Największy port lotniczy w Zjednoczone Emiraty Arabskie jest w Dubaj i ma nazwę International Airport (Dubai International Airport). Jest przeznaczony dla samolotów cywilnych i zajmuje szóste miejsce na świecie dzięki obrotowi pasażerów.

Informacje ogólne

Lotnisko w Dubaju ma międzynarodowy kod IATA: DXB. Faktem jest, że w momencie otwarcia portu skrót DUB był zajęty przez Dublin, więc litera U została zastąpiona przez X. W 2001 r. Przeprowadzono tutaj naprawy, tak że maksymalny system pasażerski został zwiększony z 60 do 80 milionów ludzi rocznie.

Historia lotniska w Dubaju rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy Szejk Raszid ibn Said al-Maktoum zamówił budowę nowoczesnego portu lotniczego. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1960 r., Jednak naprawy były przeprowadzane do połowy lat 80. XX wieku.

Linie lotnicze Dubai International Airport Airlines w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Główne firmy, które tu działają, to:

  1. Flydubai to tani przewoźnik obsługiwany w terminalu №2. Prowadzi loty do krajów Azji Południowej, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.
  2. Linia lotnicza Emirates jest jedną z największych linii lotniczych w kraju. Jest właścicielem ponad 180 samolotów szerokokadłubowych Boeing i Airbus. Loty odbywają się na wszystkich kontynentach planety i na największych wyspach. Loty tego przewoźnika są obsługiwane tylko w Terminalu # 3.
  3. Emirates SkyCargo jest spółką zależną od linii lotniczych Emirates. Transport odbywa się na wszystkich kontynentach.

Lotnisko jest wykorzystywane jako dodatkowy punkt przez przewoźników, takich jak Iran Aseman Airlines, Jazeera Airways, Royal Jordanian itp. Regularne loty są regularnie dokonywane przez następujące międzynarodowe linie lotnicze: Biman Bangladesz Airlines, Yemenia, Singapore Airlines.

Парк

Infrastruktura

Wielu podróżników doświadczyło tego, jak się nie zgubić na lotnisku w Dubaju, ponieważ jego całkowita powierzchnia wynosi 2 036 020 metrów kwadratowych. m. Turyści mogą poruszać się po systemie portu lotniczego, ale zazwyczaj wszystkie statki powietrzne są witane przez pracowników i pomagają turystom dotrzeć do strefy, której potrzebują.

Схема аэропорта

Za dodatkową opłatą usługa Marhaba jest dostępna tutaj. Jest to spotkanie, towarzyszące pasażerom i wszechstronna pomoc. Usługę tę należy zamówić co najmniej jeden dzień przed przyjazdem lub odlotem.

Инфраструктура

Wszystkie terminale lotniska w Dubaju są podzielone na sektory. Rozważmy je bardziej szczegółowo:

  1. Terminal nr 1 nosi imię Szejka Raszida i składa się z 2 części: C i D. Jest 40 stojaków do kontroli paszportowej, 14 punktów odbioru bagażu i 125 linii lotniczych. Budynek ma 60 bramek (wyjście na ląd).
  2. Терминал №1
  3. Terminal numer 2 - obsługuje małe linie lotnicze Zatoki Perskiej i czartery. Struktura składa się z podziemnych i parterowych podłóg. Istnieje 52 stref kontroli imigracyjnej, 180 stanowisk odpraw i 14 karuzeli na bagaż.
  4. Терминал №2
  5. Terminal 3 - jest podzielony na 3 części (A, B, C). Tereny odlotów i przylotów znajdują się na kilku piętrach, na których znajdują się 32 teletapy. Przyjedzie tylko Airbus A380.
  6. Терминал №3
  7. Strefa VIP - nazywa się AL Majalis i jest przeznaczona dla posiadaczy kart inteligentnych, a także dla dyplomatów i znakomitych gości. Terminal ma powierzchnię 5500 metrów kwadratowych. m i składa się z 2 pięter.

Co mogę zrobić na lotnisku w Dubaju?

