Oman Jest krajem, w którym religia i kultura połączone w jedną całość i po prostu niemożliwe jest wyobrażenie ich sobie nawzajem. Chwaląc ich Boga, Omanis stoją majestatyczne świątynie, które zadziwiają swoim bogactwem i luksusem. Meczety w Omanie są atrakcje , które każdy turysta jest zwyczajnie zobligowany do patrzenia, do nasycenia się duchem kraju.

Oman Jest krajem, w którym religia i kultura połączone w jedną całość i po prostu niemożliwe jest wyobrażenie ich sobie nawzajem. Chwaląc ich Boga, Omanis stoją majestatyczne świątynie, które zadziwiają swoim bogactwem i luksusem. Meczety w Omanie są atrakcje , które każdy turysta jest zwyczajnie zobligowany do patrzenia, do nasycenia się duchem kraju.

Cechy islamu w Omanie

Islam jako religia składa się z kilku gałęzi strukturalnych - sunnizmu, szyizmu, sufizmu i harjżyzmu. Rodzajem tego ostatniego jest ibadizm. Właśnie ten nurt islamu wyznaje przytłaczająca większość Omanich. Ibadizm ma wiele charakterystycznych cech. W szczególności jest to w pewien sposób skromność, prostota i purytanizm. Meczety w Omanie w pełni odpowiadały temu trendowi aż do czasu, gdy w tym kraju znaleziono "czarne złoto". Często budowano świątynie nawet bez minaretów, a sale modlitewne dekorowano według zasady "proste, ale czyste". Ale gdy gospodarka państwa gwałtownie wzrosła, ta cecha ibadizmu schodzi na dalszy plan. Uderzający przykład tego - główny meczet stolicy .

Meczet Sultan Qaboos - trzeci najpiękniejszy na świecie

Jest nadal znany jako Meczet Katedralny w Maskacie. Jest to centrum religii kraju. Meczet zachwyca swoim blaskiem, wychwytywaniem ducha turystów. Jego budowa miała miejsce w latach 1995-2001.

Wznieśli meczet na rozkazy i na fundusze sułtana Qaboosa. Należy zauważyć, że Omanis są czczeni za swojego przywódcę, ponieważ myśli on nie tylko o dobrach materialnych i własnym państwie, ale także o duchowym rozwoju kraju i zachowaniu tradycji. Rezultatem jego zasad rządzenia było prawdziwe arcydzieło architektury.

Meczet zajmuje powierzchnię 416 tysięcy metrów kwadratowych. m, a głównym materiałem do budowy było 300 tysięcy ton piaskowca indyjskiego. Główna sala ozdobiona jest drogim szkliwem, białym i szarym marmurem. Sufit zwieńczony jest żyrandolem o wadze 8 ton, a dywan rozłożony jest na podłodze, nad którą 600 kobiet piętrzyło się przez 4 lata. Ale najważniejsze jest, aby odwiedzić meczet sułtana Qaboosa w Muscat może nawet nie-muzułmanów, co dla krajów wschodnich jest w zasadzie rzadkością.

Мечеть султана Кабуса

Inne meczety Omanu

Inne muzułmańskie świątynie na terytorium Omanu nie mogą konkurować pięknem z meczetem sułtana Qaboosa, ale mimo to posiadają wyrafinowany talent wschodniej bajki. Wśród nich:

  1. Mohammed Al Ameen. Znajduje się w mieście Bausher i została odkryta stosunkowo niedawno, na cześć matki sułtana Qaboosa. Turyści są tu również mile widziane, ale tylko w specjalne dni na wizyty. Sale modlitewne są urządzone w typowym stylu Omanu, z wykorzystaniem rzeźbionych elementów i białego marmuru.
  2. Mohammed Al Ameen
  3. Al Zulfa. Znajduje się w mieście Sib. Jego budowa miała miejsce w 1992 roku. Dach meczetu zwieńczony jest około 20 kopułami pomalowanymi złotem. Dostęp wewnątrz jest otwarty tylko dla muzułmanów.
  4. Al Zulfa
  5. Taimur Bin Faisal. Został wzniesiony na cześć dziadka sułtana Qaboosa w 2012 roku. Jego architektura nosi umiejętne połączenie mongolskich motywów z XVI wieku i współczesnych tradycji Omanu. W przypadku przedstawicieli innych religii wizyty są dozwolone od 8 do 11 rano w środy i czwartki.
  6. Taimur Bin Faisal
  7. Talib bin Mohammed. Jego główną cechą jest minaret. W przeciwieństwie do wielu innych, jest on wykonany w stylu hinduskich świątyń.
  8. Talib bin Mohammed
  9. Al Zawawi. Został zbudowany w 1985 roku na cześć rodziny Zavawi. Od wewnątrz ściany meczetu zdobią metalowe tabliczki, na których wygrawerowane są cytaty z Koranu.
Al Zawawi