Turyści, którzy wybrali miejsce docelowe swoich podróży Izrael , zdecydowanie powinni odwiedzić starożytne miasto Jeruzalem i zapoznać się z jego atrakcjami. Miasto jest interesujące przede wszystkim z historycznego i kulturowego punktu widzenia, nosi tytuł "stolicy trzech religii": judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ponadto istnieje ogromna liczba zabytków architektury.

Jerozolima - opis

Jerozolima jest miastem, które ma najstarszą historię istnienia i jest oficjalną stolicą kraju. Co ciekawe, niektórzy nie znają tego faktu i zastanawiają się, które miasto jest stolicą Izraela: Jerozolimie lub Tel Aviv ?

Wynika to z faktu, że w Tel Awiwie znajduje się przeważająca część ambasad innych państw, np. Anglii, Francji, Rosji, Stanów Zjednoczonych. Tylko Konsulat Generalny USA znajduje się w Jerozolimie. Jednak w Jerozolimie jest parlament, rezydencja prezydenta, ministerstwo, Sąd Najwyższy, rząd wykonuje swoje prace.

Ciekawostką jest fakt, że oba stany, Izrael i Palestyna, uważają Jerozolimę za swoją stolicę. W związku z tym wielu ma pytanie: gdzie jest Jerozolima? Miasto znajduje się na granicy Izraela i Autonomii Palestyńskiej, 60 km na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego. Geograficznie znajduje się pomiędzy dwoma morzami: śródziemnomorskim i Martwy .

Иерусалим - город, полный древних памятников архитектуры

Miasto zajmuje powierzchnię 125,1 km².

Pogoda w Jerozolimie ma większe znaczenie dla wycieczek turystycznych w lecie, kiedy jest znacznie mniej opadów niż w zimie. Klimat w tym mieście charakteryzuje się umiarkowanie ciepłym klimatem. Średnia temperatura latem wynosi około 24ºС, a zimą około 9ºС.

Wakacje w Jerozolimie obejmują wizyty w licznych wycieczkach, które będą okazją do przejścia przez najstarsze ulice miasta i zapoznania się z ważnymi zabytkami historycznymi, kulturalnymi i architektonicznymi.

Historia Jerozolimy

Jerozolima ma starożytną historię, wykopaliska archeologiczne wskazują, że pierwsze osady na jej terytorium powstały w V-IV tysiącleciach pne. Zdobycie miasta przez Żydów miało miejsce w 1000 rpne. BC e., Przywództwo zostało przeprowadzone przez króla Dawida, który później zbudował miasto, zwane Ir David. Towarzyszyło temu przeniesienie jednej z najcenniejszych świątyń Żydów - Arki Przymierza.

W swojej historii Jerozolima wielokrotnie zmieniała członkostwo w jakimkolwiek państwie i, odpowiednio, władcach: w różnych czasach stali się królestwem Judy, imperium Aleksandra Wielkiego i innych.

Jerozolima - atrakcje

Turyści z całego świata dążą do odwiedzenia Jerozolimy ze względu na rekordową liczbę atrakcji. Turystyka w Jerozolimie jest bardzo rozwinięta, liczni przewodnicy przeprowadzą fascynujące wycieczki i zabiorą turystów do najważniejszych, niezapomnianych miejsc w mieście. Podróżni, którzy odwiedzili Jerozolimę, zdjęcie jest naprawdę niewyrażalne. Inspekcję zaleca się rozpocząć od Starego Miasta, które słusznie nosi tytuł centrum Jerozolimy. Zachowuje odciski bogatej historii tej miejscowości, tu miały miejsce wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne. Podczas wielokrotnych prób zdobycia Jerozolimy świadczy mur fortecy otaczający Stare Miasto. Jego urządzenie składa się z czterech części: żydowskiej, ormiańskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej.

Wśród najważniejszych atrakcji Stare Miasto Można wymienić następujące:

