Dubaj , największe miasto Zjednoczone Emiraty Arabskie co roku przyciąga setki tysięcy turystów z różnych zakątków świata, oferując im ultranowoczesny kosmopolityczny styl życia i poznając najlepsze tradycje i zwyczaje starożytnej kultury arabskiej . Miasto, które rozrosło się na kilka dziesięcioleci od prostej wioski rybackiej do światowego centrum turystyki i luksusu, wita wszystkich gości hałaśliwymi imprezami, gigantycznymi centrami handlowymi i mnóstwem wyjątkowych miejsc. atrakcje . Wśród tych ostatnich jest najwyższy budynek na świecie - wieżowiec Burdż Chalifa w Dubaju, w Poznaniu Zjednoczone Emiraty Arabskie . Porozmawiajmy o tym więcej.

Gdzie jest Burdż Chalifa?

1 Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd - dokładny adres wieży Burdż Chalifa, którą na mapie Dubaju można znaleźć w centralnej części miasta, w okolicy Śródmieście. Ten niesamowity budynek nie może być mylony z żadnym innym, a jego szczyt jest całkowicie widoczny z dowolnego końca metropolii. Inny interesujący fakt dotyczący Burdż Chalifa jest związany z nazwą, co w języku arabskim oznacza "wieżę kalifa". Nazwę, znaną dziś na całym świecie, nadano na pamiątkę obecnego prezydenta ZEA Khalifa ibn Zayda Al Nahyana podczas ceremonii otwarcia.

Бурдж-Халифа на карте Дубая

Ile zbudował Burdż Chalifa?

Najczęściej zadawane pytanie turystów: "Ile metrów i pięter w Burdż Chalifa w Dubaju i jak został zbudowany?". Nie jest to zaskakujące, ponieważ wysokość największego budynku na świecie wynosi prawie 1 km, a dokładniej - dokładnie 828 m. Legendarny drapacz chmur ma łącznie 211 pięter (w tym poziomy iglic), w których mieści się całe miasto: park, centra handlowe, sklepy restauracja, hotel , prywatne apartamenty i pl. To niewiarygodne, ale zbudowanie gigantycznej struktury zajęło mniej niż 6 lat (06.01.2004-01.10.2009), a koszt budowy Burdż Chalifa kosztował 1,5 miliarda. e.

Projekt budynku, który można z łatwością nazwać "nowym 8 cudem świata", należy do amerykańskiej firmy Skidmore, Owings & Merrill, a głównym inżynierem, którego autorytetem był cały proces, był Adrian Smith, który był również odpowiedzialny za budowę takich słynnych drapaczy chmur, jak wieża Jin Mao w Szanghaju, wieża Trump w Chicago i inne. Ceremonia otwarcia Burdż Chalifa odbyła się 4 stycznia 2010 roku.

Башня Халифа - вид снизу

Cechy architektoniczne

Burdż Chalifa to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów przede wszystkim swoją unikalną architekturą. W spiralnym układzie wieży znajduje się 27 wgłębień, które są ułożone i wyrównane w taki sposób, aby zminimalizować obciążenie wibracyjne (według badań, odchylenie wiatru Burdż Chalifa w najwyższym punkcie wynosi około 1,5 m!). Zbocza te zmniejszają również przekrój budynku, gdy zbliża się on do nieba, tworząc w ten sposób wygodne tarasy zewnętrzne.

Jeśli chodzi o wygląd, cała rama wykonana jest ze specjalnych szklanych paneli, które zapewniają wydajność cieplną, nie pozwalając jednocześnie na ekstremalne temperatury pustyni i silne wiatry. Ogólnie rzecz biorąc, szkło pokrywa ponad 174 000 metrów kwadratowych. m. A wykończenie zewnętrznej części wieżowca Burdż Chalifa jest iglicą, która, jak zauważają architekci, sama może stać się wieżowiec (jego wysokość to 232 m).

Projektowanie wnętrz również w pełni odpowiada trendom architektury islamskiej. Patrząc na zdjęcie Burdż Chalifa w środku, można zauważyć dużą liczbę różnych obiektów artystycznych, które tylko dodają luksusu i szyku tego niesamowitego projektu.

Роскошный интерьер Бурдж-Халифа

Burdż Chalifa - opis po piętrach

Jak już wcześniej powiedziano, Burdż Chalifa to nie tylko atrakcja turystyczna, ale całe "miasto w mieście". Dziesiątki architektów i inżynierów starannie pracowało nad projektem wieżowca, więc każdy metr użytecznej przestrzeni budynku jest szczegółowo przemyślany, a do odwiedzenia tego miejsca pozostało co najmniej kilka godzin. Co jest w Burdż Chalifa?

 • podłogi techniczne - poziom B1-B2 (parking), 17-18, 40-42, 73-75, 109-110, 136-138, 155 i 160-163;
 • pomieszczenia biurowe - 111-121, 125-135, 139-154;
 • piętra mieszkalne (apartamenty) - 44-72, 77-108;
 • hotel "Armani" - 1-16, 19-39;
 • restauracja At.mosphere - 122;
 • Obserwatorium -124;
 • platformy obserwacyjne - 43, 76, 123.

