Oman - oryginalny kraj, któremu udało się wprowadzić do naszych czasów smak i wyjątkowe zabytki architektury. Przyciąga niektórych turystów swoją bezgranicznością pustynie inne są oryginalne tradycje kulturowe , jeszcze inni przyjeżdżają do Omanu, aby odwiedzić jego jaskinie. Około 15% powierzchni kraju przypada na majestatyczne góry, oferując zapierający dech w piersiach widok na malownicze doliny i starożytne traktaty.

Oman - oryginalny kraj, któremu udało się wprowadzić do naszych czasów smak i wyjątkowe zabytki architektury. Jeden z turystów przyciąga swoim bezgranicznym pustynie inne są oryginalne tradycje kulturowe , jeszcze inni przyjeżdżają do Omanu, aby odwiedzić jego jaskinie. Około 15% powierzchni kraju przypada na majestatyczne góry, oferując zapierający dech w piersiach widok na malownicze doliny i starożytne traktaty. Wewnątrz znajdują się głębokie jaskinie, których wiek wynosi kilka milionów lat. Najbardziej znani z nich to Al Huth, Majlis al-Jinn, Wadi Tawi i Marnef.

Funkcje jaskiń Omanu

Krajowy system górski jest bardzo stary. Stały wpływ opadów atmosferycznych i wiatrów przyczynił się do jej erozji, która doprowadziła do powstania w głębinach wielu ubytków i szczelin. Większość miejscowych grot i zagłębień znajduje się w góry lub u ich stóp. Niektóre jaskinie w Omanie są częścią góry Jebel Akhdar, inne to Jebel Shams. Obie góry należą do pasma Hajar.

W pobliżu wielu jaskiń Omanu znajdują się źródła wody, więc w czasach starożytnych były one używane przez mieszkańców jako schronienie przed kaprysami pogody.

Popularne jaskinie Omanu

Wszystkie depresje i groty rozrzucone po całym kraju różnią się długością, rodzajem, wielkością i formacjami geograficznymi. Dlatego ciągle przyciągają uwagę grotołazów. Obecnie najbardziej przebadane jaskinie Omanu to:

 1. Al Huta. Według badań, ta grota powstała co najmniej 2 miliony lat temu. Znajduje się u podnóża góry Jebel Shams, którą wielu ludzi nazywa Wielkim Kanionem Omani. Najdłuższa jest najsłynniejsza jaskinia Sułtanatu. Jego długość wynosi 4,5 km, a tylko 20% (500 m) jest ogólnodostępnych.
 2. Пещера Аль Хута, Оман
 3. Majlis al-jinn, czyli jaskinia dżinów. Jest to jedna integralna wnęka o wielkości 310х225 mi wysokości kopuły 120 m. Nie ma w niej dolnych wejść i korytarzy. Możesz dostać się do komory jaskini tylko przez trzy otwory znajdujące się w jej łuku. Nazywają się Kropla Cheryl, Gwiazdka (Asterisk) i Pierwsza Kropla (Pierwszy Kropla).
 4. Пещера Маджлис аль-Джинн, Оман
 5. Wadi Tavi. Ten system jaskiń to ogromne zagłębienie, którego głębokość sięga 211 m. Groty utworzone przez podziemne wody i procesy krasowe układane są wzdłuż całej uskoku. Są zamieszkałe przez ogromną liczbę ptaków, dlatego dziuplę nazwano "studnią ptaków".
 6. Пещеры вади Тави, Оман
 7. Lejek bimmah . Nie można go nazwać jaskinią, jeśli nie zejdzie do podziemia na głębokości ok. 20 m. Jednocześnie jego rozmiar wynosi 50 x 70 m. Jest to rodzaj dobrze uformowanego w wyniku rozpuszczania się wapienia pod powierzchnią ziemi.
 8. Воронка Бимма, Оман
 9. Marneffe Jaskinia ma nietypową formę. Jest to wielka skała, która wisi nad powierzchnią ziemi jak wielki przyłbica.
 10. Пещера Марнефа, Оман
 11. Abu Habban. Formacja górska znajduje się w północnej prowincji Asharkia. Wyróżnia się dużą liczbą odrastających skał o bardzo różnych kolorach.
 12. Al-kittan Niepowtarzalność tej groty ukryta jest w specjalnym świetle, dzięki czemu jest jakby pokryta marmurem. Istnieją piękne formacje geologiczne i rytry skalne.
 13. Jernan Jaskinia znajduje się w prowincji Agania Dakhiliya w dolinie Halvin. Obok znajduje się starożytna wioska Al-Nizar.
 14. Mukal. Wewnątrz tej groty można zobaczyć wiele formacji skalnych, wodospadów i strumieni, które spływają po najbliższej drodze. Wadi Mukal.

Wycieczki do jaskiń Omanu

Nie wszystkie te formacje górskie są otwarte dla turystów. Na przykład jaskinia Al Huth w Omanie była dostępna publicznie dopiero od listopada 2006 roku. Specjalnie dla turystów są:

 • ścieżki spacerowe;
 • schody;
 • sztuczne oświetlenie.

Możesz odwiedzić największą jaskinię Omanu, Majlis al-Djinn, tylko z przewodnikiem. Ze względu na to, że znajduje się w górach na wysokości ponad 1300 m, dostęp do niego został zamknięty na długi czas. Aby zejść do niego, potrzebujesz 200-metrowej liny, specjalnego wyposażenia do zejścia i wznoszenia.

Niestety, jaskinie Wadi Tavi w Omanie również pozostają niedostępne dla obserwacji, ponieważ są one ukryte za gęstymi krzewami. Ale obok nich znajduje się otwarta Sinkhole, która zapewnia parking i centrum turystyczne Aby odwiedzić jaskinię Bimma w Omanie, musisz najpierw dostać się do rezerwatu przyrody Gayat Nadzhm. Bezpośrednio do samego zbiornika w zagłębieniu można zejść tylko specjalną klatką schodową.

Схема пещер вади Тави в Омане

Jaskinia Marnef w Omanie jest interesująca nie tyle ze względu na wewnętrzne wypełnienie, co otoczenie zewnętrzne. Wspinając się na nią, można usiąść na ławkach lub w altankach, spacerować wzdłuż skalistego klifu lub podziwiać widok na plażę Al-Musgail. W samej jaskini znajduje się napis z napisem "powiedzenie": "Nic, tylko wspomnienia. Pozostaw tylko ślady stóp. Ciesz się wizytą w jaskini Marnef. " To dzięki tej postawie mieszkańców i turystów w Omanie jaskinie, starożytna architektura zabytki i inne zabytki historyczne.