Jak w przypadku każdego innego kraju, poznawanie Przez oman trzeba zacząć od studiowania swojej kuchni. Mimo że tradycje kulinarne krajów Bliskiego Wschodu są do siebie podobne i znane całemu światu, wycieczka do tego sułtanatu pozwala docenić cechy i zalety jego kuchni. Tutaj możesz poczuć, jak wpłynął na nią klimat i sąsiedztwo z Afryką i Indiami.

Funkcje kuchni Omanu

Jak w przypadku każdego innego kraju, poznawanie Przez oman trzeba zacząć od studiowania swojej kuchni. Mimo że tradycje kulinarne krajów Bliskiego Wschodu są do siebie podobne i znane całemu światu, wycieczka do tego sułtanatu pozwala docenić cechy i zalety jego kuchni. Tutaj możesz poczuć, jak wpłynął na nią klimat i bliskość Afryki i Indii.

Funkcje kuchni Omanu

Kulinarne tradycje sułtanatu powstały pod wpływem warunków naturalnych i klimatycznych, dzięki czemu wyróżniają się prostotą i oryginalnością. Przez wiele stuleci Omanis nauczył się rekompensować niewielką gamę produktów różnymi technikami ich przygotowywania i obfitością przypraw. Po ustanowieniu importu z Azją i Europą, lokalne, azjatyckie i europejskie tradycje kulinarne są harmonijnie powiązane w kuchni Omanu.

Podróżując do różnych regionów Sułtanatu, można zobaczyć, jak to samo danie jest przygotowywane na różne sposoby. Ale nadal podstawą większości lokalnych potraw jest gotowane mięso, ryż, warzywa i curry. W przeciwieństwie do innych krajów na Bliskim Wschodzie, w kuchni Omanu jest miejsce na zupy gotowane na bazie kurczaka, jagnięciny i warzyw. Co zaskakujące, Omanis prawie nie jedzą jaj, ale chętnie gotują mięso hieny.

Маринование мяса к мусульманскому празднику Eid в Омане

Dania mięsne

Głównym składnikiem większości narodowych potraw z Omanu jest jagnięcina, chociaż tutaj również cieszy się dużą popularnością. Mięso gotuje się na węglach, kamieniach i szaszłykach. Na przykład, dla przygotowania tradycyjnej kuchni Omanu, shua, wykopują dziurę, w której powstaje mały ogień, a kawałki jagnięciny są smażone na węglach.

Z innych dań możesz smakować mięso:

 • posiekany "Makadid";
 • prażenie na kamieniach al-mudbi;
 • pieczone na rożnie "niedźwiedź";
 • z dodatkiem ryżu "Lyakhm Kabuli";
 • z warzywami "lyakhm nashif."

Zgodnie z tradycją kuchni Omanu mięso zawsze podaje się z sosem warzywnym "salyuna", gotowanymi soczewicami w pomidorowej panierce "Dal", białym groszkiem "dengue", ryżem, smażoną cebulką i innymi rodzajami dodatków. Wszystkie dania mięsne są hojnie doprawiane kardamonem, szafranem i tak mało znanymi przyprawami, jak np. Gronami Zaatar i Lyoumun.

Tutaj można również spróbować potraw, które są wspólne w Turcji, Egipcie i innych krajach wschodnich. Wśród nich są: szaszłyk "tikka", "szaszłyk", kaczkowaty "hummus" i spaghetti "mutabbal".

Национальное мясное блюдо Омана

Dania rybne w kuchni Omanu

W południowych i południowo-wschodnich regionach kraju, położonych na wybrzeżu Morza Arabskiego, popularne są ryby i owoce morza. Są również przygotowywane na wiele różnych sposobów z dodatkiem pachnących przypraw i przypraw.

Tradycyjne potrawy kuchni Omanu to ryby:

 • suszone lakham;
 • prażone na węglach "samak meshui";
 • z sosem warzywnym "salyuna samak";
 • suszone mięso rekina "Waal";
 • zupa z suszonego mięsa rekina "Shorbat Waal".

