Na północnym wschodzie Omana znajduje się małe miasteczko Nizva (Nazva) - dawna stolica kraju i obecne centrum turystyczne. Wcześniej służył jako centrum handlu i gospodarki, a obecnie jest jednym z największych kurorty sułtanat. Warto go zwiedzić, aby zapoznać się z historią Omanu i docenić jego moc w dawnych czasach.

Położenie geograficzne i klimat Nizwa

Na północnym wschodzie Omana znajduje się małe miasteczko Nizva (Nazva) - dawna stolica kraju i obecne centrum turystyczne. Wcześniej służył jako centrum handlu i gospodarki, a obecnie jest jednym z największych kurorty sułtanat. Warto go zwiedzić, aby zapoznać się z historią Omanu i docenić jego moc w dawnych czasach.

Położenie geograficzne i klimat Nizwa

Dawna stolica kraju położona jest w środku gór, dzięki czemu charakteryzuje się umiarkowanym klimatem z relatywnie chłodnymi zimami i gorącym latem. Minimalna temperatura powietrza (+ 10 ° C) jest obserwowana w Nizwa w grudniu, a maksymalna (+ 50 ° C) - w lipcu.

W ciągu roku opady deszczu są bardzo małe - 73,3 mm. Masy powietrza o niskim ciśnieniu głównie sprowadzają je na dno.

Historia Nizwa

W VI-VII miasto było stolicą państwa i jego ważnym celem strategicznym. W tym czasie w Nizwa wybudowano wielką liczbę fortec, chroniąc bogactwo przed najeźdźcami wroga. Około początku lat pięćdziesiątych w wewnętrznym Imamat Omanu miało miejsce powstanie w celu zdobycia nowych pól naftowych, za których zwalczanie Sułtan Said bin Teymour poprosił o pomoc brytyjskich sił powietrznych. Podczas wojny jeden z najstarszych fortyfikacji Nizwy poddano atakowi rakietowo-bombowym.

Podczas panowania sułtana Qaboosa miasto zyskało nowoczesny wygląd. Następnie wybudowano dwupasmową autostradę, szerokopasmowe linie komunikacyjne i nowoczesne centrum medyczne. Teraz Nizwa jest centrum edukacyjnym Omanu, którego młodzież uczy się w Technical College, Indian School, College of Applied Sciences i Academy of the Royal Police.

Вид на улицы Низвы

Zabytki Nizwy i rozrywka

Miasto znane jest przede wszystkim z historycznych świątyń muzułmańskich, budowanych w różnych latach z różnymi władcami. To są meczety:

 • Sual, wzniesiony w IX wieku;
 • Sultan Qaboos;
 • Ash-Sharjah;
 • Al-Shavatina.
Мечеть Султана Кабуса в Низве

Pomimo obfitości starożytnych muzułmańskich budynków, główny punkt szczególny Nizva jest uważana za fortecę o tej samej nazwie. W czasach starożytnych mieściła się tu administracja, w której siedziała walizka i imamowie. Teraz, gdy obiekt o znaczeniu strategicznym służy do przechowywania kolekcji historycznych reliktów.

Крепость Низва

W Nisve możesz się zarejestrować wycieczka w którym turyści odwiedzają:

 • mała wioska Bahla znany z mistrzów garncarstwa;
 • 400-letnia wioska Al Hamra w którym wciąż zachowany jest pradawny sposób życia;
 • fort jabrin ;
 • góry Jebel Shams i Jebel Akhdar.

Z miasta można przejść do wodospadów w wiosce Tanuf i do kanału nawadniającego Daris, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poszukiwacze przygód po przyjeździe do Nizwa powinni zarezerwować safari na jeepach na piasku Wahiba . Odbywa się na piaszczystych wydmach o długości 170 km, a wysokość wydm może sięgać 100 m.

Оросительная система Дарис (Daris) в Низве, являющаяся объектом наследия ЮНЕСКОДжип-сафари в окрестностях города Низва

Hotele Nizwa

Pomimo tego, że miasto jest popularnym celem turystycznym, tylko cztery hotele oferują usługi podróżnych:

 • Golden Tulip;
 • Hotel Safari;
 • Hotel Falaj Daris;
 • Al Diyar Hotel.

Koszt życia w hotele Nizwa wynosi około 78-165 $. Bezpłatny parking i Wi-Fi są zapewnione w każdym zakładzie. Wszystkie wyróżniają się nienaganną obsługą i komfortem.

Отель Golden Tulip, Низва

Restauracje Nizwa

Główną zaletą lokalnej kuchni jest dopuszczalna ostrość potraw i dużych porcji. Gorące dania ze świeżych ryb i owoców morza, w tym mięso z rekinów, są tutaj bardzo popularne. Na deser restauracje Nizvy serwują chałwę i daty. Słodycze popijane mocną parzoną kawą, do której dodaje się kardamon i wodę różaną.

Doceń wszystkie zalety Kuchnia omańska możliwe w następujących instytucjach Nizva:

 • AL-Mandi;
 • Spicy Village;
 • Al Maisan;
 • Bella Vista;
 • Bahjat Al Sham.

Jedząc jedzenie, ryż można zażywać ze szczyptą, ale zaleca się jeść chrupiącą konsystencję z chlebem. Podobnie jak w innych krajach muzułmańskich, nie ma zwyczaju przyjmowania pokarmu lewą ręką, ponieważ jest to uważane za haram (grzech).

Ресторан Al Maisan, Низва

Zakupy w Nizve

Jedną z atrakcji miasta jest tradycyjny targ "souk". Prezentuje tace i lady z ogromną różnorodnością biżuterii ze złota i srebra, sztyletów, przyborów kuchennych, przypraw i wyrobów skórzanych. W jakości pamiątka Z Nizwa możesz przynieść suszone cytryny, szafran i wanilię. Mężczyźni docenią zakrzywione sztylety zdobione tradycyjnymi wzorami.

W każdy czwartek na barwnym rynku Nizvy otwiera się kozi targ. Tutaj możesz nie tylko kupić mięso i mleczne przysmaki, ale także całkowicie zanurzyć się w chłopskim życiu tego kraju.

Колоритный базар (сук) в НизвеТрадиционный оманский танец, исполняющийся на рынке Низвы

Transport w Nizwa

Obszar ten charakteryzuje się rozwiniętą usługą autobusową. Podobnie jak w innych miastach Omanu, w Nizwa nie ma kolei. Ale w autobusach można zwiedzić całe miasto, jego okolice i cały kraj. Istnieje również popularny serwis taksówkowy, którego samochody można rozpoznać po pomarańczowym i białym kolorze. Każdy hotel w Nizwa ma ciągle kilka taksówek, ale jeśli pójdziesz trochę dalej, możesz złapać samochód za znacznie niższą cenę. Brak liczników, taryfa ustalana jest w drodze porozumienia.

Od Nizwy do innych miast Omanu możesz jeździć minibusami. Koszt podróży to nieco ponad 7 USD, aw mieście - 2,6 USD.

Jak dostać się do Nizwa?

Miasto położone jest w północno-wschodniej części kraju około 120 km od Muscat . Nizwa i stolica Omanu są połączone trasami nr 15 i 23. Codziennie kursują autobusy turystyczne ONTC. Opłata za bilet wynosi około 5 USD. Podróż trwa 2 godziny.

Aby dostać się do Nizwa niezależnie od stolicy Omanu, trzeba jechać drogami nr 15 lub 23. Jeśli pogoda jest dobra i nie ma korków, cała podróż potrwa 1,5-2,5 godziny.