Historycznie, Jerozolima dzieli się na cztery ćwiartki, z których najmniejsza to armeńska. Zajmuje tylko 14% (0,126 km ²) całości Stare Miasto . Dzielnica ormiańska znajduje się pomiędzy wieżą Dawida i góry Syjon, w południowo-zachodniej części Jerozolimy. Istnieje opinia, że ​​kiedyś na jej miejscu znajdował się pałac króla Heroda Wielkiego.

Zachodnia i południowa granica dzielnicy przechodzi przez mury Starego Miasta, a północna jest granicą dzielnicy chrześcijańskiej. Od Hebrajski Oddziela go ulica Chabad. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ze wszystkich stron Ormian jest mniej dostępny do zwiedzania. Z jednej strony to prawda - turyści mogą dwa razy dziennie dostać się na terytorium klasztorów. Z drugiej strony Ormianie wyróżniają się życzliwością i aktywnie uczestniczą w życiu Starego Miasta.

Z historii kwartału

Pierwsi osadnicy w Jerozolimie pojawili się prawdopodobnie pod koniec IV wieku. Po przyjęciu chrześcijaństwa w starożytnej Armenii w Jerozolimie zaczęły pojawiać się kościoły ormiańskie i wspólnoty monastyczne. Dlatego kwartał uważany jest za najstarszy ze wszystkich. W połowie piątego wieku w mieście działało ormiańskie skryptorium.

W okresie bizantyjskim wspólnota czekała na wstrząsy z powodu odmowy uznania podwójnego systemu Chrystusowego, co doprowadziło do powstania ormiańskiego Kościoła gregoriańskiego, który po raz pierwszy uznał autorytet kalifa Omara ibn Khattaba. Wspólnocie ormiańskiej udało się również znaleźć wspólny język z Turkami w okresie, w którym podbili Jerozolimę. Po wojnie o niepodległość Izrael To samo stało się z nowym rządem. W chwili obecnej członkami społeczności ormiańskiej są artyści, fotograficy, rzemieślnicy garncarstwa i srebra.

Архитектура Армянского квартала Ormiańska dzielnica dla turystów

To, co słynie z tej ormiańskiej dzielnicy w Izraelu, jest więc wyjątkową atmosferą starożytności. Oryginalność, kolor Armeńczyków jest reprezentowany na każdej żwirowej ulicy. Wśród atrakcji wartych zobaczenia są:

  • Budynek ormiańskiego Patriarchatu Jerozolimskiego ;
  • Здание Армянской патриархии Иерусалима
  • Kościół św. Archaniołowie ;
  • Kościół św. Thoros ;
  • Церковь св. Тороса
  • Repozytorium rękopisów ;
  • Wieża Dawida .
Башня Давида

Na tej liście ciekawych miejsc się nie kończy. Katedra ormiańska jest uważana za najpiękniejszą świątynię w Jerozolimie. Podczas wizyty w kwartale powinieneś koniecznie zwrócić się do rzemieślników. Tutaj znajdziesz oryginalne pamiątki, które nie są sprzedawane w zwykłych sklepach.

Ciekawostką jest fakt, że podczas układania fundamentu znaleziono unikalny fragment mozaiki, na którym zebrano obrazy dwudziestu gatunków ptaków, a także w ormiańskim napis: "W pamięci i odkupieniu wszystkich Ormian, których imiona są znane Bogu".

Główną pamiątką, którą koniecznie trzeba przywieźć z podróży, są ceramiczne produkty wykonane specjalną technologią: dzbanki, talerze i tace z jasnymi ornamentami.

Możesz dowiedzieć się o historii i kulturze narodu ormiańskiego w Izraelu, odwiedzając Muzeum Mardigowskie. Pobudzając apetyt powinieneś odwiedzić tawernę shish kebab, którą łatwo znaleźć na pysznym zapachu. Restauracje oferują również inne pachnące dania, dobry koniak do nich. Instytucje są interesujące nie tylko z powodu menu, ale także wnętrza.

Wszystko tu jest tak bajeczne, że trudno sobie wyobrazić, jak bardzo zbliża się do nowoczesnego miasta. Chwała ormiańskiej dzielnicy przyniosła także dwie biblioteki - Patriarchat i Kalyust Gulbekian. Turyści pędem odwiedzają katedrę św. Jakuba, jest opinia, że ​​głowa apostoła Jakuba Starszego jest pochowana, a Jakub Młodszy pochowany. Tutaj można zobaczyć specjalne narzędzia wykonane z drewna. Zostali pobici, wzywając wierzących do modlitwy, kiedy terytorium znajdowało się pod kontrolą muzułmanów. Wynika to z faktu, że w tamtych czasach nie wolno było bić dzwonów.

Jak się tam dostać?

Istnieją dwa sposoby dotarcia do ormiańskiej dzielnicy - przez bramę Jaffa i Sion. Znaleźć je nie będzie trudne, będąc w Stare Miasto .