 1. Ściana Płaczu jest najważniejszą świątynią dla Żydów, każdego roku idzie do niej ogromna liczba pielgrzymów ze wszystkich krajów.
 2. Стена Плача в Иерусалиме
 3. Ogród Getsemani - to miejsce jest również ściśle związane z historią religijną. Jest oznaczone jako miejsce, w którym Jezus po raz ostatni spotkał się ze swoimi uczniami. To tutaj został aresztowany przez rzymskich centurionów.
 4. Гефсиманский сад
 5. Meczet Omar jest religijnym zabytkiem, który jest uważany za trzecią najważniejszą świątynię po Mekce i Medynie. Na górze Moria, gdzie znajduje się meczet, według legendy Mahomet wstąpił do nieba.
 6. Мечеть Омара
 7. Wieża Dawida (Migdal David) - zespół zabytkowych budynków z okresu II wpne. Dla turystów w tym obszarze otwarty dostęp do ścian. Również tutaj możesz odwiedzić Muzeum Historii Jerozolimy.
 8. Башня Давида
 9. Kościół Grobu Świętego - otwiera się o wschodzie słońca, odwiedzając go można zobaczyć takie kapliczki jak rotunda, która ma nazwę Cuvuclia, jest to Święty Grobowiec, Kamień Namaszczenia , Kalwaria z miejscem Ukrzyżowania, podziemną świątynią Nabycia Życiodajnego Krzyża. Uważa się, że dobry znak dotyka świątyń Świątyni.
 10. Храм Гроба Господня
 11. Zwiedzając dzielnicę chrześcijańską można zobaczyć niewiarygodną liczbę kościołów, wśród nich: Kościół Aleksandra Newskiego, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół św. Weroniki , Kościół Matki Bożej Wielkiego Męczennika , Kościół potępienia i narzucenia krzyża , Klasztor Sióstr Syjonu , Klasztor św. Anny , Kościół Wniebowzięcia NMP , Kościół św. Marii Magdaleny , Kościół Łez Pana , benedyktyński klasztor Wniebowzięcia Marii Panny .
 12. Церковь Александра НевскогоМонастырь Святой АнныЦерковь Успения Богородицы
 13. W Ormiańska dzielnica Możesz zobaczyć takie miejsca kultu religijnego jak katedra św. Jakuba , kościół aniołów , ormiański patriarchat i seminarium .
 14. Улица Армянской ортодоксальной патриархии
 15. Ogród Botaniczny w Jerozolimie - polubią go miłośnicy przyrody, jego terytorium rozciąga się na ponad 120 hektarów, rosną tutaj liczne gatunki roślin, których zbiory są uznawane za największe w Izrael .
 16. Иерусалимский ботанический сад
 17. Centrum pamięci Menachem Begin jest poświęcone działaniom szóstego premiera Izraela, który był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Jego lokalizacja jest interesująca - oferuje imponujący widok na górę Syjon i mury Starego Miasta.
Центр памяти Менахема Бегина

Jeruzalem Muzea

W Jerozolimie znajduje się ogromna liczba muzeów, które odwiedzają, turyści będą mogli podnieść swój poziom kulturowy i poznać historię kraju. Wśród nich możesz wymienić:

 1. Muzeum krajów biblijnych - celem jego powstania było studium kultury ludów wymienionych w Biblii, wśród których są: starożytni Egipcjanie, Aramejczycy, Hetyci, Kananejczycy, Elamici, Filistyni, Fenicjanie i Persowie.
 2. Музей стран Библии
 3. Muzeum Ormiańskie - zwiedzając je, można zapoznać się z historią narodu ormiańskiego, który wniósł istotny wkład w dzieje Izraela. Pobyt Ormian na tym terytorium ma ponad 2000 lat, co znajduje odzwierciedlenie w wpływie tego narodu na kulturę Jerozolimy.
 4. Muzeum Życia Beduinów - poświęcone życiu Beduinów na pustyni, zawiera eksponaty opowiadające o cechach opieki nad zwierzętami, o utrzymaniu Beduinów.
 5. Muzeum Sztuki Islamu - zawiera eksponaty pokazujące osiągnięcia muzułmanów, nie tylko w dziedzinie sztuki, ale także medycyny i astronomii. Kolekcja zegarków zasługuje na szczególną uwagę, zegarek Breguet wart jest 30 milionów dolarów.
 6. Музей исламского искусства
 7. Muzeum Instrumentów Muzycznych oferuje ponad 200 eksponatów do obejrzenia, zbiór zawiera instrumenty z różnych krajów i przynależą do różnych okresów: od starożytności do współczesności.
Музей музыкальных инструментов

Ponadto w Jerozolimie można odwiedzić takie muzea jak muzeum archeologiczne Waley , muzeum "Ostatni dzień" , muzeum podatków , muzeum-studio starożytności , muzeum więźniów podziemia , muzeum Izraela .

Transport Jerozolimy

Jerozolima ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, a turyści mogą poruszać się po mieście na kilka sposobów:

 1. Autobusy izraelskiej sieci "Egged" - jeżdżą z dowolnego miejsca w mieście. Z jednego końca na drugi można uzyskać, wykonując maksymalnie jeden transfer. W tym przypadku interesujący jest fakt, że podróż, której czas trwania nie przekracza 1,5 godziny, jest liczona jako jedna przy przenoszeniu z jednego autobusu do drugiego. W takim przypadku wystarczy pokazać kierowcy bilet z poprzedniej magistrali. W arabskich dzielnicach istnieje kolejna sieć autobusowa, zwana "Stowarzyszeniem Autobusów Autobusowych Wschodniej Jerozolimy", trasy częściowo powielają trasy sieci Egged. Na głównych atrakcji można wybrać się na specjalny autobus turystyczny numer 99, który odjeżdża z głównego dworca autobusowego.
 2. Tramwaj - ten rodzaj transportu jest tylko w Jerozolimie ze wszystkich miast Izraela. Jest tylko jedna ścieżka technologiczna, ale łączy odległe obszary ze środkiem.
 3. Трамвай в Иерусалиме
 4. Taxi - istnieją dwa rodzaje: "monitor cherut" (minibusy na 10-12 miejsc) i "monitor" (regularne taksówki).
 5. Wynajmowane samochody - można je zabrać na jedną ze stacji wynajmu zlokalizowanych na lotnisku. Wskazane jest, aby odwiedzać dzielnicę Izraela i szabat, kiedy transport publiczny praktycznie nie idzie.

