Turyści, którzy wybrali miejsce docelowe swoich podróży Izrael , koniecznie trzeba odwiedzić najstarsze miasto Jerozolimy i zapoznać się z jego zabytkami. Miasto jest interesujące przede wszystkim z historycznego i kulturowego punktu widzenia, nosi tytuł "stolicy trzech religii": judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ponadto istnieje ogromna liczba zabytków architektury.

Jerozolima Opis

Jerozolima jest miastem, które ma najstarszą historię istnienia i jest oficjalną stolicą kraju. Co ciekawe, niektórzy nie znają tego faktu i zastanawiają się, które miasto jest stolicą Izraela: Jerozolimie lub Tel-Aviv ?

Wynika to z faktu, że Tel Aviv ma przeważającą część ambasad w innych krajach, na przykład w Anglii, Francji, Rosji, Stanach Zjednoczonych. W Jerozolimie jest tylko Konsulat Generalny USA. Jednak w Jerozolimie jest parlament, rezydencja prezydenta, ministerstwo, Sąd Najwyższy i rząd pracuje.

Ciekawostką jest to, że dwa państwa - Izrael i Palestyna - uważają Jerozolimę za swoją stolicę. W związku z tym wielu ludzi pyta: gdzie jest Jerozolima? Miasto położone jest na granicy Izraela i Autonomii Palestyńskiej, 60 km na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest terytorialnie między dwoma morzami: śródziemnomorskim i Martwy .

Иерусалим - город, полный древних памятников архитектуры

Miasto zajmuje powierzchnię 125,1 km ².

Pogoda w Jerozolimie jest bardziej dostępna dla wycieczek letnich, kiedy jest znacznie mniej opadów niż w zimie. Klimat w tym mieście charakteryzuje się umiarkowanie ciepłym klimatem. Średnia temperatura latem wynosi około 24 ° C, a zimą około 9 ° C.

Reszta w Jerozolimie obejmuje wizytę w licznych wycieczkach, które będą okazją do przejścia przez najstarsze ulice miasta i zapoznania się z ważnymi zabytkami historycznymi, kulturalnymi i architektonicznymi.

Historia Jerozolimy

Jerozolima ma starożytną historię, a wykopaliska archeologiczne pokazują, że pierwsze osady na jej terytorium powstały już w V-IV tysiącleciu przed naszą erą. Zdobycie miasta przez Żydów miało miejsce w 1000 rpne. E., kierownictwo zostało przeprowadzone przez króla Dawida, który później zbudował miasto, zwane Ir David. Towarzyszyło temu przeniesienie jednej z najcenniejszych świątyń Żydów - Arki Przymierza.

W całej historii swego istnienia Jerozolima wielokrotnie zmieniała przynależność do jakiegokolwiek państwa, a zatem do władców: w różnych czasach stali się królestwem żydowskim, imperium Aleksandra Wielkiego i innych.

Atrakcje Jerozolimy

Turyści z całego świata chętnie odwiedzają Jerozolimę ze względu na rekordową liczbę atrakcji. Turystyka w Jerozolimie jest bardzo rozwinięta, liczni przewodnicy przeprowadzą fascynujące wycieczki i poprowadzą turystów do najważniejszych miejsc w mieście. Podróżni, którzy odwiedzili Jerozolimę, zdjęcie jest naprawdę niewyrażalne. Inspekcję zaleca się rozpocząć od Starego Miasta, które słusznie nosi tytuł centrum Jerozolimy. Przechowuje w sobie wrażenia z bogatej historii tej osady, tu miały miejsce wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne. O powtarzających się próbach zdobycia Jerozolimy świadczy mur fortecy otaczający Stare Miasto. Jego urządzenie składa się z jego podziału na cztery części: żydowską, ormiańską, chrześcijańską i muzułmańską.

Wśród najważniejszych zabytków Stare Miasto możemy wymienić następujące:

