Miasto wypoczynkowe Hatta jest jednym z popularnych miejsc docelowych Emiraty Arabskie turyści. To miejsce słynie z łagodnego klimatu, niepowtarzalnego krajobrazu, niesamowitych krajobrazów i starych budynków. Chcesz lepiej poznać historię Emiratów i podziwiać malowniczą drogę, bujne oazy i wydmy - koniecznie przyjdź do Hattu.

Lokalizacja

Górski kurort Hatta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, około 115 km od Dubaj , w pobliżu granicy z Omanem. Względem poziomu morza ośrodek wypoczynkowy położony na wysokości 300 m, u podnóża szczytu Al-Hadżar, w sercu Góry Hajar .

Горы Хатты

Historia ośrodka

Hatta to najstarsza osada beduińska. Historia pokazuje, że ludzie żyli tu ponad 200 lat temu. Od tego czasu do naszych czasów zachowały się osobne budynki, w tym XVIII-wieczne wieże strażnicze, meczet Juma z 1780 r. I stary fort, który wraz z wieżami stał się częścią muzeum etnograficznego. Obecnie we wsi znajduje się tylko trzy tuziny domów, odtwarzających wygląd narodowej arabskiej wioski 300 lat temu. W Hatta możesz się zrelaksować na wiele sposobów. Co więcej, istnieją tu doskonałe warunki do życia, dlatego każdego roku wzrasta atrakcyjność turystyczna miasta. Goście najpierw szukają lokalnych kolorowych gór i wysychających kanałów górskich rzek - wadi.

Башни в Хатте

Klimat i przyroda Hutty

Miasto ma raczej łagodny klimat i jest nieco chłodniej niż na wybrzeżu. Ponadto występuje znacznie niższa wilgotność. Natura w tych częściach jest bardzo różnorodna i malownicza. Wielu tubylców lubi przyjeżdżać do kurortu, aby ochłodzić się w chłodnych wodach górskich rzek i jezior, podziwiać łóżka z trzciną i oddychać świeżym powietrzem.

Горное озеро

Krajobraz

Niesamowite połączenie gór, rzek, jezior i lasów to jedna z charakterystycznych cech Hatty. Powinniśmy również wspomnieć o Górach Kamiennych w kolorze czarnym z bazaltu. Ich wiek wynosi około 200 milionów lat. Mają pochodzenie wulkaniczne i przez wiele tysięcy lat były dnem oceanu, a dzisiaj formacje geologiczne podobne do tych gór bez roślinności nigdzie nie są na świecie.

W Hatta istnieją równie dobrze znane kolorowe góry, które otrzymały swoją nazwę ze względu na różne kolory leżące u podstawy skał, które szczególnie wieczorem i o zachodzie słońca robią niezwykłe wrażenie.

Być może jednak wielu turystów przyjeżdża do Hattu w pierwszej kolejności, aby podziwiać wadi, powstałe w wyniku zejścia z gór deszczowych, częściowo wysychając po drodze.

Природа Хатты

Odpocznij w Hatte

Ośrodek czeka na Ciebie wiele dostępnych rozrywek, więc reszta tutaj będzie interesująca dla różnych kategorii turystów. Rozważ najciekawsze opcje spędzania wolnego czasu:

 1. Jedź do wadi. Dla miłośników ekstremalnych wadi-bashing (wadi bashing), który jest jazda na wadi SUV, jest doskonały. Od Hatta do Wadi rozpoczyna się 2 trasy. Jeden z nich jest krótki i bezpieczny (tylko 20 km), a drugi jest znacznie bardziej skomplikowany i dłuższy (100 km). Idąc pierwszą ścieżką, znajdziesz się nad jeziorami Hatta Rock z chłodną wodą i wodospadami oraz w Wadi Khamis. Druga opcja dotyczy tylko zorganizowanych grup turystów z doświadczonymi kierowcami. Bądź ostrożny sezon Deszcz (od listopada do grudnia i luty) takie podróże są bardzo niebezpieczne.
 2. Spaceruj po górach. Obejmuje wizyty w jeziorach i kanionach.
 3. Wycieczka na rynek dywanów.
 4. Granie w golfa
 5. Odwiedź gorące źródła i pływanie w basenie. Źródła termalne w Hatta należą do najlepszych w ZEA.
 6. Udział w konkursach lub krajowych festiwalach , które odbywają się tutaj 2 grudnia (Narodowy Dzień Emiratów Arabskich) oraz w styczniu (Dubai Shopping Festival). Na festiwalach będziesz świadkiem zabawy ludowej i tańca, zapoznasz się z tradycjami świąt weselnych wsi.

Atrakcje Hatta w ZEA

Całą wieś jako całość można uznać za historyczną wioskę etnograficzną. Najciekawsze miejsca w nim to:

 • Meczet Juma zbudowany w 1780 roku jest najstarszym na całym Półwyspie Arabskim;
 • fort obronny, który służył do ochrony miasta, mieści obecnie muzeum wojskowe;
 • wieże strażnicze - ich zadaniem było pilnowanie źródeł z wysokości gór;
 • małe domy, z których każda ma na celu ukazanie jednego z aspektów życia Arabów (jest na przykład "Dom ludowy", "Dom tradycyjnych rzemiosł", "Dom tradycji społecznych", "Dom z palmami");
 • Sheikh Said Palace W którym mieści się muzeum, opowiadające o panującej dynastii, historii miasta i lokalnych gałęziach przemysłu.
Музей Хатты

Zakupy

W drodze z Dubaju do Hutt będziesz miał okazję zobaczyć rynek dywanów. Sprzedaje niedrogie dywany syntetyczne z produkcji irańskiej, a także różnorodne produkty ceramiczne (naczynia, dzbanki, świeczniki, kadzielnice). Rynek działa przez całą dobę.

W samym mieście znajdziesz duży wybór ręcznie robionych pamiątek i rękodzieła.

Zakwaterowanie i posiłki

Możesz przyjechać do Hatta na kilka dni i zostać w czterogwiazdkowym hotelu hotel Fort Hatta z pokojami w domkach lub willami z 2 sypialniami. Oprócz przestronnych i komfortowych pokoi, hotel posiada 2 baseny, spa, pole golfowe, korty tenisowe itd. Zakwaterowanie w hotelu kosztuje od 240 do 780 USD, w zależności od warunków zakwaterowania.

Do zwiedzania turystów w mieście jest restauracja Kuchnia arabska a także znajduje się w hotelowej restauracji Jeema lub w kawiarni Gazebo.

Отель Хатта Форт

Transport

Możesz poruszać się po mieście autobusem lub taksówką. Od Hatta do jezior odległość wynosi tylko 6 km. Turyści zazwyczaj podróżują tam autobusem z Dubaju. Będziesz musiał wysiąść na basenach Hatta.

W przypadku Omanu Hatta nie ma kontroli celnych ani granicznych, co znacznie ułatwia przeprowadzkę do sąsiedniego kraju.

Дорога в Хатту

Jak się tam dostać?

W Hatta można dostać się z Dubaju samochodem (po drodze nieco ponad godzinę) lub autobusem z dworca Deira (około 1,5 godziny). Autobusy odjeżdżają regularnie, w odstępach co godzinę, od 9:00 do 18:00.