Jedna z najstarszych budowli obronnych w stolicy Oman nazywa się fort Al-Dżalali. Wznosi się na skale, oferuje odwiedzającym dużą i interesującą ekspozycję broni i nadal ma ważne znaczenie strategiczne i militarne.

Lokalizacja:


Аль-Джалали

Jedna z najstarszych budowli obronnych w stolicy Oman nazywa się fort Al-Dżalali. Wznosi się na skale, oferuje odwiedzającym dużą i interesującą ekspozycję broni i nadal ma ważne znaczenie strategiczne i militarne.

Lokalizacja:

Fort Al-Jalali znajduje się w porcie Starego Miasta w Sułtanacie Omanu - Muscat , w pobliżu rezydencji sułtana Qaboosa i po wschodniej stronie Al-Alam Palace .

Historia stworzenia

Fort Al-Jalali został zbudowany pod koniec XVI wieku przez Portugalczyków, aby chronić port po tym, jak Muscat dwukrotnie splądrował oddziały osmańskie. Według jednej z wersji jego nazwa pochodzi od frazy "Al Jalal", która w tłumaczeniu oznacza "wielkie piękno". Według innej wersji nazwę struktury obronnej nadano imieniem perskiego władcy Dżalal -szah.

W pierwszej połowie XVIII wieku, podczas wojen domowych, Al-Dżalali został dwukrotnie schwytany przez Persów, którzy dokonali istotnych zmian w strukturze. Potem był czas, gdy fort służył jako schronienie dla członków rodziny królewskiej, aw wieku XX aż do roku 1970 Al Dżalali był głównym więzieniem w Omanie. Następnie fort został przebudowany, a od 1983 roku Muzeum historia kultury Omanu. Wjazd do niego jest dozwolony tylko dla zagranicznych urzędników przybywających do Sułtanatu podczas wizyty.

Туристы на экскурсии

Co jest ciekawego w Al-Dżalali?

Ze wszystkich stron fort jest otoczony nieprzebytymi murami. Możesz dostać się do Al-Dżalali tylko przez port, wspinając się po stromych schodach na szczyt klifu. Tam zobaczysz jedyne wejście do struktury obronnej. W pobliżu znajduje się niezwykły eksponat - ogromna książka w złotej oprawie, w której dokonywano wpisów o zwiedzaniu fortu przez najważniejszych gości.

Gdy tylko turyści dotrą do bramy Al-Dżalali, ich spojrzenie otwiera dziedziniec, obsadzony drzewami, stąd przejście do kilku pomieszczeń i budynków znajdujących się na różnych poziomach. Były tu także ciemne pokoje - były miejscem uwięzienia.

System strategicznej obrony fortecy Al-Dżalali to:

  1. Schody prowadzące na różne poziomy, pokoje i wieże. Na końcu sieci schodów i wąskich korytarzy znajduje się pułapka zakleszczenia, pod warunkiem, że wróg złamie pierwszą linię obrony i dostanie się do środka Fortece .
  2. Ciężkie drewniane drzwi, zaopatrzone w niebezpieczne żelazne kolce.

Wewnątrz fortecy znajduje się imponująca kolekcja broni, ciągnionych sznurów do strzelania do muszkietów, starych muszkietów i pistoletów. Również w salach muzealnych twierdzy znajdują się starożytne dekoracje królewskie, ceremonialne bronie, przedmioty codziennego użytku, ceramika i ilustracje z czasów podbojów portugalskich w Maskacie.

Niesamowity widok na fort Al-Dżalali otwiera się od góry, położonej na południe od twierdzy.

Po drugiej stronie zatoki można zwiedzić twierdzę fort Al Jalali, która kiedyś nazywała się Mirante, a później została przemianowana na Al Mirani.

Вид со стороны залива ночью

Jak się tam dostać?

Do Fort Al-Jalali można dotrzeć z rezydencji Sultan Qaboos lub Pałacu Al-Alam, położonego bardzo blisko. Istnieje również droga z meczety Zavavi.