Warunki klimatyczne Oman tak wyjątkowe, że czyni to kraj uniwersalnym w branży turystycznej. Można go zwiedzać z różnymi celami: odwiedzić starożytne fortece u podnóża gór, uprawiać sporty wodne na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Fani sportów ekstremalnych będą zainteresowani jazdą quadem na wąskiej drodze lub wędrówkami w górach Omanu.

Pochodzenie gór Omanu

Około 700 milionów lat temu całe terytorium obecnego Półwyspu Arabskiego było znacznie bardziej na południe i było jednym z nowoczesną Afryką. Ten ogromny kontynent powoli się obracał, a po kilku milionach lat przesunął się na północ, a potem - zatonął w morzu. Później powstał z głębin morskich, ale nie do końca. Krawędzie kontynentu pozostawały pod wodą: tak tworzyło się Morze Czerwone i Zatokę Perską. Proces trwał około 200 milionów lat. W tym czasie podwodne wulkany wylewały ogromne strumienie lawy. Były więc kamienne góry Omanu - Jabal al-Hadżar.

Самостоятельное путешествие

Gdzie są góry Omanu?

Pasmo Al-Hadżar rozciągało się o pół księżyca na 450 km w północno-wschodniej części Omanu. Na Półwyspie Arabskim leży na wschód od granicy Zjednoczone Emiraty Arabskie z Omanem i nad Oceanem Indyjskim. Najwyższy szczyt góry znajduje się na wysokości 3017 m. Od wybrzeża Zatoki Oman Al-Hadżar dzieli 50-100 km.

Ekosystem góry Al-Hadżar

Pomimo tego, że góry zajmują niewielki obszar Omanu (tylko 15%), silnie wpływają na jego klimat. Oman jest najbardziej zazieleniony i zaopatrzony w źródła wody na Półwyspie Arabskim. Wilgotny i chłodny klimat tworzy w górach ważny ekosystem regionu. Ponadto, Al-Hajar Range jest jedyną w regionie z siedliskami flory i fauny powyżej 2 tysięcy metrów nad poziomem morza. Świat roślin jest różnorodny. Tutaj rosną drzewa oliwne, morele, granaty, jałowiec itp. Świat zwierząt jest imponujący: góry zamieszkują sępy, sępy, gazele, lamparty, różne gatunki jaszczurek i gekonów.

Вади гор Омана

Góry Omanu - najlepsze miejsce do uprawiania turystyki pieszej

W tym obszarze wiele szlaków turystycznych jest już położonych przez długi czas. Rozpocznij swoją podróż przez góry zalecane z miasta Nizwa . Najlepszy okres wizyty to październik - kwiecień. W tych miesiącach najmniejsze prawdopodobieństwo opadów. Interesujące trasy spacerowe kładą się wzdłuż wyschniętych koryt rzek ( wadi ), które w okresie suszy stają się głębokimi kanionami. Najbardziej interesujące fakty o górach Al-Hadżar:

