Oman - kraj, w którym najbogatszy natura , tożsamość arabska, najciekawsza atrakcje i nowoczesna infrastruktura turystyczna. Możesz dowiedzieć się o jego starożytnej historii i wartości kulturowych, odwiedzając muzea w Omanie.

Muzea w Muscat

Najciekawszym i odwiedzanym miastem Omanu jest jego stolica, Muscat . Odwiedzanie jego muzeów jest nie tylko pouczające, ale także fascynujące. Rozpocznij swoją podróż z tych miejsc:

 1. Muzeum Omańskie. Położony w dzielnicy Medina w Habu. Unikalna ekspozycja poświęcona jest historii Omanu. Są ekspozycje z epoki kamienia, starożytne miejsca pochówku, porty morskie. Wśród eksponatów można zobaczyć starożytne mapy, ozdoby i wiele cennych zabytków.
 2. Оманский музей в Маскате
 3. Muzeum Narodowe Omanu . Znajduje się w najstarszej dzielnicy stolicy, Ruvi. Muzeum powstało w 1978 r. Trzykondygnacyjny budynek składa się z 10 galerii, pokoi typu studio i dużej sali na seminaria i wykłady. Wystawy muzeum opowiadają o historycznych i religijnych wartościach dziedzictwa kulturowego Omanu. Oprócz wielu dzieł sztuki, są unikalne kolekcje biżuterii, broni, strojów ludowych. Tutaj widać nawet szkielety statków! Głównym i najcenniejszym eksponatem Muzeum Narodowego jest list proroka Mahometa, napisany w VIII wieku. władcy Omanu.
 4. Национальный музей Омана
 5. Muzeum Beit al-Zubair . Historyczne Muzeum Etnograficzne jest własnością prywatną rodziny Zubayr i jest otwarte od 1998 roku. Na terenie znajdują się 3 budynki muzealne i park. Najbardziej imponująca wystawa poświęcona jest broni. Wśród eksponatów znajdują się podczas wykopalisk portugalskie miecze z XVI wieku, omańskie sztylety, broń palna. Zbiory monet, medali, narodowych potraw i ubrań są zbierane. Znajduje się tu także ekspozycja starych książek, mebli, tkanin i dywanów itp. Najpiękniejszą ekspozycją muzeum jest unikatowa kolekcja biżuterii średniowiecza.
 6. Музей Бейт эль-Зубайр
 7. Muzeum Historii Naturalnej. Odwiedzający zapoznają się z różnymi gatunkami flory i fauny współczesnego Omanu, odwiedzą wystawę ze szkieletami dinozaurów znalezionymi na Półwyspie Arabskim. W pobliżu muzeum znajduje się ogród botaniczny.
 8. Музей естественной истории
 9. Muzeum wojskowe Omanu. Wystawa muzealna mieści się w budynku dawnej siedziby sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Tutaj znajdziesz unikalne kolekcje mundurów i broni z różnych epok. W muzeum znajduje się wiele eksponatów związanych z działaniami wojennymi, które odbyły się w całym kraju.
 10. Военный музей Омана
 11. Brama Muskatu. Od wschodu przez dużą bramę przechodzi wejście do stolicy Omanu. To tam znajduje się muzeum z unikatową kolekcją neolitycznych artefaktów i eksponatów rozkwitu Muskatu XX i XXI wieku.
 12. Музей Ворота Маската
 13. Muzeum ropy i gazu. Jest dedykowany ich wydobyciu i przetwarzaniu w kraju. Cały proces pierwszej produkcji i transportu ropy w Omanie jest interesujący i szczegółowy. Ekspozycja prezentuje nowoczesne mechanizmy przemysłu naftowego i gazowniczego.
 14. Музей нефти и газа
 15. Muzeum waluty Omanu. Znajduje się w centralnym banku kraju w dystrykcie Ruwi. Prezentowane są tu kolekcje monet z różnych okresów rozwoju Omanu. Unikalne nominały to 10 rupii, wydanych w 1908 roku w Zanzibarze. W sumie muzeum ma 672 artefakty należące do różnych okresów historycznych.
 16. Музей валюты Омана
 17. Muzeum Bai Adama . Znajduje się w prywatnej rezydencji, której właściciel osobiście zebrał wspaniałą kolekcję artefaktów i wartości historycznych związanych z historią Omanu. Są biżuteria i monety, broń, zegarki, starożytne mapy, obrazy, instrumenty nawigacyjne. Główną wartością muzeum są szachy z rogu nosorożca, przedstawione prezydentowi Jacksonowi przez Sultana Saida. Konie arabskie poświęcone są oddzielnemu pomieszczeniu.
 18. Бай Адам
 19. Muzeum Dziecięce w Omanie. Znajduje się obok parku Kurum w budynku pod białą kopułą. Muzeum podzielone jest na 3 wystawy: życie ludzkie, fizyka, badania. Dzieci mogą prowadzić ciekawe doświadczenia, takie jak wystrzeliwanie balonu, przywoływanie pioruna, fotografowanie własnego cienia, testowanie z prądem i wysyłanie wiadomości w szeptem na spodku.
 20. Детский музей
 21. Omani Muzeum Francuskie. Znajduje się w budynku byłego francuskiego konsulatu. Muzeum posiada duży zbiór dokumentów dyplomatycznych i umów zawartych między Omanem i Francją. Osobną wystawę zajmują biżuteria, meble i francuskie stroje narodowe.
 22. Оманский французский музей
 23. Muzeum Sił Zbrojnych. Wystawa obejmuje okres przedmanesańskiego Omanu, relacje z innymi krajami Półwyspu Arabskiego oraz historię powstania sił zbrojnych kraju. Ekspozycja na wolnym powietrzu jest interesująca. Tutaj możesz odwiedzić bunkier, obejrzeć statek wojskowy i usiąść w kuloodpornym samochodzie.
 24. Музей вооруженных сил

Również w Maskacie można odwiedzić inne ciekawe muzea:

 • perfumy Amouage;
 • Музей парфюмерии
 • sztuka współczesna;
 • iluzje;
 • Życie omańskie;
 • Madha Discrit;
 • Planetarium;
 • twierdza Jalali z muzeum dziedzictwa i kultury Omanu.
Крепость Джалали

Muzea w innych miastach Omanu

Muscat ma nie tylko ciekawe muzea. Podczas podróży po kraju możesz odwiedzić tutaj:

 1. Muzeum Morskie Sur . Utworzona w 1987 roku wystawa zawiera wiele historycznych fotografii miasta. Głównym atutem muzeum jest model dworów Omanu, a także sprzęt budowlany, manuskrypty, mapy, systemy nawigacyjne.
 2. Морской музей города Сур
 3. Muzeum Historyczne miasta Sohar . Znajduje się w budynku o tej samej nazwie Fortece . Ekspozycje przedstawiają historię fortu i miasta, które ma już wiele tysięcy lat. Ponadto przewodnicy opowiedzą o marynarzu Sinbad, który według mieszkańców był kiedyś urodzony w tym mieście.
 4. Музей в крепости Сохар
 5. Muzeum Miejskie z miasta Salalah . Główna wystawa poświęcona jest artefaktom znalezionym podczas wykopalisk. Tutaj można zobaczyć starożytne manuskrypty, niesamowicie piękną arabską ceramikę i dzieła literackie. Bardzo interesująca jest kolekcja kadzideł. Tutaj wiele wiąże się z handlem, wydobyciem i dostawą w różnych miastach.
Городской музей города Салала