Ładne i przytulne miasteczko rybackie Sur jest jednym z ważnych nadmorskich osiedli Omana i oferuje gościom różnorodne odpocząć . Obejmuje to opalanie, pływanie w wodach Oceanu Indyjskiego i zwiedzanie lokalnych atrakcje i poznawanie kultura i historia tych miejsc.

Historia miasta

Ładne i przytulne miasteczko rybackie Sur jest jednym z ważnych nadmorskich osiedli Omana i oferuje gościom różnorodne odpocząć . Obejmuje to opalanie, pływanie w wodach Oceanu Indyjskiego i zwiedzanie lokalnych atrakcje i poznawanie kultura i historia tych miejsc.

Historia miasta

W XVI wieku Sur został schwytany przez Portugalczyków, a po wyzwoleniu spod władzy zaczął aktywnie rozwijać się. Do początków XIX wieku był ważnym ośrodkiem handlowym, miał bliskie związki z Afryką Wschodnią i cieszy się wysoką renomą w krajach azjatyckich. Przemysł stoczniowy był dobrze rozwinięty w mieście, ale po zniesieniu niewolnictwa i otwarciu Kanału Sueskiego, Sur stracił wiele ze swoich wpływów. Odrodzenie miasta przypada na drugą połowę XIX wieku, kiedy zaczęło w nim aktywnie rozwijać się produkcja łodzi. W dzisiejszych czasach Sur jest wciąż wioską rybacką, ale ze względu na obecność wielu interesujących miejsc, doskonały klimat i ciągły rozwój infrastruktury, stopniowo rośnie w branży turystycznej.

Лодки доу

Klimat

Sura ma suchy półpustynny klimat. Od maja do września jest bardzo gorąco w mieście, obserwuje się wysoką wilgotność, temperatura sięga + 40 ° С. Tutaj prawie nie ma deszczu. Zimą termometr pokazuje nie mniej niż +20 ° C Najkorzystniejszy czas na zwiedzanie Sury to okres od października do marca.

Отдых в Суре

Natura

Urok lokalnego natury zbudowany na kontrastach. Z jednej strony zobaczysz lazurowe morze, gaje palmowe i chronione rogi, az drugiej strony zobaczysz zewnętrznie Pustynia Wahiba gdzie żyje około 200 gatunków zwierząt i rośnie ponad 100 gatunków roślin. Wysokość wydm wynosi tutaj 150 m.

Пустыня Вахиба

Zabytki Sura

Zastanów się, co może być interesujące podczas wizyty w Sur:

 1. Stocznia miasta. Tutaj można zobaczyć sekrety tradycyjnego rzemiosła dla mieszkańców - budowę łodzi typu dhow. Ponadto osoby zainteresowane promem będą mogły udać się do wioski Ayega i zapoznać się z życiem stoczniowców.
 2. Stare fortyfikacje - forty Dzhalyan Beni-Bu-Ali (XI w.), Kuran (XVI w.), Sunaysil (wiek XVIII), Al-Mintarib (XIX w.).
 3. Форт Джалян Бени-Бу-АлиФорт Сунайсила
 4. Starożytne miasto Ibra. W nim najciekawsze są starożytne meczety i lecznicze źródło soli Ain El-Malil.
 5. Strefa rezerwowa Ras El Hadd. Jest dziki plaża , interesujące, ponieważ 10 000 żółwi morskich przybywa tutaj, by składać jaja.
 6. Рас-эль-Хадд
 7. Majlis El Jin Cave. Zawarte w 10 największych największych jaskinie na planecie. Wysokość Majlis El-Jin wynosi 120 m. Po deszczach na jego dnie tworzy się jezioro.
 8. Пещера Маджлис Эль-Джин
 9. Zamek Jabryński . Ma 3 piętra i 2 wieże, a wewnątrz - pięknie urządzone pokoje. Bilet wstępu do zamku kosztuje 1 $.
 10. Замок Jabreen
 11. Village Kuriyat.
 12. Dolina wadi Shaab.
 13. Долина вади Шааб
 14. Starożytny grób Bibi Mariam. Służy jako bezpośredni dowód starożytnej historii Omanu.
 15. Pustynia Wahiba Sands.

Odpoczynek w Sur

Czas wolny w mieście jest bardzo zróżnicowany. Oprócz wakacji na plaży w Sur można:

 • nurkowanie ;
 • połowy dalekomorskie;
 • safari na wielbłądach lub jeepach;
 • Сафари по пустыне Вахиба
 • sandboarding;
 • rocznik inspekcji forty , twierdze i zamki.

