Kraje świata od dawna się spotykają, od czasów Wieży Babel, rywalizując w tym, kto zbuduje najwyższy budynek na świecie. Obecnie tak jest Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ale inne kraje Bliskiego Wschodu nie są daleko w tyle Zjednoczone Emiraty Arabskie Abraj al-Beit to zaszczytne 3 miejsce na tej liście - wspaniały kompleks wysokich budynków w Arabia Saudyjska .

Unikalny wieżowiec w Mekce

Po zakończeniu budowy, która trwała 8 lat i została zakończona w 2012 roku, wieżowiec ten stał się jednocześnie rekordzistą dla kilku wskaźników:

Уникальный небоскребПроцесс строительства

Wieże

Kompleks Abraj al-Beit składa się z 7 wież o wysokości od 240 do 601 m.

Główna wieża jest hotel , który jest nazywany Królewską Wieżą Zegarową lub Wieżą Zegarową Makkah. Jest to najwyższa konstrukcja kompleksu (601 m, 120 pięter).

Wszystkie inne wieże są znacznie niższe - są to biura, sale konferencyjne, pomieszczenia administracyjne i modlitewne, pasaż handlowy itp. Istnieje również kilka restauracji z różnych kuchni na całym świecie i parking na 800 samochodów.

Nazwy wież kompleksu podano symbolicznie, zgodnie z imionami różnych osób w historii islamu i religijnych świątyniach:

  • Zamzam to studnia w Mekka , który znajduje się na terytorium Zakazany Meczet ;
  • Hagar (lub Hadżar) jest niewolnikiem Sary, żony Abrahama i matki jego syna Ismaela;
  • Kibla - kierunek do Mekki, którego przestrzeganie jest obowiązkowe dla wszystkich wierzących podczas modlitwy;
  • Makam - miejsce do parkowania dla odpoczynku w Hajj;
  • Safa i Marwa to dwa wzgórza na dziedzińcu głównego meczetu Mekki.
Башни

Hotel

W dwunastym miesiącu kalendarza muzułmańskiego Hijra w tym mieście gromadzą się miliony pielgrzymów, którzy wykonują hadżdż. Aby je umieścić, w dolinie świata rozbite jest największe miasto namiotów na planecie. Jednak jego zdolności nie wystarczą, aby zaakceptować wszystkich Haji. W tym celu rozpoczęto budowę Abraj al-Bayt, której jedną z wież jest hotel (oczywiście pięciogwiazdkowy). Dziś "hotel z zegarem" w Mekce może pomieścić 100 tysięcy pielgrzymów.

Роскошь отеля Makkah Clock Royal Tower

Zegar na głównej wieży Mekki

Ten element architektoniczny nadaje Abraj al-Bayt jeszcze bardziej masywnego wyglądu. "Zegar Mekki" jest największym na świecie, znajduje się na wysokości 400 m, a ich średnica wynosi 46 m. ​​Mają 4 tarcze, zorientowane na różne kierunki świata, i trudno wątpić dokładnie w zegar.

W ciemności tarcze są podświetlone zielonymi i niebieskimi diodami LED. Dzięki temu są widoczne w odległości 17 km, a na zdjęciu Abraj al-Beit nocna iluminacja wygląda wręcz magicznie.

Подсветка вночи

Czasami wieża zegarowa w Mekce porównywana jest do londyńskiego Big Bena. Podobieństwo jest podobne, ale jednocześnie Abraj al-Bayt jest sześć razy większy i ma charakterystyczne różnice. Na środku tarczy zegarka znajduje się herb Arabii Saudyjskiej - palma (główne drzewo kraju) i dwa skrzyżowane miecze pod nią (symbolizują dwie rodziny panujące, Al-Saud i Al-Szejk). Napis arabskiego pisma obok tarczy to tradycyjne islamskie wyrażenie "basmala", czyli "bismillah", które rozpoczyna każdą sura Koranu: "w imię Allaha, Współczującego, Współczującego".

Циферблат часов

Półksiężyc

Na samej górze struktury znajduje się kolejny symbol islamu - olbrzymi złocony półksiężyc. Iglica pod nim jest wyłożona lustrzanym szkłem jak diament, a wokół niego zainstalowane są potężne głośniki, które przekazują wezwanie do modlitwy słyszanej w całym mieście.

Sam półksiężyc jest nie mniej unikalny niż cały kompleks Abraj al-Bayt. Jego waga wynosi 107 ton, średnica - 23 m, a wewnętrzna przestrzeń pozbawiona jest jakichkolwiek elementów mocujących. Jest miejsce na modlitwy - bez wątpienia najwyższe w całym świecie muzułmańskim.

Полумесяц

Jak dostać się do Abraj al-Bayt?

Słynny Zegar Mekki znajduje się w samym centrum, naprzeciwko pierwszego atrakcje miasto - meczet Al-Haram. To tutaj muzułmanie przybywają z całego świata, aby oddać cześć głównej świątyni islamu - Kaaba . Wieża Abraj al-Beyt widoczna jest z dowolnego miejsca w Mekce - dzięki temu jej mieszkańcy zawsze wiedzą, która jest godzina.

W samym mieście możesz dostać się na różne sposoby:

  • w ramach trasy pielgrzymkowej;
  • niezależnie w kilku etapach: najpierw samolotem do Rijad , a następnie lotem krajowym do Jeddah oraz autobusem lub pociągiem do Mekki.

Należy pamiętać, że pobyt w tym mieście jest dozwolony tylko dla muzułmanów.

Небоскреб и мечеть расположены по соседству