Dzielnica centralna Izrael niezbyt popularny wśród turystów. Tereny tu położone od dawna znajdują się w epicentrum międzynarodowego konfliktu, więc infrastruktura turystyczna rozwija się w tym regionie dość słabo. Ale jeśli zdecydujesz się poznać Izrael we wszystkich jego postaciach, a nie tylko od promowanych kurorty , odwiedź małe miasteczko Calansuwa. Jego nazwa brzmi całkiem europejsko, ale raz tutaj zanurzysz się w autentyczną kulturę arabską, uzupełnioną tradycyjnymi notatkami izraelskimi.

Центральная улица города

Kilka faktów na temat miasta

 • słowo Kalansua tłumaczy się jako "turban";
 • w różnych czasach na terenie dzisiejszego Kalensua znajdowały się: ogromny magazyn do przechowywania pszenicy, obóz Aleksandra Wielkiego, wieś, w której podróżnicy zatrzymali się na noc, podróżując z Kairu do Damaszku;
 • w czasach krzyżowców osada stała się centrum regionu, tu zbudowali twierdzę Rycerze Zakonu Szpitalników;
 • w epoce Imperium Osmańskiego osada wojskowo-obronna zamieniła się w małe rolnicze miasteczko dla 29 domów (mieszkańcy uprawiali rośliny, zajmowali się pszczelarstwem i hodowlą bydła);
 • pod koniec wojny arabsko-izraelskiej, w 1949 r., Qalansuwa została uznana za część Izraela i włączona do tzw. "arabskiego trójkąta";
 • populacja liczy około 21 000 osób (prawie 100% to Arabowie);
 • Konfesjonalna większość to muzułmanie (99%);
 • ponad 50% populacji - młodzi ludzie poniżej 19 roku życia;
 • status miasta Calansuwa otrzymał w 2000 r.
Административное здание

Co zobaczyć?

Architektura miasta została zaprojektowana w stylu arabskim. Małe uliczki są zbudowane z adobe struktur z niewielką liczbą pięter, wysokie palmy rosną wzdłuż dróg.

Na centralnym placu Kalansua w piątek otwiera duży rynek . Tutaj możesz kupić niedrogie świeże jedzenie i różne pamiątki.

Местный рынок

Główną atrakcją miasta są ruiny zamku krzyżowców . Są też fragmenty średniowiecznego cmentarza, gdzie chowano miejscowych szejków. Populacja Calansua jest dość religijna. W mieście są 4 meczety. Każda z nich została zbudowana w różnym czasie, najstarszy wzniesiono na ruinach starożytnej świątyni joannitów.

Руины замка крестоносцев

Miłośnicy sztuki mogą odwiedzić Centrum Rzemiosła i Kultury . Tutaj odbywają się stale różne wystawy tematyczne, koncerty folklorystyczne i festiwale.

Nawet w Kalansua kochają sport. Stadiony i obiekty sportowe często organizują konkursy miejskie i regionalne. Jeśli masz szczęście, dojdziesz do corocznych mistrzostw sportów motorowych .

Соревнование по мотоспорту

Gdzie się zatrzymać?

Zarezerwuj pokój przed hotelem lub wynająć mieszkanie w samej Calansua, które Ci się nie uda. Będzie można spróbować znaleźć mieszkanie już na miejscu, ale jest to raczej ryzykowne i nie bezpieczne. Dlatego jeśli nadal zdecydowałeś się odwiedzić to "arabskie miasto w Izrael ", Lepiej jest zatrzymać się na noc gdzieś w pobliżu.

Zaledwie 9 km od Qalansuwa, w Even Yehuda, znajduje się dobry Hotel Zimmeroni z malowniczym ogrodem i komfortowe pokoje ze wszystkimi udogodnieniami.

Отель Zimmeroni

Nieco dalej, około 16-17 km od Calansua, znajduje się słynny izraelski kurort - Netanya . Tutaj już definitywnie zdejmujesz obudowy dowolnej klasy i formatu.

Gdzie zjeść?

W Calansuwa nie znajdziesz eleganckich restauracji, ale jest tu wiele miejsc, gdzie można zjeść smaczną przekąskę:

 • Kawiarnia z kuchnią włoską - Kadi Pizza ;
 • Al-Kababji Abu Hasan Grill Cafe;
 • słodki bar Candy King ;
 • Сладости из Сandy King
 • znakomita rodzinna kawiarnia z dużymi akwariami z rybami - kawiarnia Nemo ;
 • Nemo cafe
 • Pizzeria Novellino .

Również w mieście jest kilka kawiarni, barów i barów z przekąskami.

Jak się tam dostać?

Z Lotnisko Ben Gurion do Calansua można dojechać autobusem przez półtorej godziny, ale nie ma bezpośredniej drogi, trzeba będzie się kilka razy zmieniać. Samochodem droga zajmuje połowę czasu. Najszybszym sposobem jest jazda po autostradzie nr 6 z następującym zjazdem na autostradzie nr 5614 przez dwie pośrednie drogi (nr 551 i 444).

Z Tel Aviv Możesz dostać się do Calansoua w godzinę bezpośrednio autobusem (nr 113, 123 lub 134) lub samochodem wzdłuż tej samej trasy, co z Ben-Gurion.

Regularne autobusy również kursują z Netanya (nr 23, 39, 113). Podróż trwa 25-30 minut.