Rozważ najciekawsze obiekty kompleksu w bardziej szczegółowy sposób:

 1. Hotel Armani , którego projekt został zaprojektowany przez światowej sławy projektanta mody i ulubieniec całej płci pięknej Georgio Armani. Hotel ma 304 pokoje, koszt zakwaterowania waha się od 370 USD. do 1600 USD. za noc.
 2. Отель Армани
 3. Restauracja Atmosphere w Burdż Chalifa jest jednym z najbardziej popularnych miejsc dla zagranicznych gości, nawet pomimo wysokich cen. Obiekt położony jest na wysokości 442 m nad miastem, dzięki czemu z jego okien można podziwiać fascynujące widoki Dubaju i Zatoki Perskiej. Pamiętaj jednak, że minimalna kwota zamówienia w tej restauracji wynosi 100 USD.
 4. Ресторан Атмосфера
 5. Fontanna "Dubaj" w Burdż Chalifa - kolejna atrakcja kompleksu z kategorii "większość". Fontanna muzyczna znajduje się na sztucznym jeziorze tuż przed wejściem do drapacza chmur, jest drugim co do wielkości na świecie i codziennie gromadzi tłumy zagranicznych turystów. Pokazy odbywają się w porze lunchu o godzinie 13 i 13:30, a także wieczorem od 18:00 do 22:00.
 6. Фонтан Дубай
 7. Odkryty basen to prawdziwa atrakcja kompleksu. Znajduje się na 76. piętrze, dzięki czemu wszystkim odwiedzającym gwarantuje wspaniałe widoki na miasto. Bilet na basen w Burdż Chalifa kosztuje 40 USD, ale przy wejściu natychmiast wydano kupon za 25 USD, który można wydać na napoje i jedzenie.
 8. Бассейн на 76 этаже
 9. Taras. Otwarty taras widokowy Burdż Chalifa znajduje się 555 m nad ziemią i jest jednym z najwyższych na świecie. Jest wyposażony w elektroniczne teleskopy i specjalne urządzenia z funkcją rzeczywistości rozszerzonej.
Вид со смотровой площадки на город

Nawiasem mówiąc, do każdego poziomu odwiedzających dostarczają specjalnie zaprojektowane windy, których prędkość w Burdż Chalifa wynosi do 10 m / s. Suma takich dźwigów 57.

Jak dostać się i dostać się do Burdż Chalifa?

Wycieczka na Burdż Chalifa - jednej z najpopularniejszych rozrywek dla gości z zagranicy, ponieważ jest to nie tylko słynny symbol ZEA, ale także najbardziej rozpoznawalny projekt na świecie. Możesz dostać się tutaj z dowolnej części miasta, prawie w każdej chwili (godziny Burj Khalif: od 8:08 do 22:00). Możesz dostać się do legendarnej wieży:

 1. Niezależnie taksówką lub wynajęty samochód . Na parterze znajduje się podziemny parking, na którym można zaparkować samochód.
 2. Na metro . Jest to najpopularniejszy, tani i łatwy sposób dotarcia do wieżowca. Idziemy wzdłuż czerwonego oddziału do stacji metra "Burdż Chalifa".
 3. Autobusem. Kolejny gatunek transport publiczny w Dubaju, który jest bardzo popularny wśród turystów odwiedzających. Najbliższy przystanek do wieży (Dubai Mall) można dojechać na trasie F13. Przechodząc przez centrum handlowe na niższy poziom (LG - Lower Ground), zobaczysz kawiarnię "Subway". W pobliżu znajduje się kasa biletowa, w której można kupić bilety do wieżowca.

Poświęć kilka godzin, aby odwiedzić Burdż Chalifa. Średnio trasa trwa 1,5-2 godziny, ale kolejka może być zbyt długa. Dla tych, którzy nie lubią długo czekać, jest wyjście - bilet jest natychmiastowy. Jego cena wynosi około 80 USD. W zależności od podłogi i platformy obserwacyjnej Burj Khalifa, na którą chcesz się wspiąć, obowiązują następujące ceny:

 1. Wycieczka "Do góry" (124, 125 i 148 pięter): 95 USD. (20: 00-22: 00), 135 USD. (9: 30-19: 00).
 2. Wycieczka "Górny poziom" (124 i 125 pięter): dorosły (8: 30-17: 00, 20: 00-22: 00) - 35 cu, od 17:30 do 19:00 - 55 cu . dzieci (8: 30-17: 00, 20: 00-22: 00) - 25 cu, od 17:30 do 19:00 - 45 cu. Dzieci poniżej 4 lat wstęp bezpłatny.

Szczególnie udanym będzie wejście do Burdż Chalifa w nocy, widok z góry pozostanie na długo w pamięci.

Бурдж-Халифа ночью