Prawdziwa wschodnia bajka zapowiada podróż do Sułtanatu Oman . Ten stan leży na Półwyspie Arabskim, w cudownym miejscu, gdzie pustynię łączy się z Oceanem Indyjskim. W związku ze zmianami w ciągu ostatnich 50 lat kultura Omanu również uległa zmianom, ale pozostaje niezwykle ciekawym przedmiotem badań.

Prawdziwa wschodnia bajka obiecuje wycieczkę do sułtanatu Oman . Ten stan leży na Półwyspie Arabskim, w cudownym miejscu, gdzie pustynię łączy się z Oceanem Indyjskim. W związku ze zmianami w ciągu ostatnich 50 lat kultura Omanu również uległa zmianom, ale pozostaje niezwykle ciekawym przedmiotem badań.

Cechy kultury Omanu

Oman jest krajem muzułmańskim, który do 1970 r. Pozostawał zamknięty dla turystów. Ale od czasu odkrycia "czarnego złota" w jego głębiach, obecny stan rzeczy nieco się zmienił. Tam, gdzie jest produkcja ropy, zawsze jest zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, a także na robotników i pracowników. Okazało się więc, że miejscowa ludność, z jej tradycjami i fundacjami, zaczęła być rozcieńczana przez tłumy uchodźców z Pakistanu i Iranu, a także przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy chętnie reagują na ofertę pracy w Omanie.

Taka popularyzacja tego kraju doprowadziła do tego, że język państwowy (arabski) został znacznie rozcieńczony przez inne, przekształcając się w swój własny unikalny dialekt. Prawie przyzwoita część mieszkańców mówi o balosach - języku wschodnich Irańczyków i zachodnich Pakistańczyków. Ponadto często można usłyszeć dialekty południowoafrykańskie i arabsko-arabskie. Ale większość interesujący fakt to dostępność native speakerów języków semickich wśród lokalnych społeczności, takich jak suahili. Wynika to z bliskich relacji między Omanem i Zanzibarem.

Dziś kultura Omanu ma na celu zachowanie tradycyjnego folkloru, w szczególności muzyki i tańca. Tradycyjne instrumenty ludowe brzmią z nutą afrykańskich motywów - lekko żałośnie, w stylu Beduinów. Większość osób w podeszłym wieku jest analfabetami z powodu braku szkół świeckich do 1970 roku, więc folklor i tradycje wiejskie przekazywane były werbalnie.

Оманские мальчишки Kultura rodzin Omańskich

W krajach muzułmańskich instytucja rodziny i małżeństwa zawsze zawiera wiele recept. Pod tym względem Oman nie stał się wyjątkiem. Zanim na popularne tradycje wpłynęły z zewnątrz, stosunek do kobiet był nieco lepszy niż dla bydła. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że rodziny muzułmańskie są prowadzone przez mężczyzn.

Omańskie dziewczęta otrzymywały małżeństwo w wieku 10-12 lat. Opinia dotycząca potencjalnych małżonków była dozwolona tylko dla rodziców. W rzeczywistości, oni również brali udział w wyborze wybranego lub wybranego dla swojego dziecka. Dość często, małżeństwa ortokratyczne były wykonywane, gdy kuzyni stali się kuzynami i siostrą. Ponadto, w stosunku do dziewcząt, nawet obrzezanie było praktykowane, tak aby nie mogły później cieszyć się przyjemnością seksu.

Dziś na szczęście sytuacja zmieniła się radykalnie. Sułtan Omański zniosł takie normy postaw wobec kobiet, dając im serię swobód w sposób dobrowolny - wymuszony. Na przykład panie są kategorycznie zakazane, aby zamknąć osobę w instytucjach państwowych. W codziennych ubraniach dozwolone są nie tylko czarne szaty, ale także kolorowe, jasne sukienki, a na wakacjach kobiety noszą tradycyjne wielokolorowe tuniki na środku uda i szerokie spodnie wykonane z drogich tkanin płynących. Ogólnie rzecz biorąc, obecna tendencja w Oman w odniesieniu do słabszej płci ma na celu tłumienie dyskryminacji i zdobycie szansy na przyczynienie się do rozwoju kraju.

Omańscy mężczyźni noszą luźne koszule z jasnoniebieskiego lub białego, a na talii dumni są z tradycyjnego zakrzywionego noża - Hanjara. Jeśli jesteś przedstawicielem feudalnej elity, jego ramiona są zawsze przyozdobione płaszczem czarnym lub czerwonym, zwanym aba.

Оманские женщины в праздничном наряде

Tradycyjne święta i festiwale w kulturze Omanu

Jak każdy inny naród, a kalendarz w Omani ma specjalne dni, w których zwykły sposób życia jest nieistotny. Wśród nich:

  • 18 listopada, Święto Narodowe;
  • 19 listopada, urodziny sułtana Qaboosa bin Saida;
  • 1 stycznia, Nowy rok;
  • w lutym odbywa się Festiwal Maskat, w którym turyści mogą zapoznać się z folklorem i etnograficznymi cechami Omanisa, wziąć udział w targach;
  • okres zimowy - czas walki byków;
  • Pod koniec lata festiwal Nairoz odbywa się na wybrzeżu.

Ponadto Omani ściśle szanuje tradycyjne święta i wydarzenia muzułmańskie.