Główne sanktuarium islamu, zwane Kaaba, przyciąga co roku Mekka setki tysięcy pielgrzymów. Według Koranu to miasto jest świętym centrum muzułmanów na całym świecie.

Lokalizacja:


Кааба

Główne sanktuarium islamu, zwane Kaaba, przyciąga co roku Mekka setki tysięcy pielgrzymów. Według Koranu to miasto jest świętym centrum muzułmanów na całym świecie.

Lokalizacja:

Kaaba jest na dziedzińcu Meczet Masjid al-Haram , w mieście Mekka w Arabia Saudyjska , w pobliżu wybrzeża Morza Czerwonego. To terytorium kraju nosi nazwę Hijaz.

Kto zbudował Kaabę w Mekce?

Dokładne dane na temat tego, ile lat Kaaba i kto jest autorem tego muzułmańskiego sanktuarium, nie jest ustanowiony do dziś. Według niektórych źródeł świątynia pojawiła się nawet pod Adamem, a następnie została zniszczona przez potop i zapomniana. Przywrócenie Kaaba został przeprowadzony przez proroka Ibrahima z jego synem Ismail, który, zgodnie z legendą, był wspierany przez archanioła Gabriela. Dowodem tej wersji są ślady proroka, zachowane na jednym z kamieni, a także legenda wyjaśniająca, gdzie w Kaaba pojawił się czarny kamień. Kiedy przed ukończeniem budowy pozostał już tylko jeden kamień, Ismail wyruszył na poszukiwanie, a kiedy wrócił, odkrył, że kamień został już znaleziony, a od ojca dowiedział się, że został przywieziony przez Archanioła Gabriela prosto z Raju. To jest Czarny Kamień, którego ułożenie było zakończeniem budowy świątyni.

Przez całe swoje istnienie sanktuarium było odbudowywane i rekonstruowane według różnych danych 5-12 razy. Powodem tego były głównie pożary. Najbardziej znana rekonstrukcja Kaaba nastąpiła pod proroka Mahometa, a następnie zmieniono jego formę z równoległościanu na sześcian. Ostatnia pierestrojka została przeprowadzona w I wieku naszej ery iw tej formie Ka'ba przetrwała do dnia dzisiejszego. Ostatnia kosmetyczna rekonstrukcja pochodzi z 1996 roku.

Дверь в Каабу

Co to jest Kaaba?

W tłumaczeniu z arabskiego Kaaba oznacza "święty dom". Podczas modlitwy muzułmanie odwracają twarz ku Kaaba.

Kaaba wykonana jest z granitu, ma kształt sześcianu, a jej wymiary wynoszą 13,1 m wysokości, 11,03 m długości i 12,86 m szerokości. Wewnątrz znajdują się 3 kolumny, marmurowe podłogi, lampy sufitowe i stół z kadzidłem.

Внутри Каабы

Co jest w świętej Kaaba?

Najczęściej pielgrzymi zadają pytania dotyczące sześcianu Kaaba w odniesieniu do jego wewnętrznej treści: o tym, co jest świętym kamieniem w Kaaba, jak i kiedy dostać się do środka, które hotele są w pobliżu, zapytaj o interesujące fakty Przyjrzyjmy się dokładniej temu, co stanowi podstawę wewnętrznej treści tego świętego miejsca:

 1. Czarny kamień. Jest to brukowiec we wschodnim rogu świątyni na wysokości 1,5 m. Muzułmanie uważają za szczęście dotknięcie kamienia, który proroka Mahometa raz dotknął laską.
 2. Drzwi. Znajduje się na wysokości około 2,5 m we wschodniej części sześcianu, w celu ochrony konstrukcji przed powodziami. Drzwi zostały przedstawione jako prezent przez czwartego króla saudyjskiego Khalida ibn Abdula Aziza. Do jego wykończenia użyto prawie 280 kg złota. Klucze z Kaaba są przechowywane przez rodzinę Bani Pike, która utrzymuje porządek i czystość. Od czasów proroka Mahometa
 3. Odpływ rynny. Był przeznaczony do usuwania ulewnych strumieni i zawalenia się świątyni. Płynąca woda jest tutaj uważana za symbol łaski i skierowana jest do miejsca pochówku żony i syna proroka Ibrahima.
 4. Cokół. Jest to baza, na której przechowywane są mury Kaaba, a także służy jako ochrona fundamentu przed wodami podziemnymi.
 5. Hijr Ismail. Niska półokrągła ściana, gdzie pielgrzymi mogą się modlić. Tu pochowano ciała żony Ibrahima i jego syna Ismaila.
 6. Multazam. Fragment ściany od Czarnego kamienia do drzwi.
 7. Makam Ibrahim. Miejsce z odciskami proroka Ibrahima.
 8. Kąt czarnego kamienia.
 9. Narożnik Jemenu to południowy zakątek Kaaba.
 10. Kąt Sham znajduje się w zachodniej części Kaaba.
 11. Kąt Iraku to północ.
 12. Kiswa. Jest to jedwabna tkanina w kolorze czarnym ze złotym haftem. Kiswu służy do schronienia Kaaba. Zmień to co roku, rozdając pielgrzymom zużyte kiswu w postaci szmat.
 13. Marmurowy pasek. Wskazuje miejsca, w których można ominąć świątynię podczas hadżdż. Wcześniej był zielony, teraz biały.
 14. Miejsce stania Ibrahima. Oznacza punkt, w którym prorok stał podczas wznoszenia świątyni.
Место стояния Ибрагима

Zasady odwiedzania Kaaba

Wcześniej każdy mógł wziąć udział w Kaaba. Jednak ze względu na dużą liczbę pielgrzymów i niewspółmiernie małą wielkość Kaaba świątynia została zamknięta. Obecnie tylko bardzo ważni goście mogą wejść do niego i tylko 2 razy w roku, kiedy ceremonie kąpielowe odbywają się przed początkiem miesiąca Ramadan i przed Hajj.

Muzułmanie, którzy są w stanie odbywać pielgrzymki Mekka , może dotknąć głównej świątyni świata podczas objazdu wokół Kaaba. Przedstawiciele innych religii nie mogą odwiedzać tych świętych miejsc. W czasach Hadżdż, ogromna liczba ludzi koncentruje się wokół Kaaba, a setki kontuzji i wypadków są rejestrowane rocznie. Aby uniknąć zakochania się, możesz rozważyć opcję przetłumaczenia pielgrzymki muzułmanów do Mekki: możesz zobaczyć rzadkie ujęcia pokazujące, czym jest Kaaba i jak wygląda od wewnątrz.

Паломники у Каабы

Jak się tam dostać?

Aby odwiedzić Kaaba, możesz dotrzeć do celu pieszo lub samochodem. W pierwszej wersji przejdź do meczetu Al-Haram, aw drugim - idź wzdłuż drogi nr 15, King Fahd Rd lub King Abdul Aziz Rd.