Musandam - Governorship (Mufahaz) w Oman znajduje się na półwyspie o tej samej nazwie. Jest to eksklawa - od strony lądu jest otoczona ziemami należącymi do Zjednoczone Emiraty Arabskie . W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Musandam stał się bardzo popularny wśród turystów, zarówno wczasowiczów w Omanie, jak i tych, którzy przybyli do Emiratów. Półwysep jest obecnie wspaniałym ośrodkiem z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

Informacje ogólne

Musandam - Governorship (Mufahaz) w Oman znajduje się na półwyspie o tej samej nazwie. Jest to eksklawa - od strony lądu jest otoczona ziemami należącymi do Zjednoczone Emiraty Arabskie . W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Musandam stał się bardzo popularny wśród turystów, zarówno wczasowiczów w Omanie, jak i tych, którzy przybyli do Emiratów. Półwysep jest obecnie wspaniałym ośrodkiem z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

Informacje ogólne

Wybrzeże półwyspu jest zmywane przez Zatokę Hormuz. Jeśli spojrzeć na zdjęcia Musandam, natychmiast staje się jasne, dlaczego nazywa się Omani (lub, częściej, Arab) Norwegia : linia brzegowa półwyspu Musandam jest skalista i bardzo wcięta, a jeśli nie ma zauważalnej różnicy w temperaturze otoczenia, lokalny fiordy w rzeczywistości można go wziąć za Norwega. Można to łatwo dostrzec, udając się do Musandam podczas rejsu morskiego.

W XVIII wieku półwysep nazywano "pirackim wybrzeżem", ponieważ Cieśnina Ormuz była rzeczywiście miejscem, w którym prawdopodobieństwo ataku piratów było bardzo wysokie.

Administracyjnie gubernator dzieli się na 4 prowincje (prowincje). Ale na półwyspie są tylko 3 z nich:

  • Khasab ze stolicą Al Khasab ;
  • Dibba el Baia (jego stolicą jest małe miasteczko Dibba);
  • Buha.

Czwarty vilayet, Madha, nie znajduje się na półwyspie i jest oddzielną eksklawą.

Klimat

Od października do kwietnia temperatura powietrza wzrasta do + 30 ° C w ciągu dnia, czasem nawet więcej. Jest to jednak najkorzystniejszy moment na zwiedzanie półwyspu. Latem termometr często przekracza znak + 40 ° C, a od czasu do czasu osiąga + 50 ° C (i to w cieniu). W nocy spada tylko do + 30 ° C (dla porównania: zimą temperatura w nocy wynosi + 17 ... + 18 ° C).

Większość dni tutaj jest słoneczna. Pada bardzo rzadko, a nawet wtedy tylko w listopadzie i lutym, a ilość opadów jest minimalna, na przykład miesięczna norma stycznia, najzimniejszego miesiąca, jest mniejsza niż 60 mm. Woda nadaje się do pływania przez cały rok: jej temperatura nigdy nie spada poniżej + 24 ° C.

Urlop na plaży

W Musandam, w przeciwieństwie do reszty Omanu, nie są tylko piaszczyste plaże i kamyk. Od wybrzeża tworzy wiele zatok i zatoczek, plaże tutaj są małe i bardzo przytulne. Na tych lubią relaksować turystów, którzy nie potrzebują obecności hałaśliwych firm.

Пляж

Aktywny wypoczynek

Musandam zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, aby uprawiać sporty wodne. Tutaj można uprawiać windsurfing, żeglarstwo, narty wodne. I, oczywiście, nurkowanie - Cieśnina Hormuz cieszy nurków, zarówno początkujących, jak i doświadczonych, bardzo popularnych ze względu na niezwykle różnorodny i piękny podwodny świat.

Богатый подводный мир

Spacery morskie tradycyjnymi łodziami typu dhow są bardzo popularne, podczas których można obserwować liczne kolonie ptaków gniazdujące w lokalnych skałach, a także zobaczyć delfiny i wieloryby. Na takie spacery są wysyłane w nocy.

Морские прогулки очень популярны у туристов

Rybołówstwo morskie jest również bardzo popularne wśród turystów - mieszkańcy obszarów przybrzeżnych żyją z niego, a połów tutaj jest zwykle bogaty. W Cieśninie Ormuz złowiono wiele gatunków komercyjnych ryb: sardynki (pływają prawie w pobliżu plaż), królewskie ryby, tuńczyk.

Рыбалка

Miłośnicy turystyki również znajdą coś dla siebie: możesz wspiąć się na Harim, najwyższy punkt półwyspu (osiąga 2087 m). Alpiniści i wspinacze często trenują na zboczach lokalnych skał.

На здешних скалах тренируются скалолазы и альпинисты

Zabytki półwyspu

Na co należy zwrócić uwagę przede wszystkim na Musandam? O architekturze i oryginalności jej miast - stolicach vilayetów. Warto odwiedzić twierdza Khasab w tej samej prowincji. Poza tym, że ona sama ma wartość historyczną, działa w niej również muzeum etnograficzne, z których wiele jest najlepszych w Omanie.