 1. Ściana Płaczu jest najważniejszą świątynią dla Żydów, każdego roku idzie do niej ogromna liczba pielgrzymów ze wszystkich krajów.
 2. Стена Плача в Иерусалиме
 3. Ogród Getsemani - to miejsce jest również ściśle związane z historią religijną. Jest to miejsce, gdzie Jezus spotkał swoich uczniów po raz ostatni. To tutaj został aresztowany przez rzymskich centurionów.
 4. Гефсиманский сад
 5. Meczet Omar jest religijnym zabytkiem, który uważany jest za trzecią najważniejszą świątynię po Mekce i Medynie. Na górze Moria, gdzie znajduje się meczet, zgodnie z legendą, Mahomet wstąpił do nieba.
 6. Мечеть Омара
 7. Wieża Dawida (Migdal David) to kompleks zabytkowych budynków z II wieku p.n.e. Dla turystów na tym terytorium jest dostęp do murów twierdzy. Również tutaj możesz odwiedzić Muzeum Historii Jerozolimy.
 8. Башня Давида
 9. Kościół Grobu Świętego - otwiera się wraz ze wschodem słońca, odwiedzając je można zobaczyć takie kapliczki jak rotundę, zwaną Kuvuklia, zawierającą Grób Pana, Kamień Namaszczenia , Golgota z miejscem Ukrzyżowania, podziemną świątynią nabycia życiodajnego Krzyża. Uważa się za dobry znak, aby dotknąć świątyń świątyni.
 10. Храм Гроба Господня
 11. Zwiedzając dzielnicę chrześcijańską, można zobaczyć niewiarygodną liczbę świątyń, wśród których można wymienić: Kościół Aleksandra Newskiego, Kościół Ewangelicko - Augsburski , Kościół św. Weroniki , Kościół Matki Bożej Męczennika , Kościół Skazania i Przejścia , Klasztor Sióstr Syjonu , Klasztor Św. Anny , Kościół Wniebowzięcia NMP , Kościół św. Marii Magdaleny , Kościół Łez Pana , benedyktyński klasztor Wniebowzięcia Marii Panny .
 12. Церковь Александра НевскогоМонастырь Святой АнныЦерковь Успения Богородицы
 13. W Ormiańska dzielnica można zobaczyć takie religijne atrakcje, jak katedra św. Jakuba , kościół aniołów , ormiański patriarchat i seminarium .
 14. Улица Армянской ортодоксальной патриархии
 15. Jerozolimski Ogród Botaniczny - spodoba się miłośnikom przyrody, jego terytorium rozciąga się na 120 hektarów, jest wiele rodzajów roślin, ich kolekcja jest uznawana za największą w Izrael .
 16. Иерусалимский ботанический сад
 17. Centrum pamięci Menachem Begin poświęcone jest działalności szóstego premiera Izraela, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jego lokalizacja jest interesująca - imponujący widok na górę Syjon i mury Starego Miasta.
Центр памяти Менахема Бегина

Muzea Jerozolimy

W Jerozolimie znajduje się wiele muzeów, w których turyści będą mogli podnieść swój poziom kulturowy i zapoznać się z historią kraju. Wśród nich możesz wymienić:

 1. Muzeum krajów biblijnych - celem jego powstania było studium kultury ludów, o których wspominano w Biblii, a wśród nich są: starożytni Egipcjanie, Aramejczycy, Hetyci, Kananejczycy, Elamici, Filistyni, Fenicjanie i Persowie.
 2. Музей стран Библии
 3. Muzeum Ormiańskie - po odwiedzeniu go można zapoznać się z historią narodu ormiańskiego, które wniosło istotny wkład w dzieje Izraela. Ormianie są na tym terytorium od ponad 2000 lat, co znajduje odzwierciedlenie w wpływie tego narodu na kulturę Jerozolimy.
 4. Beduińskie Muzeum Życia - poświęcone życiu Beduinów na pustyni, zawiera eksponaty, które opowiadają o osobliwościach opieki nad zwierzętami, o życiu Beduinów.
 5. Muzeum Sztuki Islamu - zawiera eksponaty pokazujące osiągnięcia muzułmanów nie tylko w dziedzinie sztuki, ale także w medycynie, astronomii. Kolekcja zegarków zasługuje na szczególną uwagę, są zegarki Breguet warte 30 milionów dolarów.
 6. Музей исламского искусства
 7. Museum of Musical Instruments - oferuje ponad 200 eksponatów do obejrzenia, kolekcja zawiera narzędzia z różnych krajów i związane z różnymi okresami: od starożytności do współczesności.
Музей музыкальных инструментов

Ponadto w Jerozolimie można odwiedzić takie muzea, jak muzeum archeologiczne Wali , muzeum "Ostatni dzień" , muzeum podatków , muzeum-pracownia starożytnych rzemiosł , muzeum więźniów podziemia , muzeum Izraela .

Transport Jerozolimy

Jerozolima ma dobrze rozwiniętą sieć transportową, a turyści mogą poruszać się po mieście na kilka sposobów:

 1. Autobusy izraelskiej sieci "Egged" - jeżdżą z dowolnego miejsca w mieście. Z jednego końca na drugi można uzyskać, wykonując maksymalnie jeden przeszczep. Równocześnie interesujący jest fakt, że podróż, która nie przekracza 1,5 godziny, jest liczona jako jedna podczas transferu z jednego autobusu do drugiego. W takim przypadku wystarczy pokazać kierowcy bilet z poprzedniej magistrali. W arabskich dzielnicach działa kolejna sieć autobusowa "Stowarzyszenie firm autobusowych Wschodniej Jerozolimy", trasy częściowo powielają trasy sieci "Egged". Na głównych atrakcji można jechać specjalnym autobusem turystycznym numer 99, który odjeżdża z głównego dworca autobusowego.
 2. Tramwaj - ten rodzaj transportu jest tylko w Jerozolimie ze wszystkich miast Izraela. Jest tylko jedna linia tramwajowa, ale łączy odległe obszary z centrum.
 3. Трамвай в Иерусалиме
 4. Taxi - istnieją dwa typy: "monitor shorut" (minibus na 10-12 miejsc) i "monitor" (regularne taksówki).
 5. Wynajmowane samochody - możesz je zabrać do jednego z wypożyczalni na lotnisku. Wskazane jest korzystanie z nich w celu odwiedzenia okolic Izraela i Szabatu, kiedy transport publiczny prawie nigdy nie jeździ.