Ponadto można odwiedzić Muzeum Morskie, poznać historię i cechy budowy łodzi dowodzących, wybrać się na spacer po mieście i zobaczyć stare domy z mozaikowymi oknami i rzeźbionymi drzwiami.

Zakwaterowanie i posiłki

Ekskluzywny hotele w Sura jest niewiele, ale znalezienie odpowiedniej opcji zakwaterowania nie jest trudne. Hotel Sur Plaza uznawany jest za najbardziej luksusowy. Hotele na średnim poziomie to Al Faisal Hotel Suites, Hotel Al Ayjah Plaza, Sur Beach Hotel. Sur Hotel i Al Jumhour Hotel Apartments są wymienione jako tanie hotele w Sur.

Отель Sur Plaza HotelБассейн в Sur Plaza Hotel

W Sura istnieją dość tanie zakłady, w których można spróbować tradycyjnych Omańskie potrawy , w tym pieczone mięso shua, al-Mudbi (pieczone na kamieniu) i mięso z Lyachm Nafif (duszone), ryż w różnych wariantach kulinarnych, różne omańskie pieczywo hibiskusowe i różne napoje na bazie jogurtu . Lista najpopularniejszych miejsc dla turystów obejmuje takie restauracje jak Zaki Restaurant, Arabian Sea Restaurant i Bawadi al-Aija Coffeeshop and Restaurant. Koszt posiłków w nich wynosi 7-10 USD. Miłośników wykwintnych wnętrz zapraszamy do restauracji Oysters, otwartej w hotelu Sur Plaza.

Oysters Restaurant

Zakupy w Sur

Dla pamiątki Najlepiej wybrać się na lokalny rynek, na którym można wybierać różne oleje, kadzidła, kawę z kardamonem, produkty ze złota, srebra i drzewa sandałowego, tradycyjne "Kummu" (nakrycie głowy) i omański sztylet "hanjar". W Surie jest nawet rynek dla kobiet, na którym dozwolone są tylko kobiety. Można tam kupić perfumy, tradycyjne arabskie stroje, buty i biżuterię.

Należy pamiętać, że w piątki bazary Sury nie działają.

Нож из Омана

Transport w mieście

Najczęstszą formą transportu w Surie jest taksówka. Nie ma tu liczników, musisz uzgodnić cenę podróży z góry, średnia opłata za miasto to 1 $. W pobliżu hotelu taksówka jest zawsze droższa.

Jeśli masz 21 lat i masz prawo międzynarodowe, możesz rozważyć wynajem samochodów . Biura wynajmu znajdują się w centrum Sury i dużych hotelach.

Такси в городе

Bezpieczeństwo

Podczas podróży postępuj zgodnie z podstawowymi zasadami. bezpieczeństwo a twoja podróż nie zostanie przyćmiona przez kłopoty:

 • podróżować przez pustynię tylko z doświadczonym przewodnikiem;
 • pić wodę tylko w butelkach;
 • nie powinieneś odpływać od wybrzeża, tu są silne prądy;
 • pływać i nurkować ostrożnie, strzeż się ostrych koralowców, muszli i płaszczek.

Wskazówki turystyczne

W Omanie obowiązują dość surowe zasady, które będziesz musiał przestrzegać podczas pobytu w Omanie w mieście Sura:

 • nie wolno nosić jaskrawych i chwytliwych ubrań, kobiety muszą bezwzględnie zakrywać ramiona i kolana;
 • wstęp do restauracji w strojach kąpielowych jest również zabroniony;
 • palenie dozwolone jest tylko w wyznaczonych specjalnych miejscach;
 • nie można robić zdjęć miejscowym mieszkańcom bez ich zgody, tak jak obiekty wojskowe, personel wojskowy i kapłani, posterunki policji;
 • zatroszczyć się o wodę - nie wylewać jej na ziemię, nie kąpać się w otwartych zbiornikach i nie zakręcać kranu;
 • Jeśli zaproszono Cię do odwiedzenia, nie możesz odmówić, możesz to uznać za obrazę.

Jak się tam dostać?

Miasto Sur znajduje się na wybrzeżu Zatoki Oman, 150 km od stolicy, ponieważ Sur nie został zbudowany ze względu na zwiększoną aktywność cyklonów lotnisko , do miasta można dotrzeć tylko z Muscat . Przejazd taksówką zajmie ci około 2,5 godziny i będzie kosztować 90 USD, a jeśli pojedziesz mikrobusem, będzie to znacznie tańsze, ale prawie 2 razy dłuższe (10 USD i 4 godziny). Można również wynająć samochód w stolicy i udać się wzdłuż wybrzeża do Sur.