Często podróżni są na lotnisku przez kilka godzin, a czasami dni, więc mają naturalne pytanie, co ciekawego zobaczyć na lotnisku w Dubaju. ZEA jest krajem wysoko rozwiniętym z unikalną kulturą, dlatego w każdym terminalu znajdziesz coś niesamowitego i oryginalnego. Na przykład mogą to być osobne pomieszczenia do modlitw lub darmowych pryszniców.

Najpopularniejsze miejsca na lotnisku w Dubaju to sklepy wolnocłowe, ponieważ zakupy tutaj nie są gorsze niż w samym mieście. Ośrodki te są otwarte 24 godziny na dobę i są dostępne dla pasażerów wszystkich linii lotniczych. Tutaj, w przystępnych cenach, można kupić zarówno markowe ubrania i podstawowe produkty, jak i różnorodne produkty i alkohol.

Dla wygody turystów na lotnisku w Dubaju, istnieje kantor wymiany walut, salon biznesowy na spotkania biznesowe oraz centra sportowe i fitness. Nadal można skorzystać z pomocy w punkcie pierwszej pomocy i otrzymać lokalną kartę SIM.

Магазины дьюти фри

Gdzie zjeść na lotnisku w Dubaju?

Na terenie portu lotniczego znajduje się około 30 publicznych zakładów żywienia. Możesz jeść zarówno w międzynarodowej sieci samoobsługowej (na przykład McDonald's), jak iw luksusowych restauracjach z kuchnią chińską, indyjską i francuską. Najpopularniejsze z nich to Tansu Kitchen, Lebanese Bistro i Le Matin Francois.

В ресторане

Gdzie spać na lotnisku w Dubaju?

Na terenie lotniska znajdują się kabiny sypialne, zwane SnoozeCube. Każdy z nich ma łóżko, telewizor i internet. Cena wynajmu to 20 USD za 4 godziny. Również na lotnisku w Dubaju jest pięć gwiazdek hotel Dubai International, nadaje się do tranzytu. Odwiedzający otrzymują kluby fitness z basenami, restauracjami i pokojami różnych kategorii.

Гостиница

Tranzyt

Jeśli zatrzymasz się na lotnisku w Dubaju na mniej niż jeden dzień, to nie potrzebujesz wizy. W tym samym czasie nie będziesz mógł opuścić terytorium portu lotniczego. Możesz korzystać z infrastruktury lotniska i przemieszczać się z jednego terminala do drugiego. Aby to zrobić, potrzebujesz od 30 minut do 2 godzin, rozważ to przy planowaniu swojego czasu.

W przypadku, gdy dokowanie między statkiem powietrznym na lotnisku przekracza 24 godziny, a pasażerowie chcą je wykonać wycieczka w Dubaju i zrobić zdjęcie miasta, będą musieli wydać wizę tranzytową. Trwa 96 godzin i kosztuje około 40 USD.

Funkcje wizyty

Każdy zagraniczny pasażer przybywający na lotnisko w Dubaju przechodzi procedurę skanowania siatkówki podczas kontroli paszportowej. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Skanowanie jest całkowicie bezbolesne.

Po długim locie wielu turystów jest zainteresowanych pytaniem, czy można palić na lotnisku w Dubaju. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez papierosa, we wszystkich terminalach zbudowano specjalne kabiny z dobrym kapturem. W publicznych toaletach palenie jest zabronione prawo .

Jak mogę dostać się z lotniska w Dubaju do miasta?

Aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajduje się lotnisko w Dubaju, należy spojrzeć na mapę miasta. To pokazuje, że znajduje się 4 km od historycznego obszaru Al-Garhud. W pobliżu terminali znajdują się przystanki, skąd odjeżdżają autobusy nr 4, 11, 15, 33, 44. Przewożą pasażerów do różnych punktów osady.

Карта

Z lotniska w Dubaju możesz dostać się metro . Można dostać się do czerwonego oddziału metra od terminalu №1 i №3. Pociągi jeżdżą tutaj o 05:50 i do 01:00 w nocy. Cena biletu zaczyna się od 1 $ i zależy od miejsca docelowego.

Najwygodniejszym sposobem dotarcia z lotniska w Dubaju jest taksówka, którą zapewnia rząd. Maszyny znajdują się w terminalu przylotów i są dostępne przez całą dobę. Cena waha się od 8 USD do 30 USD.

Такси