Archipelag Curia-Muria znajduje się 40 km od południowego wybrzeża Omana na Morzu Arabskim. Jego całkowita powierzchnia wynosi 73 metry kwadratowe. km. Składa się z pięciu wysp: El-Hasikia, Es-Saud, El-Hallaniya, Garzant, El-Kibliya.

Historia wysp Curia-Muria

Archipelag Curia-Muria znajduje się 40 km od południowego wybrzeża Omana , na Morzu Arabskim. Jego całkowita powierzchnia wynosi 73 metry kwadratowe. km. Składa się z 5 wysp: Al-Hasikiyah, Al-Saud, Alanya Hall, Garzant, Al-Kibliya.

Historia wysp Curia-Muria

Pierwsza wzmianka o tym archipelagu została znaleziona w źródłach pisanych z I wieku naszej ery. AD, nazwano ją Insulae Zenobii. W 1818 r., Uciekając przed nalotami piratów, ludność opuściła wyspę. Później sułtan Muscat zaczął kontrolować ten obszar, ale w 1954 roku brytyjski archipelag ustąpił. Do 1953 r. Curia-Muria była członkiem brytyjskiej jurysdykcji gubernatora. Dopiero od 1967 r. Został ponownie zwrócony do Omanu.

Скалы и море

Funkcje wyspy

Wyspy Curia-Muria składają się głównie z gnejsu i wapienia. Właśnie ta mieszanka ras jest najbardziej odpowiednia dla siedliska i hodowli wielu gatunków ptaków. Jest funkcja na lokalnych wodach. W okresie od maja do września następuje upwelling - wzrost głębokich wód na powierzchnię. Dzięki temu procesowi wody bogate w składniki odżywcze sprzyjają reprodukcji organizmów morskich i ryb. Pogoda w tym okresie jest mglista i wietrzna, a morze jest niespokojne.

Известняк и гнейс

Ludność etniczna

Tylko na wyspie Hallonia, która jest największą w archipelagu (obszar 56 km kw.), Ludzie żyją. Od 1967 r. Liczba mieszkańców nie przekroczyła 85. Do tej pory liczba ta podwoiła się. Wszyscy mieszkańcy należą do grupy etnicznej "jibbali" lub "shehri". W przeciwieństwie do większości osiedli omańskich, tutaj mówią językiem lokalnym, bardzo różnym od arabskiego. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie rybołówstwem. Podobnie jak w czasach starożytnych, ich jedynym środkiem do pływania są napompowane skóry zwierząt. Ponadto mieszkańcy zbierają jaja ptasie i ptaki łowiące, żyjące w dużych ilościach na skalistych klifach.

Местные жители

Jakie są interesujące wyspy dla turystów?

Curia-Muria to najbardziej atrakcyjne i najlepsze miejsce w Oman dla entuzjastów wędkarstwa. Zgodnie z istniejącymi danymi sytuacja ekologiczna na archipelagu jest stabilna. Jego brzegi mają niespotykane, po prostu niesamowite piękno. Pustynie plaże z drobnym złotym piaskiem znajdującym się obok klifów.

Пляжи Куриа-Муриа

Funkcje wędkowania w Kuria-Muria:

  1. Obszar przybrzeżny. Jest prawie nietknięty przez cywilizację, a obfitość ryb jest zaskakująca.
  2. Główne trofeum. Marzeniem wszystkich miejscowych rybaków jest przedstawiciel rodziny ostroboków - Quarax. Ta ogromna ryba osiąga niespotykany rozmiar - do 170 cm, Karanks jest bardzo agresywną i przebiegłą rybą. W miejscach, gdzie złapany jest ponad 5 lat, przestaje reagować na sztuczne przynęty. Ale trochę wytrwałości - a zostaniesz nagrodzony przez złapanie przyzwoitej kopii.
  3. Каранкс
  4. Roje ryb. Wśród raf koralowych można zobaczyć wiele tropikalnych ryb. Są barakudy, kwarantanna żółtopłetwowa, papugi, kolonie, czerwone lucjanowce, bonito, ryby kapitańskie, wahoo, itp.

Jak dostać się na wyspy Curia Muria?

Istnieje wiele opcji, aby dostać się do archipelagu, ale jest tylko jeden sposób - drogą morską. Możesz wypożyczyć łódź lub łódź. Najwygodniejszym sposobem jest dołączenie do grupy lokalnych rybaków. Płatność za transport jest do negocjacji.

Путь по морю к островам