W VI wieku ne. stolica państwa Oman było Nizwa , która obecnie służy jako popularne centrum turystyczne. Główny zabytki miasta to liczne rynki, na których można niedrogo kupić biżuterię srebrną i złotą ręcznie.
Крепость Низва

W VI wieku ne. stolica państwa Oman było Nizwa , która obecnie służy jako popularne centrum turystyczne. Główny zabytki miasta to liczne rynki, na których można niedrogo kupić biżuterię srebrną i złotą ręcznie. Ale większość turystów przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków tego kraju - główną fortecę Nizwy.

Historia twierdzy Nizva

Fortyfikacja została zbudowana w 1650 roku za panowania Imama Sultana bin Saifa bin Malika, ale jej podstawowa struktura została założona już w XII wieku. Budowa głównej części fortecy Nizwa trwała 12 lat. Była to potężna bastion przeciwko atakom wrogów, którzy wkroczyli do bogactwa miasta i jego strategicznej pozycji. Dzięki potężnemu fortowi fort mógł wytrzymać długie oblężenia. Było podziemne przejście, przez które utrzymywano ciągłe dostawy wody, jedzenia i amunicji.

W tamtych czasach twierdza Nizwa była używana jako władza administracyjna, na której czele stali imamowie i valises. Teraz jest to pomnik historii, który przypomina o znaczeniu miasta w czasach, które dla Omanu nie są łatwe.

Структура крепости Низва

Styl architektoniczny i struktura twierdzy Nizwa

Projekt tego fortu odzwierciedla styl, który był używany w Omanie w erze Jarubi. Podstawą fortecy Nizwa jest wieża bębnowa o średnicy 36 m, której wysokość wynosi 30 m. W tej samej odległości konstrukcja schodzi pod ziemię. Podczas budowy używano błota, kamieni i gruzu. Mury twierdzy Nizwa mają okrągłą, mocną formę, dzięki czemu mogą wytrzymać ostrzał moździerzowy. Przejście do pomieszczeń jest chronione drzwiami grubszymi niż 10 cm.

Przez całą średnicę wieży wykonano otwory na 24 armaty moździerzy. W dawnych czasach zapewniały pełne pokrycie 360 ​​°, więc strażnicy twierdzy Nizwa nigdy nie mogli być zaskoczeni. Zostało tylko sześć działów z poprzedniej broni:

  • 4 są zainstalowane na szczycie głównej wieży;
  • 2 strzeż wejścia do fortu.
Пушка, установленная у входа в форт Низва

Jeden z nich wyrył imię Imama Sultana bin Saifa bin Malika. Wewnętrzna przestrzeń fortecy Nizwa składa się z:

  • długie tarasy;
  • Pokoje sułtana z wysokimi sufitami;
  • mylące labirynty;
  • tajne kopalnie;
  • studnie;
  • fałszywe drzwi i przejścia.
Султанские покои в крепости Низва

Wiele z tych struktur jest oszustwem architektonicznym. Aby dostać się na szczyt twierdzy Nizwa, musisz pokonać wąskie kręte schody, ukryte za drewnianymi drzwiami z metalowymi kolcami. W dawnych czasach ci wrogowie, którym udało się przedrzeć przez tę barierę, zostali wylani wrzącym olejem lub wodą.

Podczas wycieczki na twierdzy Nizwa można odwiedzić lokalny muzeum . Tutaj znajduje się kolekcja starożytnych broni, dokumentów historycznych i artykułów gospodarstwa domowego. Monumentalność fortu, jego struktura i zawartość pozwalają turystom docenić potęgę Imperium Omanu w średniowieczu.

Jak dostać się do twierdzy Nizva?

Umocnienie znajduje się w północno-wschodniej części Omanu, około 112 km od Zatoki Omańskiej. Najbliższe miasto to Muscat , oddalone od niego o 164 km. Aby dostać się ze stolicy do fortecy Nizva jest możliwe tylko drogą lądową. Są one połączone drogami nr 15 i 23. Po nich możesz być w forcie po 1,5-2,5 godziny.

Na tych samych drogach są autobusy turystyczne ONTC. Koszt biletów wynosi około 5 USD, a cała podróż trwa około 2 godzin.