Osobliwością Izraela jest to, że w Szabat - od piątku wieczorem do soboty wieczorem ruch zatrzymuje się. Jednak ruch Szabas został zorganizowany w Jerozolimie, a teraz w tym czasie działają 3 autobusy. Również w tym okresie taksówka "monitorować sherut".

Hotele w Jerozolimie

Turyści przybywający do Jerozolimy będą mogli zatrzymać się u jednego z wielu hotele . Są one reprezentowane przez różne kategorie gwiazd, wśród nich są hotele wysokiej klasy, hostele, pensjonaty, pensjonaty. Wśród cech zakwaterowania turystycznego w Jerozolimie są:

 1. Hotele należące do kategorii 5 i 4 gwiazdki, skoncentrowane na zewnątrz Stare Miasto . Turyści, którzy chcą pozostać bezpośrednio w "sercu" Jerozolimy, będą mogli oferować hotele bez gwiazdek, gdzie będą oferowane tylko nocleg ze śniadaniem.
 2. Dla turystów, którzy zarezerwowali wycieczki grupowe, zakwaterowanie oferowane jest w domach chrześcijańskich, żydowskich lub ormiańskich - są one uważane za bezpieczniejsze niż muzułmańskie. Jednak w tych ostatnich pokoje są tańsze, więc wolą wynająć podróżnych, którzy wolą opcję budżetu.
 3. Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest pozostanie w jednym z chrześcijańskich pensjonatów.
 4. W centrum miasta, oprócz hoteli, oferowane są również apartamenty do wynajęcia, charakteryzujące się przystępną ceną.
Отели в Иерусалиме

Co zabrać z Jerozolimy?

Jerozolimę docenili miłośnicy zakupów - jest wiele miejsc, w których można kupić rzeczy przypominające wizytę w mieście.

Do najczęstszych rzeczy, które najczęściej preferują zabrać turystów z podróży obejmują następujące:

 • kosmetyki na bazie soli Morze Martwe ;
 • biżuteria, która zadziwia swoją elegancją;
 • artykuły wykonane z futra i skóry;
 • malowana ceramika;
 • Towary religijne: ikony, krzyże, świece, specjalne zestawy dla pielgrzymów;
 • malowane naczynia armeńskie.

Wśród miejsc, w których znajduje się wiele sklepów z pamiątkami, w których istnieje wybór wyjątkowych gadżetów, możemy wyznaczyć następujące:

 • Ulica piesza Ben Yehuda;
 • deptak Nahalat Shiva;
 • rynek "Mahne Yehuda", gdzie można dostać orientalne słodycze;
 • w dzielnicy handlowej Talpiot możesz przeglądać butiki i kupować coś ze zbiorów mody.
Что привезти из Иерусалима? Gdzie zjeść?

Wiele kawiarni i restauracji w Jerozolimie znajduje się w następujących dzielnicach: na Bou Yehuda Boulevard, w okolicy Fayngold Court (mini-festiwale o tematyce kulinarnej odbywają się od czasu do czasu pod gołym niebem), na ulicach Nachalat Shiva i Yoel Salomon. Budżetowe kawiarnie znajdują się na Rivlin Street iw dzielnicy Nahalat Shiva. Restauracje w stylu rustykalnym koncentrują się na obszarze Ein Karem.

Zasadniczo kawiarnie i restauracje oferują potrawy koszerne: wieprzowina jest wykluczona, produkty mleczne nie są podawane razem z mięsem. Ale są restauracje, w których można delektować się daniami kuchni francuskiej, włoskiej i międzynarodowej.

Рестораны в Иерусалиме Jak się tam dostać?

Najwygodniejszym sposobem podróżowania, preferowanym przez wielu turystów, są podróże lotnicze. Aby dostać się do Jerozolimy, lotnisko będzie zlokalizowane w odległości 55 km od niego. Jest to najbliższe lotnisko do miasta, jest to główne i największe w kraju i nazywa się Ben gurion . Po przybyciu do celu możesz kontynuować podróż do Jerozolimy, korzystając z jednego z następujących środków transportu:

Аэропорт Бен-Гурион
 • pociąg - w pobliżu wyjścia z terminalu 3 lotniska znajduje się peron kolejowy, pociągiem, należy zjechać stopem w kierunku Tel Aviv , następnie przenieś do innego pociągu i dotrzyj do Jerozolimy;
 • autobus - korzystając z tego rodzaju transportu, będziesz musiał również wykonać jeden transfer;
 • minibusy "Nesher" - rekrutują pasażerów pod względem obłożenia i dostarczają je pod określone adresy;
 • taksówka - ich parking znajduje się przy wejściu do terminala lotniska;
 • wynajęty samochód - możesz go zabrać do jednego z biur wynajmu na lotnisku.