Крепость Хасаб

Z portu Khasab możesz iść wycieczka Chor Shamm, 10-kilometrowy fiord, uważany za jeden z naturalnych atrakcje półwysep. Sam port również wart jest obejrzenia.

Na uwagę zasługuje port rybacki Dibba al-Bayya. Ponadto odwiedzając prowincję Dibba można zobaczyć życie tradycyjnych wiosek rybackich.

Gdzie się zatrzymać?

W każdej ze stolic prowincji znajdują się hotele a ze względu na rosnącą popularność półwyspu wśród turystów, można stwierdzić, że spełniają one najwyższe wymagania. Są tu zarówno duże kompleksy, jak i małe rodzinne hotele, zwykle oferujące nocleg i śniadanie.

Najlepsze na dziś 5 * hotel Musandam znajduje się w Dibbe, niedaleko lotnisko Khasab. To jest The Golden Tulip Resort Khasab. Innym wysokiej klasy hotelem w Dibb jest Six Senses Zighy Bay. Bardzo ładne hotele w Khasab.

Oprócz hotelu można wynająć całą willę. Ale kochankowie, aby zbliżyć się do natury, mogą osiedlić się na kempingu lub nawet w obozie namiotowym na wybrzeżu Al-Khasab.

The Golden Tulip Resort Khasab - лучший отель полуострова

Moc

Kuchnia Musandama to obfitość ryb, owoców morza i bardzo smacznego mięsa gotowanego na węglu drzewnym. Do najlepszych restauracji na półwyspie należą:

  • Six Senses Zighy Bay i Sense on the Edge w Zygi Bay;
  • RESTAURACJA TELEGRAPH ISLAND I CAFE i Al Shamaliah Grill Restaurant w Khasab.
Sense on the Edge - один из лучших ресторанов Зиги-Бэй

Zakupy

Każdy z vilayetów Musandam ma swoje własne rzemiosło. I odpowiednio, w sklepach i na tradycyjnych targach, które są tutaj nazywane "sukami" i które są w prawie każdym mieście, można kupić produkty charakterystyczne dla tego regionu.

Od Matthy turyści przywożą przedmioty z haftem ręcznym i maty z liści palmowych. Khasab słynie ze swojej tradycyjnej broni. Produkty wykonane z liści palmowych są również produkowane w Khasab, a wilayet słynie z garncarstwa i tradycyjnych sztyletów hanjar (jak naukowcy wierzą, samo słowo "sztylet" pochodzi od nazwy tej broni).

Ханджар - традиционный сувенир из вилайета Хасаб

W Dibb nabyć wyroby włókiennicze i kute. Koniecznie odwiedź rynek dywanów w Dibb - nawet w przypadku braku chęci zakupu dywanu, zasługuje on na uwagę: takich różnorodnych produktów nie można już znaleźć nigdzie indziej. Rynek rybny w tym mieście również zasługuje na uwagę; Jest czynny od godz. 15:00 - od momentu powrotu rybaków ze świeżym połowem.

Ковровый рынок

Transport lokalny

Wytrwałość i rockiness wybrzeża półwyspu Musandam prowadzi do tego, że wiele wiosek położonych na wybrzeżu ma "komunikację ze światem zewnętrznym" tylko przez wodę: łodzie dostarczają wodę i niezbędne produkty, podczas gdy dzieci chodzą do szkoły łodzią.

Jak dostać się do Musandam?

Możesz dostać się na półwysep z "głównej" części Omanu drogą lotniczą lub morską. Lotnisko znajduje się w Al-Khasab, stolicy gubernatora. Loty odbywają się raz dziennie, czas lotu to 1 godzina 10 minut. Ze względu na wzrost liczby turystów - i ze względu na dalszy wzrost ich liczby - na półwyspie planowane jest wybudowanie kolejnego lotniska.

Аэропорт в Эль-Хасабе

Ponadto od 2008 r. Została ustanowiona usługa promowa między stolicą państwa a Musandam. Możesz także prowadzić samochód; droga biegnie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, więc potrzebujesz wizy. Czas podróży przekracza 6 godzin.

Дорога между скал

Wycieczki do Musandam z ZEA

Dla turystów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wycieczka do Musandam jest bardzo interesująca; jest oferowany przez touroperatorów w prawie każdym emiracie kraju. Podczas wizyty w Musandam podczas wycieczki z przewodnikiem Wizy Oman nie potrzebne.

W Dibba, mieście w Musandam, można również dostać się z ZEA, ponieważ składa się z 3 małych wiosek, z których 2 znajdują się na terytorium Emiratów Arabskich. Wizy Omanu do Dibby nie są potrzebne.

Набережная Диббы