Na północnym wschodzie Oman to niewielka miejscowość Nizwa (Nazva) - dawna stolica kraju i jej obecne centrum turystyczne. Wcześniej był on centrum handlowym i gospodarczym, a obecnie jest jednym z największych kurorty sułtanat. Do odwiedzenia warto zapoznać się z historią Omanu i ocenić jego moc w dawnych czasach.

Położenie geograficzne i klimat Nizwa

Na północnym wschodzie Oman to niewielka miejscowość Nizwa (Nazva) - dawna stolica kraju i jej obecne centrum turystyczne. Wcześniej był on centrum handlowym i gospodarczym, a obecnie jest jednym z największych kurorty sułtanat. Do odwiedzenia warto zapoznać się z historią Omanu i ocenić jego moc w dawnych czasach.

Położenie geograficzne i klimat Nizwa

Dawna stolica kraju położona jest pośrodku gór, dzięki czemu charakteryzuje się klimatem umiarkowanym ze stosunkowo chłodną zimą i gorącym latem. Minimalna temperatura powietrza (+ 10 ° C) jest obserwowana w Nizwa w grudniu, a maksymalna (+ 50 ° C) w lipcu.

Przez rok opady są bardzo małe - 73,3 mm. W wersji Low są one najczęściej dostarczane przez masy powietrza o niskim ciśnieniu.

Historia Nizova

W VI-VII miasto służyło jako stolica państwa i jego ważny obiekt strategiczny. W tym czasie w Nizwa zbudowano wiele fortec, chroniąc bogactwo przed najeźdźcami wroga. Około we wczesnych latach pięćdziesiątych w wewnętrznym Imamate of Oman miało miejsce powstanie w celu zdobycia nowych pól naftowych, o którego zwalczanie Sultan Said bin Teymur poprosił o pomoc brytyjskich sił powietrznych. Podczas operacji wojskowych jedna z najstarszych fortyfikacji Nizwy została poddana atakowi rakietowo-bombowym.

Podczas panowania sułtana Qaboosa miasto zyskało nowoczesny wygląd. Następnie wybudowano dwupasmową autostradę, szerokopasmowe linie komunikacyjne i nowoczesne centrum medyczne. Teraz Nizwa jest centrum edukacyjnym Omanu, którego młodzież kształci się w Technical College, Indian School, College of Applied Sciences i Royal Police Academy.

Вид на улицы Низвы

Atrakcje i rozrywka

Miasto znane jest przede wszystkim z historycznych świątyń muzułmańskich, budowanych w różnych latach z różnymi władcami. To są meczety:

 • Sual, wzniesiony w IX wieku;
 • Sultan Qaboos;
 • Al-Szarjah;
 • Al-Shavatina.
Мечеть Султана Кабуса в Низве

Pomimo obfitości starożytnych struktur muzułmańskich, główny atrakcja turystyczna Nizva jest uważana za fortecę o tej samej nazwie. W czasach starożytnych mieściła się tu administracja, w której siedzieli Valis i Imamowie. Teraz, gdy obiekt o znaczeniu strategicznym służy do przechowywania kolekcji historycznych reliktów.

Крепость Низва

W Nizvie możesz się zarejestrować wycieczka , w którym turyści odwiedzają:

 • mała wioska Bahla , znany z mistrzów garncarstwa;
 • 400-letnia wioska Al Hamra , w którym wciąż zachowany jest pradawny sposób życia;
 • Fort Jabrin ;
 • góry Jebel Shams i Jebel Akhdar.

Z miasta można przejść do wodospadów w wiosce Tanuf i do kanału nawadniającego Daris, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy dreszczyku emocji po przybyciu do Nizwa powinni zapisać się na jeep safari na piaskach Wahiba . Przejeżdża po wydmach o długości 170 km, a wysokość wydm może sięgać 100 m.

Оросительная система Дарис (Daris) в Низве, являющаяся объектом наследия ЮНЕСКОДжип-сафари в окрестностях города Низва

Hotele w Nizwa

Pomimo tego, że miasto jest popularnym ośrodkiem turystycznym, usługi podróżujących oferowane są tylko w czterech hotelach:

 • Golden Tulip;
 • Hotel Safari;
 • Hotel Falaj Daris;
 • Al Diyar Hotel.

Koszt życia w hotele Dno wynosi około 78-165 USD. Bezpłatny parking i Wi-Fi są zapewnione w każdym zakładzie. Wszystkie wyróżniają się nienaganną obsługą i komfortem.

Отель Golden Tulip, Низва

Restauracje Nizwa

Główną zaletą lokalnej kuchni jest dopuszczalna ostrość potraw i dużych porcji. Gorące dania ze świeżych ryb i owoców morza, w tym mięso z rekinów, są tutaj bardzo popularne. Na deser restauracje Nizwa serwują chałwy i daty. Cukierki spija się twardą kawą, którą dodaje się z kardamonu i wody różanej.

Doceń wszystkie zalety Kuchnia omańska może znajdować się w następujących instytucjach Nizwa:

 • AL-Mandi;
 • Spicy Village;
 • Al Maisan;
 • Bella Vista;
 • Bahjat Al Sham.

Jedząc jedzenie, ryż można zażywać ze szczyptą, ale zaleca się jeść chrupiącą konsystencję z chlebem. Podobnie jak w innych krajach muzułmańskich, nie jest zwyczaj przyjmowania pokarmu lewą ręką, ponieważ jest to uważane za haraam (grzech).

Ресторан Al Maisan, Низва

Zakupy w Nizwa

Jednym z zabytków miasta jest tradycyjny "targowy" rynek. Są eksponowane tace i lady z ogromną różnorodnością biżuterii ze złota i srebra, sztyletów, przyborów kuchennych, przypraw i wyrobów ze skóry. Jako pamiątki z Nizwa możesz przynieść suszone cytryny, szafran i wanilię. Mężczyźni docenią zakrzywione sztylety, ozdobione tradycyjnymi wzorami.

W każdy czwartek otwiera się kozi targ na malowniczym rynku Nizwa. Tutaj możesz nie tylko kupić mięso i mleczne przysmaki, ale także całkowicie zanurzyć się w chłopskim życiu tego kraju.

Колоритный базар (сук) в НизвеТрадиционный оманский танец, исполняющийся на рынке Низвы

Transport w Nizwa

Obszar ten charakteryzuje się rozwiniętą usługą autobusową. Podobnie jak w innych miastach Omanu, w Nizwa nie ma kolei. Ale w autobusach można zwiedzić całe miasto, jego okolice i cały kraj. Istnieje również popularna usługa taksówkowa, której samochody można rozpoznać po pomarańczowym i białym kolorze. Każdy hotel w Nizwa jest zawsze kilka taksówek, ale jeśli pójdziesz trochę dalej, możesz złapać samochód za znacznie niższą cenę. Nie ma tu żadnych liczników, taryfa ustalana jest w drodze porozumienia.

Z Nizwa do innych miast Omanu można dojechać minibusami. Koszt podróży to nieco ponad 7 USD, a dookoła miasta - 2,6 USD.

Jak dostać się do Nizwa?

Miasto położone jest w północno-wschodniej części kraju około 120 km od Muscat . Nizva i stolica Omanu są połączone trasami nr 15 i 23. Codziennie między nimi autobusy turystyczne kursują ONTC. Opłata za bilet wynosi około 5 USD. Podróż trwa 2 godziny.

Aby samodzielnie dostać się do Nizwa ze stolicy Omanu, należy udać się na drogi numer 15 lub 23. Przy dobrej pogodzie i bez korków cała droga zajmie 1,5-2,5 godziny.