Oman Ma bogatą i fascynującą historię, która wiąże się z ciągłymi podbojami. Zachowane tu różne zabytki architektury powstały głównie w średniowieczu, by chronić państwo przed Portugalczykami i Persami. Twierdze te są przesiąknięte wiecznością i opowiadają o różnych okresach w kraju.

Oman Ma bogatą i fascynującą historię, która wiąże się z ciągłymi podbojami. Zachowane tu różne zabytki architektury powstały głównie w średniowieczu, by chronić państwo przed Portugalczykami i Persami. Twierdze te są przesiąknięte wiecznością i opowiadają o różnych okresach w kraju.

Popularne forty Omanu

Na terytorium państwa znajduje się ponad 500 twierdz. Niektóre z nich to ruiny, w innych są historyczne muzea , trzeci znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie fortece zostały zbudowane w różnych stylach architektonicznych i mają swoją własną zapał. Najbardziej znane twierdze Omanu to:

 1. Sohar - wzniesiono go w IV wieku, ale w XVI wieku Portugalczycy go odbudowali. Jest to jedyna twierdza w kraju, która ma biały kamień. Fort jest wykonany w kształcie prostokąta i otoczony jest masywnymi ścianami z 6 okrągłymi wieżami. Znajduje się tu przejście podziemne prowadzące do górskiej doliny Aldze, której długość wynosi 10 km. Dziś w cytadeli znajduje się muzeum, które opowiada historię mieszkańców. Wśród eksponatów można znaleźć mapy szlaków handlowych, wyposażenia morskiego, dawnych monet, broni itp.
 2. Сохар
 3. Rustaq - W dawnych czasach znajdowała się tutaj stolica Omanu. Fort został założony przez Persów w 1250 roku, później był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany. Ostateczna forma budynku uzyskana w XVII wieku. Ostatnie wieże zostały zbudowane w 1744 i 1906 roku. Twierdza znajduje się na skalistej ostrodze, której występy zostały użyte do budowy. Na szczycie znajduje się niewielka wieża Bourge al-Jinn, z której roztacza się przepiękny widok. Według legendy został stworzony przez demony. Blisko zabytki istnieją uzdrawiające gorące źródła z publicznymi łaźniami.
 4. Рустак
 5. Mirani - fort, który został zbudowany przez Portugalczyków w XVI wieku. Znajduje się w Muscat i jest własnością rządu. W twierdzy znajduje się prywatne muzeum. Dozwolone są tu tylko osobisty gość sułtana. Możesz tylko kontrolować budynki z zewnątrz. Naprzeciwko zabytków można zobaczyć stare graffiti pozostawione przez okręty wojenne i statki handlowe w połowie XIX wieku.
 6. Мирани
 7. Al Jalali - Fort, który jest kompletną kopią Mirani, nazywa się ich nawet bliźniakami. Otoczony jest nieprzebytymi murami i dziś jest bazą wojskową. Jedyna droga prowadząca do cytadeli to strome, skaliste schody. Wejście jest tutaj również, w pobliżu jest przechowywana duża książka, wykonana w złotej pensji. Zapisuje nazwiska sławnych gości twierdzy.
 8. Аль Джалали
 9. Liva jest fortem pirackim należącym do portugalskich obstrukcji. Dziś budynek jest opuszczony, więc ściany i fasada budynku są tutaj zniszczone.
 10. Лива
 11. Nahl - Jest to mała twierdza, zbudowana na górze o tej samej nazwie w okresie przed-islamskim. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych i trudnodostępnych w kraju. Fort jest zanurzony w jasnej zieleni otaczających palm. Monarchowie z dynastii Al Bu Said i Yaarubi rozszerzyli i wzmocnili ją. Budowniczowie wykorzystali cechy lokalnego krajobrazu i nierównego terenu, dlatego ściany wewnętrzne wydają się być niższe niż na zewnątrz. Okna, drzwi i sufity cytadeli zdobią wyszukane rzeźby.
 12. Нахль
 13. Jabrin - Fort jest spowity wieloma tajemnicami i legendami. Został wzniesiony w XVII wieku i posiada unikalny system tajnych przejść z pułapkami. Twierdza była centrum edukacyjnym i uważana była za najpiękniejszą w kraju. Budowa podzielona jest na pokoje dla kobiet i mężczyzn, a także na Majlis (sala dla Rady Doradczej). Wnętrze jest imponujące rzeźbione wykończenia drzwi i okien, a także elegancko malowane sufity. Tutaj przechowywany jest grób Imama, który zmarł w średniowieczu.
 14. Джабрин
 15. Al Hazma - wzniesiony w 1708 r. Na polecenie Sultana Bin Seifa. Główną atrakcją fortu są 2 doskonale zachowane drzwi, które mają dekoracje i napisy z Koranu. W cytadeli zwiedzający będą mogli zobaczyć wieże pancerne, sale obrzędowe, cele dla więźniów i podziemne tunele z tajnymi krokami prowadzącymi poza twierdzę.
 16. Аль Хазма
 17. Nizwa - Fort został zbudowany pod koniec XVII wieku na polecenie imama Sultana bin Saifa Yaarubia. Zdobią ją największa wieża w kraju, z której szczytu roztacza się spektakularna panorama miasta i oaza palmowa. Również twierdza słynie z prastarych drzwi, inkrustowanych w tradycyjnym stylu omańskim.
 18. Низва
 19. Bahla - Fort znajduje się w pobliżu oazy o tej samej nazwie i należy do najstarszych budowli w kraju. Był przeznaczony do działań bojowych, a nawet dziś ma imponujący rozmiar. Twierdza została wzniesiona przez mieszkańców Banu-Nebhan z nieobrobionej cegły w XIII wieku. Składa się z 12-kilometrowego muru otaczającego miasto, 132 wież strażniczych i 15 bram. Główny trzypiętrowy pałac ma 55 pokoi, a sam budynek jest ozdobiony rysunkami i drewnianymi napisami. Witryna znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 20. Бахла
 21. Khasab - znajduje się w północnej części półwyspu Musandam . Z okien fortu roztacza się spokojny i malowniczy widok na Cieśninę Ormuz. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć tę panoramę. Twierdza została zbudowana przez Portugalczyków w 17 wieku, aby móc kontrolować cały handel w obszarze wodnym. Miejsce zostało wybrane całkiem dobrze, ponieważ w nim są góry, pustynie i rynki. Cytadela składa się z potężnej centralnej wieży i pałacu.
 22. Хасаб
 23. Taka to niewielka twierdza zbudowana z glinianych cegieł, która swoim wyglądem przypomina zamek rycerzy krzyżowców. Prawie wszystkie budynki fortu mają 2 piętra. Cytadela ma starożytne drewniane drzwi, wieże strażnicze, średniowieczną kuchnię, spiżarnię żywności, arsenał i więzienie dla więźniów o bardzo małych celach. Tutaj można zobaczyć stare potrawy, średniowieczne stroje, duży zbiór broni i osobistych przedmiotów władców.
Така