Podawane z gotowanym ryżem, sałatką z warzyw i cebulką mausu i sosem cytrynowym.

Chleb i ciasto

Odwiedzając miejscową ludność, widać, że bardzo szanują chleb, który jest tutaj znany jako "Piasty". Jest również przygotowywany według kilku receptur, dzięki czemu może być bogaty i mdły, zwykle okrągły lub cienki jak chleb pita. W nowoczesnej kuchni Omanu można znaleźć przepisy na takie rodzaje hubów jak:

 • tradycyjny okrągły chleb "rhal";
 • Arab Hubz Libnani;
 • świeży Indian "Hubs Hindi";
 • świąteczne ciasta "kram";
 • duże cienkie tortille typu "hubz tannur";
 • pita "tannur" i "burata".

Chleb tutaj może być użyty jako podstawa do wyrobu słodyczy. Jest namoczony w miodzie, nadziewany kandyzowanymi owocami, rybami i kurczakiem, a także zawijany w formie łyżki i jedzą sos.

Desery w kuchni Omanu

Pomimo surowego klimatu i dyktatu pustyni, palma daktylowa zakorzeniła się w kraju. Jego owoce stanowią podstawę większości deserów w kuchni Omanu. Miejscowi nawet żartobliwie twierdzą, że kobieta, która nie może wymyślić nowego dania na randkę, jest złą gospodynią.

Oprócz różnego rodzaju deserów daty, w kraju można podziwiać chałwę "halua" i gozinaki "kyshsat Sabal".

Финики - любимое лакомство жителей Омана

Napoje

Każda uczta w tym kraju kończy się wypiciem mocnej parzonej, niesłodzonej kawy "kahua". Serwuje się go w małych filiżankach, do których dodaje się także kardamon, zmielone nasiona daktyli i kilka kropli wody różanej. Oprócz kawy w kuchni Omanu jest miejsce na herbatę, która jest również pijana mlekiem, miętą, wodą różaną i imbirem. Herbata lub shai jest uważana za napój gościnności. W Omanie można spróbować solonej maślanki z labana, jogurtu i napojów bezalkoholowych.

Pomimo braku surowych ograniczeń, ludzie rzadko piją alkohol. Turyści mogą go kupić w hotelach lub zamówić w dużej restauracji.

Традиционный кофейный набор Омана

Gdzie skosztować potraw kuchni narodowej Omanu?

W małych miasteczkach i wsiach trudno znaleźć instytucję specjalizującą się w kuchni tradycyjnej. W najlepszym razie jedna lub dwie narodowe potrawy Omanu mogą być prezentowane w ich menu. Faktem jest, że większość lokalnych kucharzy ma hinduskie korzenie, więc przygotowywane są głównie indyjskie potrawy. Aby docenić różnorodność kuchni Omani, trzeba odwiedzić duże miasta, w których znajduje się duży wybór wyspecjalizowanych restauracji. Na przykład w sieci "Bin Ateeq" możesz spróbować narodowych potraw kuchni Omanu w tradycyjnym otoczeniu, siedząc na poduszkach na podłodze.

W kraju znajduje się wiele restauracji kuchni chińskiej, libańskiej, włoskiej i międzynarodowej. Możesz skosztować dań znanych Europejczykom i zamówić w nich napoje alkoholowe.

Nie zapomnij o subtelności lokalnej etykiety. Narodowe i wszelkie inne potrawy kuchni Omanu nie są przyjmowane do spożycia lub do brania lewą ręką, ponieważ zgodnie z muzułmańską tradycją, jest przeznaczona do ablucji. Ryż tutaj jest zjedzony z małymi uszczypliwościami. A jeśli podczas wizyty masz już dość, powinieneś odmówić właścicielowi domu bezpośrednio: musisz lekko potrząsnąć kubkiem w dłoniach.