 1. Kamienne góry. Największe pasmo górskie rozciąga się wzdłuż wybrzeża od cieśniny w północnym Omanie do przylądka Ras al-Hadd w centrum kraju.
 2. Warstwowe czarne skały. Jedyne miejsce na Ziemi, gdzie podwodne rafy, które powstały z oceanu, nie są pokryte żadną roślinnością. Tajemnica ta jest bardzo interesująca dla geologów.
 3. Черные скалы Омана
 4. Obszar półwyspu Musandam . Tutaj góry przylegają do Zatoki Perskiej i mają bardzo dziwny kształt. W tych miejscach nagle zrywają się do morza, tworząc zatoczki przecięte brzegami. Ze względu na niesamowitą malowniczość te miejsca nazywane są arabskimi Norwegia . Według fiordy Omanu turyści lubią podróżować statkami wycieczkowymi.
 5. Przejście Wadi Samail. Położony 80 km na zachód od Muscat i tworzy rozłam między Al-Hadżar. Północna część nazywa się Al-Hadżar al-Gharbi, a południowa to Al-Hadżar al-Sharqi. Dzięki temu pasażowi wybrzeże jest połączone z wewnętrznymi regionami Omanu.
 6. Wschodnia część Al-Hadżar. W tym obszarze wysokość 1500 m stopniowo się zmniejsza, szczególnie w rejonie Muscat. Ponadto, zejście z wysokości biegnie wzdłuż wybrzeża do z sura .
 7. El-Akhdar. Centralna i najwyższa część gór Omanu. Najbardziej malownicze krajobrazy otwarte w górach Al-Hajar, zwane El-Akhdar lub "zielone góry". W górnych regionach osady osiągają ponad 300 mm, co umożliwia angażowanie się w agronomię. Ta część gór jest najbardziej zaludniona. Wszystkie zbocza pokryte są tarasami pól, na których uprawia się praktycznie wszystko: od pszenicy po morele, od kukurydzy po róże.
 8. Зеленые горы
 9. Szczyty górskie. W górach Al-Hajjar znajduje się najwyższy punkt w Omanie - Popiół Szamański, czyli góra Słońca, o wysokości ponad 3 tysięcy metrów. Znajduje się tu również najwyższy punkt Jabal-Kaura, którego wysokość wynosi 2730 m.
 10. Пеший туризм в горах Омана
 11. Wąwozy. Góry mają głębokie wąwozy, wykopane przez sezonowe rzeki-wadi. Rzeki Rusi płyną lub odpływają Pustynia Rub-al-Hali lub do morza. Najbardziej imponującym wąwozem jest Nahr w Jebel Shams. Wielu turystów wadi Nahr utożsamiało się z Wielkim Amerykańskim Kanionem.
 12. Lady Dee. W 1990 roku przybyła do nich księżniczka Diana, która była niesamowicie pod wrażeniem piękna krajobrazów gór El Ahdar. Po jej wizycie platforma widokowa, na której stała księżniczka, nazywała się "Punkt Księżnej Diany".
Горы Эль-Ахдар

Jaskinie Al-Hadżar

Długi wpływ wody i wiatru spowodował erozję gór Omanu. W ten sposób powstał ogromny system jaskiń górskich. Jaskinie góry Omanu:

 1. El Huta jest najbardziej dostępna dla turystów, jej długość wynosi 2,7 km. Znajduje się w pobliżu miasta Nizva. El-Huta jest interesująca z gigantycznymi stalagmitami, stalaktytami i kolumnami, ukształtowanymi przez miliony lat. Również w jaskini znajduje się jezioro o długości 800 m.
 2. Пещера Аль-Хута
 3. Majlis El Jinn to największa jaskinia na świecie. Jego rozmiar wynosi 340x228 m, wysokość ponad 120 m. Znajduje się w regionie Ash Sharqiyah. Podróżowanie nie jest łatwe i będzie odpowiadać doświadczonym turystom.
 4. Пещера Маджлис Эль-Джинн
 5. Hoshilat-Makandeli - najsłynniejsza jaskinia znajduje się we wschodnich górach. Jego jaskinia nazywa się także Mejlis-al-Jinn, co oznacza "Rada Dżinów".
 6. Magarat-Khoti i Magarat-Araki znajdują się w zachodnich górach.
 7. Południowy Dhofar. Najbardziej imponujące jaskinie Wadi Darbat znajdują się w rejonie Thiuy-at-Teyr.
 8. Salalah . W jego pobliżu znajduje się wiele jaskiń. Najczęściej odwiedzane to: Take, Razzat, El-Merneif i Etteyn.
Горные деревушки

Wakacje w górach Omanu

Wielu turystów lubi podróżować samodzielnie, Oman do podróży z namiotem pasuje idealnie. Oprócz swobody wyboru i prywatności, masz doskonałą okazję, aby zobaczyć najciekawsze miejsca. W tym samym czasie, w promieniu wielu kilometrów, nie zobaczysz ani jednej osoby. Dwie najpopularniejsze opcje dla siebie odpocząć w górach Omanu:

 1. Nocleg w górach Omanu. Namiot można zainstalować w dowolnym miejscu, z wyjątkiem terenów prywatnych. Lepiej jest wziąć palnik gazowy, stół i krzesła, grill. Wszystko to można kupić w supermarketach za niewielkie pieniądze. Na taką podróż turyści biorą wynająć samochód , zwykle SUV.
 2. Ночевка в горах Омана
 3. Jeep safari. Miłośnicy rajdów samochodowych docenią safari na jeepie na pokrytym palmami malowniczym wadi kanionu. Góry Oman są stworzone do ekscytujących przygód, które na przemian z pływaniem w chłodnych jeziorach. Fascynujące jest także jeździć wzdłuż dróg prowadzących wzdłuż górskich wiosek, które są otoczone zielonymi tarasami.
Джип-сафари