W Arabii Saudyjskiej, w miasto Medina Meczet Proroka zwany jest także Al-Masdżid an-Nabawi. Jest uważana za drugą świątynię islamską po Zakazany Meczet w Mekka .
Мечеть Пророка

W Arabia Saudyjska w miasto Medina Meczet Proroka zwany jest także Al-Masdżid an-Nabawi. Jest uważana za drugą świątynię islamską po Zakazany Meczet w Mekka . Oto jeden z głównych reliktów muzułmanów - grób Mahometa.

Tło historyczne

Pierwsza świątynia została założona w 622 roku. Miejsce dla niego zostało wybrane przez wielbłąda Proroka, zgodnie z boskim nakazem. Kiedy Mahomet przeniósł się do Medyny, każdy mieszkaniec miasta ofiarował mu swój dom. Ale zwierzę zatrzymało się w pobliżu dwóch sierot, z których kupiono ziemię do meczetu.

Prorok był bezpośrednio zaangażowany w budowę świątyni. Struktura znajdowała się w pobliżu domu Mahometa, a gdy zmarł (w 632 r.), Jego mieszkanie zostało włączone do meczetu Masjid al-Nabawi. Były także wydarzenia społeczne i kulturalne, sesje sądowe i nauczanie podstaw religii.

Купола

Co to jest słynny meczet Medina w Arabii Saudyjskiej?

Prorok został pochowany w świątyni pod zieloną kopułą. Nawiasem mówiąc, ten kolor nabył około 150 lat temu, wcześniej został pomalowany na niebiesko, fioletowo i biel. Nikt nie zna dokładnej daty budowy tego łuku, ale pierwsza wzmianka o nim została znaleziona w manuskryptach z XII wieku.

W Masjid al-Nabawi jest jeszcze kilka grobowców:

  • dwóch pierwszych muzułmańskich kalifów, zwanych Umar ibn al-Khattab i Bakr al-Siddiq;
  • córka Mahometa - Fatima.

Meczet Proroka w Medynie został ozdobiony narożnymi minaretami, różnymi kopułami i miał prostokątny otwarty dziedziniec z kolumnami. Taki układ był używany w wielu meczety , które zostały zbudowane na całym świecie. Kolejni władcy dekorowali i rozbudowywali tę strukturę.

Meczet proroka był pierwszą budową na Półwyspie Arabskim, gdzie dostarczono prąd. To wydarzenie miało miejsce w 1910 roku. Ostatnia wielka rekonstrukcja kościoła miała miejsce w 1953 roku.

Opis Masjid al-Nabawi w Medynie

Rozmiar współczesnego meczetu przekracza pierwotnie około 100 razy. Jego powierzchnia jest większa niż całe terytorium Starego Miasta w Medynie. Tu 600 000 wiernych jest swobodnie zakwaterowanych, a podczas Hadżhu około miliona pielgrzymów przybywa do świątyni w tym samym czasie.

Al-Masjid al-Nabawi jest uważany za arcydzieło inżynierii. Meczet charakteryzuje się takimi liczbami:

  • 10 minaretów, z których 4 mają wysokość 70 m, a pozostałe 6 - 104 m;
  • 27 sal modlitewnych, wykonanych w formie małych podwórek. Są one pokryte przesuwnymi kopułami wyposażonymi w automatyczne systemy sterowania. Pokoje te są podzielone na części męskie i żeńskie;
  • 89 wejść, przez które można dostać się do meczetu.
Помещение для мужчин

Ściany i podłogi świątyni zdobi kolorowy marmur. Budynek wyposażony jest w oryginalny system klimatyzacji. Tutaj znajduje się ponad tysiąc kolumn, w których podstawie montowane są metalowe kratki. Chłodne powietrze pochodzi ze stacji klimatyzacji, położonej 7 km od świątyni, a jeśli chcesz zrobić wyjątkowe zdjęcia meczetu Proroka Mahometa w Medynie, przyjdź do niej wieczorem. W tej chwili jest wyróżniony kolorowymi światłami. Jaśniejsze niż wszystkie są oświetlone 4 minarety stojące w rogach świątyni.

Интерьер

Funkcje wizyty

Meczet jest aktywny, ale odwiedzają go tylko muzułmanie. Wierzą, że wypowiedziana tutaj modlitwa odpowiada 1000 modlitwom złożonym w innych świątyniach tego kraju. Dla tych, którzy chcą pozostać w mieście przez kilka dni, obok zbudowanego Masjid al-Nabawi hotele . Najsłynniejsze z nich to Dar Al Hijra InterContinental Madinah, Al-Majeedi ARAC Suites i Meshal Hotel Al Salam.

Jak się tam dostać?

Meczet Proroka znajduje się w centrum Medina . Można go zobaczyć ze wszystkich zakątków miasta, więc trudno będzie tu dotrzeć. Możesz dostać się na ulice: Abo Bakr Al Siddiq i King Faisal Rd.