W Oman jest wielka piaszczysta pustynia Ramlat Al Wahibah (Ramlat Al Wahibah) lub tylko Wahiba Sands. Ma bogaty świat zwierząt i roślin, a także słynie z malowniczych krajobrazów.

Podstawy pustyni


Вахиба

W Oman jest wielka piaszczysta pustynia Ramlat Al Wahibah (Ramlat Al Wahibah) lub tylko Wahiba Sands. Ma bogaty świat zwierząt i roślin, a także słynie z malowniczych krajobrazów.

Podstawy pustyni

Całkowita powierzchnia atrakcje ma 12 500 metrów kwadratowych. km, jego długość z południa na północ to 180 km, a od zachodu na wschód - 80 km. Nazywała się Pustynia Wahib otrzymana od homonimicznego plemienia zamieszkującego terytorium.

Składa się z rozległych przestrzeni zajmowanych przez piaski i pochyłe wydmy. Niektóre z nich mogą osiągnąć 100 m wysokości. Ich kolor może różnić się od bursztynowego do pomarańczowego. Tacy barkhanie znajdują się głównie w północnej części pustyni, na południu Vahiba takie wzgórza nie występują.

Барханы

Informacje geologiczne

Formacja tej pustyni nastąpiła w czwartorzędzie pod wpływem szamańskich wiatrów, które wiało od wschodu i południowo-zachodnich monsunów. Według rodzaju wydm Wahiba dzieli się na górne (wysokie) i dolne części. Barkhany powstały po ostatnim oblodzeniu w regionie.

Granice zachodnie i północne są oddzielone systemami wadi zwane Andami i El-Bathą. Pod górną warstwą gleby leży starszy piasek, uformowany z cementowanego węglanu. Naukowcy uważają, że prawie płaska równina w południowo-zachodniej części pustyni powstała z powodu erozji.

Ludność w Wahib

Na całym terytorium kraju są plemiona beduińskie. Najbardziej znane z nich to: Janaba, Hishm, Hikman, Al-Bu-Isa i Al-Amr. Głównie zajmują się hodowlą wielbłądów i wyścigów konnych.

Od czerwca do września Aborygeni przenoszą się do dużej oazy w El Huwaye, która słynie z plantacji bananów. Osiedlają się w chatach zrobionych z gałęzi palmowych, zbierają i transportują je na lokalne targi.

Obozy i mini-hotele są budowane w obozie Beduinów dla podróżników. Tutaj możesz spędzić kilka dni podziwiając wschód lub zachód słońca, spróbować lokalnych potraw i zapoznać się z lokalnym kolorem. Najsłynniejsze instytucje to Safari Desert Camp, Arabian Oryx Camp i Desert Retreat Camp.

Кемпинг для туристов

Co robić na pustyni?

W 1986 r. Ekspedycja na badania flory i fauny trafiła do Wahibu. Badacze znaleźli tutaj:

  • 16 000 gatunków bezkręgowców;
  • 200 gatunków zwierząt, ptaków, płazów i gadów;
  • 150 różnych roślin.

Podczas podróży przez pustynię turyści będą mogli:

  1. Odwiedź malownicze oazy , na przykład Wadi Bani Khalid. Znajduje się pomiędzy górami i wydmami. Śnieżnobiałe skały otaczają stawy turkusową wodą.
  2. Aby zobaczyć las z drzew Mesquite i akacji . Jedynym źródłem wilgoci jest rosa, więc wzrost roślin jest uważany za wyjątkowy. Pomiędzy nimi są domy Beduinów.
Оазис

Funkcje wizyty

Barkhans tworzą unikalne korytarze, które są łatwe w nawigacji podczas podróży. Trzeba iść w linii prostej z północy na południe, ale z zachodu na wschód krzyż pustyni Wahib jest dość trudny.

Najwygodniej poruszać się po pojeździe terenowym. Przekrocz terytorium całkowicie możliwe w ciągu 3 dni, ale zrób to sam nie jest zalecane. Aby to zrobić, musisz mieć pełny zbiornik benzyny i współrzędne służb ratowniczych na wypadek utknięcia w piasku.

Jak się tam dostać?

Wahib znajduje się 190 km od stolica Omanu . Uważa się, że najbliższa osada jest Sur . Łatwiej jest wjechać na pustynię w północnej części (w pobliżu twierdzy Bidiyya) lub od południa między al-Nugda i Khayyi. W tych miejscach położonych jest około 20 km szutrowej drogi, a następnie zaczynają się piaski.