Jerozolima ( Izrael ) jest podzielony na dwie części - Stary i Nowe Miasto. To jest w Starej części głównych atrakcji, które można badać przez bardzo długi czas. Oto cztery czwarte: żydowska, Ormiański , Chrześcijanie i muzułmanie. Dzielnica żydowska (Jerozolima), zajmująca obszar 116 000 m², położona jest w południowo-wschodniej części Starego Miasta.

Старый город Иерусалима, включающий Еврейский квартал Dzielnica żydowska - historia i opis

Od VIII wieku pne. Żydzi natychmiast osiedlili się na terytorium, gdzie obecnie mieszka dzielnica żydowska, więc ma on bogatą historię. W 1918 roku został otoczony przez wojska arabskie, które zniszczyły starożytne synagogi. Dzielnica żydowska była pod rządami Joradni do czasu wojny sześciodniowej (1967). Odtąd terytorium zostało podbite, odbudowane i zaludnione.

Centrum dzielnicy żydowskiej jest plac Hurva , gdzie znajdują się sklepy i kawiarnie. Podczas prac konserwatorskich prowadzone były tu badania archeologiczne pod kierunkiem naukowca Nakhmana Awigada. Wszystkie znalezione przedmioty są prezentowane w parkach i muzeach. Główne znalezisko można uznać za obraz świątynnej menory wyciętej na otynkowanej ścianie 2200 lat temu, a także "Spalony dom" - budynek zniszczony podczas wielkiego żydowskiego powstania przeciwko starożytnemu Rzymowi.

Еврейский квартал поражает своей древней архитектурой

Prace konserwatorskie wykazały mieszkańcom Jerozolimy i turystom piękne domy, w których mieszkała szlachta, pozostałości bizantyjskiego kościoła, Jerozolima Cardo - droga o szerokości 21 m. Wykopano nawet pozostałości fortyfikacji miejskich datowanych na epokę żelaza.

Dzielnica żydowska pochodzi z bramy Syjonu na południu, dalej przechodzi na zachodzie z dzielnicą ormiańską i biegnie wzdłuż łańcucha na północ. Graniczne końce dzielnicy Ściany Płaczu i Wzgórze Świątynne na wschodzie. Możesz dostać się do dzielnicy żydowskiej przez Bramę Śmieci (Śmieci). Ze wszystkich czterech kwartałów jest najstarszy.

Dzielnica żydowska - zabytki

Jadąc do jednej ze starożytnych części Starego Miasta, turyści powinni odwiedzić:

  • kompleks Batei Mahse, zbudowany w 1857 roku ;
  • Комплекс Батей Махсе
  • synagoga "Hurwa" ;
  • Ściana Płaczu ;
  • Muzeum Archeologiczne Will ;
  • Археологический музей Воля
  • Jerozolimski park archeologiczny .
Иерусалимский археологический парк

Synagoga "Hurwa" ma nazwę, która w tłumaczeniu oznacza "ruiny". Został zbudowany w XVIII wieku przez ortodoksyjnych osadników żydowskich. Ale jeszcze przed końcem prac budowlanych budynek został spalony, ponieważ społeczność żydowska nie miała dość pieniędzy, by spłacić wierzyciela Arabów, tych zemsty i spalić synagogę.

Синагога Хурва

Nowy budynek pojawił się dopiero 150 lat później w 1857 roku, ale synagoga została otwarta dopiero w 1864 roku. Po raz kolejny budynek został zniszczony podczas wojny o niepodległość. Data otwarcia nowoczesnej synagogi to 15 marca 2010 r.

Ulica Cardo była główną ulicą Starego Miasta, na której odbywało się ożywione wymiany handlowe. Tutaj panuje wyjątkowa atmosfera, która odróżnia dzielnicę od wszystkich innych. Mimo że okolica jest żywa i zatłoczona, nie jest tak płaczliwa i męcząca jak muzułmańska. Tutaj możesz usiąść w przytulnej kawiarni i zjeść soczysty shawarma lub falafelya. Głównym atutem dzielnicy żydowskiej jest możliwość pochłonięcia nadziei i wiary w przyszłość ze względu na dominującą atmosferę spokoju.

Ostatnim etapem zwiedzania okolicy jest Ściana Płaczu i podziemne tunele pod nią. Tylko tutaj możesz poczuć najsilniejszą energię i zostawić notatkę z prośbą.

Стена Плача Jak się tam dostać?

Aby dostać się do dzielnicy żydowskiej, turyści mogą przejść przez Bramę Jaffy i Dzielnica Ormiańska . Można do niego dojechać środkami transportu publicznego - autobusy linii 1 i 2 zatrzymują się na zachodnim placu Wall. Jeśli jest samochód, możesz dotrzeć do dzielnicy żydowskiej przez Jaffę, śmieci i bramę Syjonu.