Podróżuj Oman da ci świat cudownie pięknego natura . Wielu porównuje Oman z Zjednoczone Emiraty Arabskie , ale to zupełnie inny kraj. Zamiast setek drapaczy chmur ma niesamowite zasoby naturalne. harmonijnie uzupełniają lokalne krajobrazy Wadi Oman.

Czym jest Wadi Oman?

Wychodząc z wybrzeża morskiego, ziemie Omanu zamieniają się w opuszczony i górzysty teren. Koryto rzeki i wiele jezior wysycha, ale okresowo są one wypełnione wodą. Takie "tymczasowe" jeziora i rzeki nazywane są wadi. Można je zobaczyć wszędzie tam, gdzie są pustynie. Słowo "wadi" można znaleźć w toponimach Arabii, północna Afryka nazywa je "ved", aw Azji Centralnej nazywa się je "Uzba". W porze deszczowej natychmiast napełniają się wodą, która spływa po burzach, zalewając obszary całkowicie suche i dryfując po drodze ogromnymi masami kamieni i ziemi. Dzięki takim prądom wodnym wśród surowych gór i pustyń powstają najbardziej malownicze oazy.

Потоки камней и воды в горах

Wadi Oman to popularne miejsca ekoturystyki i odpocząć . Tworzą one unikatowe oazy z bujną roślinnością, kamienistymi ścieżkami i strużkami pokojowo płynącej wody. Najczęściej odwiedzane są następujące Wadi of Oman:

 1. Wadi Shaab. To jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Plantacje bananów, śpiew ptaków i lazurowa woda na tle malowniczych skał to wszystko Wadi Shaab z Omanu. Oaza położona jest między górami w wąwozie, otoczona malowniczymi jeziorami i fascynującą zielenią. Jeśli płyniesz przez jezioro, możesz być w jaskini z wodospadem. Wzdłuż Wadi Shaab znajduje się wiele źródeł ze źródlaną wodą.
 2. Вади Шааб
 3. Wadi Bani Khalid. Bardzo popularny wśród turystów i mieszkańców. Bani Khalid to kolorowa, jasna oaza, otoczona z jednej strony górami, z drugiej pustynna. Istnieje również jaskinia, w której przepływa rzeka i jezioro. Możesz zaparkować na wadi. Lokalni przewodnicy zabierają turystów do jaskini za darmo.
 4. Вади Бани Халид
 5. Wadi Tivi. Droga prowadząca do wadi jest piękną długą wężową. Dolina jest otoczona góry , wsie i gospodarstwa wiejskie. W drodze do Wadi Tivi jest wiele źródeł z krystalicznie czystą wodą. Główny atrakcja turystyczna Tiwi to 7 jezior. Lazurowa woda przebija promienie słońca, a skoki do wody odbijają się echem od gór - dzięki temu dolina jest wspaniałym miejscem do relaksu. Ze wzgórza w górach widać niesamowity widok na Zatokę Omańską.
 6. Вади Тиви
 7. Wadi Dyke. To miejsce jest najpopularniejszą oazą Omanu. W pobliżu znajduje się wąwóz "Devil's Throat", w którym warto się wspiąć po odwiedzeniu wadi. Wadi zawsze jest wypełniona wodą i nie wysycha przez wiele lat. W pobliżu znajduje się wioska, w której można przywrócić siłę i wygodę.
 8. Вади Дайка
 9. Wadi Arbin. Po drodze trzeba pokonać stromą drogę w wąwozie, nad którą wznoszą się skały. W rezultacie znajdziesz się w małej osadzie z ogrodami owocowych egzotycznych drzew. Główną atrakcją jest wodospad, w którym można pływać.
 10. Вади Арбин
 11. Wadi Bani Anuf. Najbardziej złożony i różnorodny Wadi Omanu. Droga do niego prowadzi przez kręty kanion "wężowy" wzdłuż malowniczego terenu. Podczas pory deszczowej można zobaczyć wiele wodospadów. Oprócz możliwości pływania w naturalnych basenach, możesz nadal skakać z wysokości. Głębokość wadi osiąga 6 m, a małe jaskinie dodadzą odrobiny ekstremalnej zabawy do skakania.
 12. Вади Бани Ануф
 13. Wadi Tanuf. Odpoczywając w starożytnym mieście Nizwa, urozmaicić podróż odwiedzając unikalny wadi. Ta oaza znajduje się w kraterze górskim, aw kanionie płyną źródła mineralne.
 14. Вади Тануф
 15. Wadi al-Abyad. To niezwykle piękne miejsce różni się od innych Wadi Omanas tym, że małe strumienie nieustannie płyną do dorzecza Wadi Al-Abyad. Możesz dostać się tutaj tylko samochodem terenowym.
 16. Вади Аль-Абьяд
 17. Wadi Jebel Shams, czyli Wielki Kanion Omanu. To najgłębszy wadi w kraju, prawdziwy cud natury. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby podziwiać niezwykłe widoki. Na szczyt Jebel Shams można dotrzeć drogą gruntową.
 18. Вади Джебель Шамс или Гранд Каньон
 19. Bimmach Singhoul . To nie jest dokładnie wadi, ale turyści niezmiennie umieszczają to miejsce na liście mustsee. Jest to zanurzenie w skorupie ziemskiej wypełnionej szmaragdową wodą. Tutaj woda morska jest mieszana ze świeżą wodą dzięki długiemu podziemnemu tunelowi prowadzącemu do morza. Jest to najbardziej odpowiednie miejsce do bezpiecznego skakania do wody (głębokość około 20 m). Dla zwiedzających są miejsca do odpoczynku i parkowania samochodów.
Бима Сингхоул Dla turystów na notatkę

Odwiedzając Wadi Oman, musisz poznać niektóre z niuansów, które mogą znacząco chronić podróż na obszarach górskich:

 1. Wizyty do większości Wadi Oman są zawarte w programie wycieczki jeepem do gór Al-Hajar, podczas gdy inne są uwzględniane w wycieczkach.
 2. Przed podróżą z wizytą do Wadi lepiej zaopatrzyć się w buty trekkingowe. Te witryny są idealne do uprawiania turystyki pieszej, ale na skalistej powierzchni łatwo jest schować nogę.
 3. Rzeki Omanu są wypełnione zimowymi miesiącami. Wszyscy mieszkańcy wiedzą, że jeśli na niebie są chmury, konieczne jest jak najszybsze opuszczenie terytorium wadi.
 4. "Bądź ostrożny, wadi!" - to są znaki drogowe w Omanie. Narysują pionowy trójkąt w postaci strzałki przecinanej przez trzy poziome faliste linie. Podczas deszczu wiele dróg może zostać zalanych. Jednak najgorsze jest to, że podczas przepływu kamieni i wody w samym wadi.
Прыжки в вади