Osobliwością Izraela jest to, że w szabat - od piątku wieczorem do soboty wieczorem zatrzymuje się ruch. Jednak ruch "Shabas" został zorganizowany w Jerozolimie, a teraz w tym czasie są 3 autobusy. Również w tym okresie taksówka "monitorować sherut".

Hotele w Jerozolimie

Turyści przybywający do Jerozolimy będą mogli zatrzymać się w jednym z wielu hotele . Są one reprezentowane przez różne kategorie gwiazdek, a wśród nich są hotele najwyższej klasy, hostele, pensjonaty, pensjonaty. Wśród cech zakwaterowania w Jerozolimie turyści mogą wymienić:

 1. Hotele kategorii 5 i 4 gwiazdki są skoncentrowane na zewnątrz Stare Miasto . Turyści, którzy chcą pozostać bezpośrednio w "sercu" Jerozolimy, będą mogli oferować hotele bez gwiazdek, gdzie będą oferować jedynie nocleg i śniadanie.
 2. Dla turystów, którzy zamówili wycieczki grupowe, oferowane jest zakwaterowanie w chrześcijańskich, żydowskich lub ormiańskich dzielnicach - są one uważane za bezpieczniejsze w porównaniu do muzułmańskiego. Jednak te ostatnie liczby są tańsze, więc wolą strzelać do podróżników, którzy wolą opcję budżetową.
 3. Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest pozostanie w jednym z chrześcijańskich pensjonatów.
 4. W centrum miasta, oprócz hoteli, oferowane są apartamenty, które różnią się przystępną ceną.
Отели в Иерусалиме

Co zabrać z Jerozolimy?

Jerozolima została doceniona przez miłośników zakupów - jest wiele miejsc, w których można kupić rzeczy przypominające wizytę w mieście.

Do najczęstszych rzeczy, które są najczęściej preferowane zabrać turystów z podróży , obejmują:

 • kosmetyki na bazie soli Morze Martwe ;
 • biżuteria, uderzająca w wyrafinowanie;
 • artykuły wykonane z futra i skóry;
 • malowana ceramika;
 • Towary religijne: ikony, krzyże, świece, specjalne zestawy dla pielgrzymów;
 • malowane dania ormiańskie.

Wśród miejsc, w których znajduje się wiele sklepów z pamiątkami, w których istnieje wybór wyjątkowych gadżetów, można wyznaczyć następujące elementy:

 • Ulica piesza Ben Yehuda;
 • Deptak Nahalat-Shiva;
 • rynek "Mahne Yehuda", gdzie można dostać orientalne słodycze;
 • w dzielnicy handlowej Talpiot można spacerować po butikach i kupić coś z kolekcji mody.
Что привезти из Иерусалима? Gdzie zjeść?

Wiele kawiarni i restauracji w Jerozolimie znajduje się w następujących obszarach: na Bou Yehuda Boulevard, w obszarze Faingold-Court (są okresowe mini-festiwale na tematy kulinarne na świeżym powietrzu), na ulicach Nahalat Shiva i Yoel Salomon. Budżetowe kawiarnie znajdują się na Rivlin Street iw dzielnicy Nakhalat Shiva. Obiekty w stylu rustykalnym koncentrują się na obszarze Ein Karem.

Zasadniczo kawiarnie i restauracje oferują potrawy koszerne: wieprzowina jest wykluczona, produkty mleczne nie są podawane razem z mięsem. Ale są restauracje, w których można spróbować francuskich, włoskich i innych dań kuchni międzynarodowej.

Рестораны в Иерусалиме Jak się tam dostać?

Najwygodniejszym sposobem podróżowania, preferowanym przez wielu turystów, są podróże lotnicze. Aby dostać się do Jerozolimy, lotnisko znajduje się w odległości 55 km od niego. To jest najbliższe lotnisko do miasta, jest ono główne i największe w kraju i jest nazywane Ben Gurion . Po przybyciu do miejsca docelowego możesz udać się do Jerozolimy, korzystając z jednego z następujących środków transportu:

Аэропорт Бен-Гурион
 • pociąg - przy wyjściu z terminalu nr 3 na lotnisku znajduje się peron kolejowy, jadąc pociągiem, należy udać się na przystanek w kierunku Tel-Aviv , a następnie przejdź do innego pociągu i dotrzyj do Jerozolimy;
 • autobus - korzystając z tego środka transportu, będziesz musiał dokonać jednej zmiany;
 • minibus "Nesher" - rekrutują pasażerów podczas ich wypełniania i dostarczają na określone adresy;
 • taksówka - ich parking znajduje się przy wejściu do terminala lotniska;
 • wynajęty samochód - możesz wziąć go w jednym z punktów wynajmu na lotnisku.