Turyści, którzy podróżują do Izrael , na pewno chcesz odwiedzić Jerozolima - jedno z najstarszych miast, reprezentujące wartość nie tylko dla podróżnych, ale także dla pielgrzymów. Jednym z głównych pytań, które pojawiają się podczas planowania podróży, jest to, czy w Jerozolimie jest lotnisko? Jest to całkiem naturalne, ponieważ podróże lotnicze to najwygodniejszy środek transportu, a wielu turystów chciałoby jechać samolotem. Służy miastu jerozolimskiemu lotnisku Ben Gurion, które uważane jest za główne i największe w kraju.

Jerozolimskie lotnisko, opis

Międzynarodowe lotnisko Ben Gurion należy do miasta Tel-Aviv , a jego lokalizacja to terytorium sąsiadujące z miastem Lod . Data jego założenia to 1936, zasługa w jego edukacji należy do władz brytyjskich.

Lotnisko w Jerozolimie zostało nazwane po pierwszym premierze, Davidzie Ben-Gurionie. Obsługuje największe linie lotnicze w Izraelu: El Al (krajowy przewoźnik lotniczy), Arkia Israel Airlines, Israir. Rocznie liczba osób obsługiwanych na lotnisku to około 15 milionów osób. Możliwe jest wskazanie takich zalet lotniska:

Бен-Гурион - главный аэропорт Израиля
 • jest słusznie uznawany za najbezpieczniejszy i najbardziej chroniony przed terroryzmem, ponieważ jest stale monitorowany i pilnowany przez policję i żołnierzy IDF;
 • liczy się również wskaźnik satysfakcji pasażerów: trzykrotnie przyznano temu lotnisku tytuł najlepszego na Bliskim Wschodzie tego parametru;
 • w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska znajduje się stacja kolejowa, dzięki której swobodny ruch pasażerów jest niezwykle wygodny. Stacja została wzniesiona krótko po budowie lotniska.

Lotnisko Ben-Gurion jest wyposażone w trzy pasy startowe z nawierzchnią asfaltową:

 • główny - jego długość sięga 3112 m, głównie na nim posadzono z zachodu na wschód, od Morza Śródziemnego nad południowym Tel Awiwem;
 • krótki - ma długość 2780 m;
 • "Cichy" - otrzymał taką nazwę ze względu na to, że ścieżka przesuwania przechodzi nad gruntami rolnymi, tutaj nasadzenia są wykonywane ze wschodu na zachód. Długość paska wynosi 4280 m.
Terminale lotniskowe

Na lotnisku Ben Gurion znajduje się kilka terminali operacyjnych wyposażonych w najnowsze nowoczesne wymagania. Terminal numer 1 jest najstarszy, obsługiwany od czasu budowy lotniska, w tym czasie był wielokrotnie przebudowywany. Posiadał status głównego terminalu do 2004 roku, jego zadaniem było obsługa prawie wszystkich lotów międzynarodowych. Terminal posiadał następujące urządzenie:

 • na pierwszym piętrze znajdowały się stanowiska odprawy;
 • na drugim piętrze znajdowała się hala przylotów z kontrolą paszportową i pomieszczeniem do kontroli celnej, loże VIP, synagoga i obowiązkowe sklepy. Rzeczy kupione tutaj można pozostawić na lotnisku na czas podróży, a po przybyciu na to ponownie, odebrać je.

Kiedy budowano terminal nr 3, pierwszy został tymczasowo zamknięty, usługi transportu pasażerskiego ustały w nim. Jedynym wyjątkiem były loty rządowe, a także powroty z Ameryki Północnej i Afryki. W momencie zamknięcia terminalu do użytku ogólnego jego budynek został przystosowany do prowadzenia różnych wystaw. Szczególnie zapada w pamięć wystawa z 2006 roku, w której zaprezentowano ekspozycję stulecia Bezalel Academy of Arts.

W 2006 r. Urząd ds. Międzynarodowych Portów Lotniczych w Izraelu przeznaczył znaczne środki finansowe na refinansowanie w celu obsługi prywatnych samolotów VIP. Jednak w celu uzasadnienia zainwestowanych środków konieczne było zwiększenie ruchu pasażerskiego. Po dodatkowej inwestycji Terminal nr 1 ponownie rozpoczął obsługę lotów krajowych w Eilat .

Terminal nr 3 został otwarty do obsługi w 2004 roku i zaczął funkcjonować jako główny na lotnisku. Obecnie jest w stanie zabrać około 10 milionów ludzi rocznie. Terminal nie jest planowany w przyszłości, ponieważ znajduje się w pobliżu obszarów mieszkalnych, a hałas zbliżającego się samolotu przyniesie dyskomfort mieszkańcom.

Вид сверху на аэропорт Бен-Гурион

Budynek terminalu ma następujące udogodnienia:

 • odjazd hali - tutaj kontrola bagażu odbywa się za pomocą specjalnych instalacji rentgenowskich;
 • centrum handlowe «Kup i do»
 • Bezcłowe sklepy i restauracje
 • nachylona ściana zewnętrzna ze szkła - dzięki niej otwiera się wspaniały widok na pole startowe;
 • Hale przylotów wyposażone w "bieżnię", za pomocą której można przenosić ciężki bagaż;
 • platformy autobusowe do dostarczania pasażerów na pokład samolotu;
 • Dźwigi o nośności do 6000 kg;
 • bezpłatny dostęp do Internetu;
 • tuż przy wejściu znajduje się peron kolejowy, przystanki autobusowe i postoje taksówek.
Международный аэропорт Бен-Гурион Jak dostać się z lotniska do Jerozolimy?

Dla podróżnych podróżujących do Jerozolimy, które lotnisko obsługuje to miasto, jest sprawą nadrzędną. Najbliższe lotnisko to Ben-Gurion, odległość do której wynosi 55 km. Kiedy już znajdziesz się w Jerozolimie, możesz wybrać jedną z dróg dojazdu do Jerozolimy:

 1. Pociągiem, platforma kolejowa znajduje się w pobliżu terminala numer 3. Na niej, jeden przystanek w kierunku Tel Awiwu, a następnie transfer i przejdź do stacji Jeresalem Malha.
 2. Autobusem - musisz podążać drogą numer 5, która również odchodzi z terminala nr 3, musisz podążać do przystanku "Perekrestok El Al", a następnie przesiąść się do autobusu nr 947 lub nr 423.
 3. Na minibusach "Nesher", które rekrutują pasażerów, a następnie zabierają je na adresy. Czas na podróż do Jerozolima Zajmie to 1 godzinę, ale zajmie to trochę czasu i wszyscy dotrą do wskazanych adresów.
 4. Taksówką parking znajduje się również w pobliżu terminala nr 3.
 5. Zamów osobisty przelew, można to zrobić online z wyprzedzeniem, za które trzeba dokonać przedpłaty i uzgodnić godzinę, kiedy kierowca spotka się z turystami.
 6. W wynajętym samochodzie, który możesz zabrać w jednym z punktów wynajmu.