Rub al-Khali to duża pustynia na Półwyspie Arabskim. Jest to jedna z pięciu największych pustyń na świecie, zajmująca powierzchnię 650 tysięcy metrów kwadratowych. km. Pustynia Rub-el-Khali na mapie jest łatwa do odnalezienia - znajduje się na terytorium 4 krajów: Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie , Jemen i Arabia Saudyjska, ale słusznie uważa się za atrakcję turystyczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ zajmuje znaczną część tego stanu.

Informacje ogólne

Rub-al-Khali jest nie tylko jedną z największych na planecie, ale także:

  • największa z pustynnych piasków;
  • jeden z najgorętszych; w lipcu-sierpniu temperatura powietrza tutaj często przekracza + 50 ° С, średnia maksymalna w tych miesiącach wynosi + 47 ° С, a piasek w upalne dni jest podgrzewany do + 70 ° С;
  • jeden z najsuchszych - roczny poziom opadów ledwie osiąga 35 mm, a współczynnik parowania przekracza 2000 mm;
  • Według LifeGlobe, Rub-al-Khali jest najpiękniejszą pustynią na świecie.
Пустыня Руб-элб-Хали на карте

Wcześniej pustynia nazywała się Faj El-Hadley, co oznacza "pustą dolinę". Pod tą nazwą jest wspomniany w rękopisach z XV wieku. Później stał się znany jako Rab-el-Khali - "puste terytorium", "pusta ziemia", nawet później "niewolnik" został przekształcony w "rub"; Nowoczesną nazwę można przetłumaczyć jako "pustą kwartę". Nawiasem mówiąc, w języku angielskim Rub-al-Khali nazywa się - Pusty kwartał. W rzeczywistości jednak pustynia zajmuje znacznie więcej 1/4 Półwyspu Arabskiego - prawie jedną trzecią.

Z wysokości pustynia wydaje się prawie płaska, ale wysokość wydm w niektórych miejscach sięga 300 m. A z powodu monsunowych wiatrów południowo-zachodnich (nazywa się tu "harif") wydmy w kształcie wydm tworzą koryny w kształcie półksiężyca.

Барханы в пустыне имеют форму полумесяца

Piasek jest tutaj głównie krzemiany, w których około 90% to kwarc, a 10% to skaleń. Ma pomarańczowoczerwony kolor z powodu tlenku żelaza pokrywającego ziarna skalenia.

Песок окрашен в красноватый цвет благодаря окиси железа

Mieszkańcy pustyni

Pomimo warunków klimatycznych, w których wydaje się niemożliwe przetrwanie, pustynia jest zamieszkana. Są tu nie tylko skorpiony, węże i jaszczurki, jak można przypuszczać, ale także gryzonie, a nawet większe zwierzęta, w szczególności - antyseptyczne myszy, których waga może sięgać setek kilogramów.

Антилопа бейза - один из обитателей пустыни

Populacja

Rub-al-Khali był kiedyś zamieszkały: naukowcy sądzą, że około 5 tysięcy lat temu na jego terytorium było kilka dużych miast, w tym Ubar, napisane przez Herodota i Ptolemeusza i nazwane "Miastem Tysiąca Filarów" i " Atlantis z Piasków. "

Руины Убара

Ludzie mieszkają na pustyni i teraz: na jej terytorium znajduje się kilka oaz, z których najsłynniejsze są Liva , El Ain i El Jiva. Populacja oaz zajmuje się rolnictwem i tradycyjnymi rzemiosłami, a także koczowniczą hodowlą bydła - tu hoduje się nie tylko wielbłądy, ale także owce.

Na wschodzie Rub al-Khali w drugiej połowie XX wieku odkryto duże złoża ropy i gazu; Tutaj wydobywanie tych minerałów odbywa się tu i teraz.

Rozrywka

Turyści lubią jeździć po wydmach samochodami terenowymi - ta rozrywka jest tutaj nazywana safari . Pozostając w jednej z oaz można znaleźć inną rozrywkę. Na przykład jeździć po wydmach na specjalnych deskach przypominających deski surfingowe lub na nartach. Gościom oferowane są także wyścigi na quadach. Możesz odwiedzić stylizowany obóz Beduinów.

Nawiasem mówiąc, podczas takich spacerów można znaleźć wiele opuszczonych samochodów, w tym SUV-y i ciężarówki na wodę, które na pustyni Rub-al-Khali dostarczają wodę tam, gdzie jest ona potrzebna. Takie krajobrazy przypominają scenerię do filmów w stylu cyberpunku.

Грузовик-водоноска

Jak odwiedzić pustynię?

Zobacz pustynię jest wiele sposobów - jak całkowicie "cywilizowanych", a nawet wygodnych, i tych, na których nie zdecyduje się każda skrajność. Na przykład od Abu Dhabi w oazie Liv jest piękna sześciopasmowa autostrada.

Możesz jechać z Abu Dhabi do Livu i przez Khameem - jest tam dwupasmowa droga, również bardzo wysokiej jakości. Możesz popatrzeć na pustynię, jadąc wzdłuż granicy z Omanem i Arabią Saudyjską. A najbardziej odważni mogą zamówić safari w Rub al-Khali. Zwiedzanie pustyni jest lepsze zimą - w tym czasie temperatura tutaj jest dość komfortowa (około + 35 ° C).