich. Tutaj najwięcej opadów spada rocznie (do 1000 mm) w kraju. Na zboczach góry mieszkańcy uprawiają bawełnę, pszenicę, imbir, kawę, indygo, różne warzywa i palmy. W dolinach można spotkać zagrożone południowo-arabskie lamparty, wielbłądy, kozy i owce.
 6. Эль-Асир
 7. Alal Badr (Khallat al-Badr) jest częścią pola lawy Harrat al-Uweirid. Niektórzy badacze i analitycy (na przykład I. Velikovsky i Sigmund Freud) zakładali, że ta góra jest miejscem objawienia Synaju. Wynikają one z faktu, że w okresie Exodus wulkan mógł być aktywny.
 8. Алаль Бадр
 9. Arafat - góra nie jest daleko od Mekki i jest najbardziej znanym w Arabii Saudyjskiej. To tam Mahomet wygłaszał ostatnie kazanie w swoim życiu, a Adam i Ewa znali się. Jest to święte miejsce dla muzułmańskich pielgrzymów, które jest zawarte w tradycyjnym hajj i stanowi jego kulminację. Wierzący muszą wspiąć się stromymi ścieżkami i pokonać Przełom Mazamainów. Następnie wchodzą do doliny (jej szerokość wynosi 6,5 km, długość wynosi 11 km, a wysokość 70 m), gdzie muszą wykonać 2 ceremonie religijne - "stojąc na górze Arafat" i "kamienując szatana" na Jamarat bridge . Niestety, impreza nie zawsze jest dobrze zorganizowana, a podczas tłumów ludzie często umierają tutaj.
 10. Арафат
 11. Uhud - położony na północy Miasto Medina i jest uważany za święty. Szczyt sięga 1126 m nad poziomem morza. Tu w marcu 625 r. Doszło do bitwy pomiędzy pogańskim Quraysh, dowodzonym przez Abu Sufjana i lokalnymi muzułmanami, na czele z proroka Mahometa. Ten ostatni przegrał bitwę i poniósł straty w postaci 70 zabitych, w tym wuja zwanego Khamz ibn Abd el-Muttalib został zabity. Według legend islamskich góra znajduje się na szczycie bramy prowadzącej do raju.
 12. Ухуд
 13. El-Hijaz to pasmo górskie położone na terytorium o tej samej nazwie, historyczno-geograficznym regionie na zachodzie kraju. Po wschodniej stronie sąsiaduje ze strefą przybrzeżną Morza Czerwonego. Maksymalna wysokość dochodzi do 2100 m. Na stokach znajduje się wiele wadis, gdzie tworzone są oazy, zasilane przez sprężyny i krótkotrwałe prysznice. Oto szlak Mahd-ad-Dhahab, który jest jedynym złożem złota na Półwyspie Arabskim, który jest obecnie w fazie rozwoju.
 14. Эль-Хиджаз
 15. Nur (Tsebel-i-Nur) - znajduje się na północnej stronie Mekki. Na górze znajduje się Jaskinia Hira, znana w Arabii Saudyjskiej, ponieważ w niej prorok Muhammad bin Abdullah uwielbiał izolować się dla refleksji. Tutaj otrzymał pierwsze boskie objawienie (5 ayahs z Surat al-Alak). Grota znajduje się naprzeciwko Kaaba i ma długość 3,5 mi szerokość 2 m. Często odwiedzają go muzułmańscy pielgrzymi, którzy chcą dotknąć sanktuariów i zbliżyć się do Allaha.
 16. Нур
 17. Shafa jest niską górą, która jest centrum turystycznym. Można tu się dostać kolejką linową, autobusem lub pieszo, ale w tym drugim przypadku wymagane jest szkolenie sportowe. Z góry rozciąga się wspaniały widok na miasto i dolinę. Tutaj można zapoznać się z lokalną florą, zobaczyć pawiany, wziąć piknik i zaczerpnąć świeżego powietrza.
 18. Шафа
 19. Al-Baida (Wadi Jinn) - obszar ten słynie z silnego pola magnetycznego. Tutaj każdy samochód z wyłączonym silnikiem może przyspieszyć do 200 km / h. Na szczycie góry znajdują się miejsca rekreacji, kawiarnie i restauracje.
 20. Аль-Байда
 21. Al-Karah słynie ze swoich formacji, jaskiń i malowniczych krajobrazów. Najlepiej przenieść się tutaj w towarzystwie przewodnika, który nie tylko opowiada historię góry, ale także prowadzi Cię po bezpiecznych szlakach turystycznych.
Аль-Карах