Arabia Saudyjska jest krajem muzułmańskim, więc na jej terytorium istnieje wiele różnych meczetów. Oto najczęściej odwiedzana świątynia muzułmańska, do której przybywają pielgrzymi podczas hadżdż. Inna religia w państwie nie jest mile widziana, można ją praktykować tylko w prywatnych domach. "Wrong" nie są dozwolone w Medina i Mekka , nie będą mogli uzyskać obywatelstwa.

Arabia Saudyjska jest krajem muzułmańskim, dlatego na jego terytorium jest wiele różnych meczetów. Oto najczęściej odwiedzana świątynia muzułmańska, do której przybywają pielgrzymi podczas hadżdż. Inna religia w państwie nie jest mile widziana, można ją praktykować tylko w prywatnych domach. "Wrong" nie są dozwolone w Medina i Mekka , nie będą mogli uzyskać obywatelstwa.

Najpopularniejsze meczety Arabii Saudyjskiej

Muzułmańskie sanktuaria odgrywają ważną rolę kulturalną, społeczną i religijną w życiu lokalnej społeczności. Wiele budynków to prawdziwe arcydzieła i należą one do zabytków architektury. Najbardziej znane meczety Arabii Saudyjskiej to:

 1. Al-Haram - znajduje się w Mekce i zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród muzułmańskich świątyń. Jest to największy i najczęściej odwiedzany na świecie. Może pomieścić jednocześnie około 1 miliona osób, a całkowita powierzchnia wynosi 309 tysięcy metrów kwadratowych. m. Tutaj znajduje się główna świątynia muzułmańska - Kaaba . Meczet został po raz pierwszy wymieniony w 638 roku, a nowoczesna konstrukcja znana jest od 1570 roku, choć kilkakrotnie była przebudowywana. Budynek jest wyposażony w kamery wideo, schody ruchome i klimatyzatory, a także posiada własne studio radiowe i telewizyjne.
 2. Аль-Харам
 3. Al-Masjid al-Nabawi - znajduje się w Medynie i jest drugą świątynią islamską. Oto grób proroka Mahometa (pod "zieloną kopułą"), który sam wzniósł w tym miejscu oryginalny meczet i groby dwóch muzułmańskich kalifów: Umara i Abu Bakra. Z biegiem czasu budynek został przebudowany i ozdobiony różnymi kolumnami, jego powierzchnia wynosi około 500 metrów kwadratowych. Obecnie około 600 000 pielgrzymów jest swobodnie zakwaterowanych w budynku, a podczas Hadżdż może przybyć tutaj nawet milion osób.
 4. Аль-Масджид ан-Набави
 5. Kuba - uważany jest za najstarszy na świecie i znajduje się w pobliżu medyny. Pierwsze kamienie zostały złożone przez Mohammeda, który spędził tu około 3 tygodni. Towarzysze proroka ukończyli świątynię. W XX wieku egipski architekt przebudował meczet. Teraz składa się z sali modlitewnej, biblioteki, sklepu, biura, dzielnicy mieszkalnej, oczyszczalni i 4 minaretów.
 6. Мечеть Куба
 7. Masjid Al Qiblatine - znajduje się w północno-zachodniej części Medyny i odgrywa ważną rolę dla wszystkich muzułmanów. Wyjątkowość struktury polega na tym, że ma 2 mihrab, które stoją przed Mekką i Jerozolimą. W dawnych czasach miało miejsce ważne wydarzenie na stronie meczetu, kiedy Wysłannik Allaha otrzymał wiadomość o zmianie Kibla (wskazówki) do Kaaba. Uważa się, że świątynia została zbudowana w 623 AD e., podczas gdy w sali modlitewnej zachowano ścisłą symetrię ścian. Fasada budynku podkreśla jego architektoniczną i historyczną wartość.
 8. Масджид аль-Киблатайн
 9. Al-Rahma (pływający meczet) - położony w miasto jeddah na wybrzeżu Morza Czerwonego. Jest szczególnie atrakcyjny o świcie i zmierzchu. Ze względu na wyjątkową lokalizację świątynia jest popularnym miejscem turystycznym.
 10. Аль-Рахма
 11. Imam Hussein to jedyny szyicki meczet położony w dzielnicy Dammam, al-Anud. Jego powierzchnia wynosi około 20 tysięcy metrów kwadratowych. Interweniuje około 5000 osób i została wzniesiona w 1407 roku.
 12. Мечеть имама Хусейна
 13. Al-Raji - świątynia jest w Rijad i jest jednym z najbardziej znanych w kraju. Jest on podzielony na części męskie i żeńskie, jest też szkoła, w której dzieci uczą się Koranu.
 14. Аль-Раджи
 15. Masjid Taneem - położony na północnej stronie Mekki. Jest to historyczna świątynia, która została wzniesiona na prośbę żony proroka Mahometa. Tu pielgrzymi zaczynają umierać (mała pielgrzymka).
 16. Масджид Танеем
 17. Meczet króla Khalida (król Khalid) - znajduje się w dzielnicy Um-Al-Hammam w stolicy Arabii Saudyjskiej. Została zbudowana córka byłego monarchy kraju. Tutaj przygotowują zmarłych muzułmanów do pochówku, czytają modlitwy pogrzebowe.
 18. Мечеть Короля Халида
 19. Badr znajduje się na obrzeżach miasta o tej samej nazwie. Jest to zabytkowy budynek, uważany za architektoniczne dzieło sztuki. W pobliżu meczetu znajduje się pomnik islamskich męczenników, a na dziedzińcu - miejsce ich pochówku. Kiedyś była bitwa religijna.
 20. Бадр
 21. Al-Jaffali znajduje się w mieście Jeddah niedaleko saudyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na początku drogi prowadzącej do Medyny. Jest to historyczny meczet, w którym w dawnych czasach dokonywano egzekucji i kar cielesnych. Ogromna liczba pielgrzymów odwiedza świątynię w piątki i Ramadan.
 22. Аль-Джаффали
 23. Bilal - uważany jest za najwyższy duchowy meczet w Medynie. Pielgrzymi tutaj uczy się szacunku dla innych ludzi i przypomina im się równość między nimi. Jest to duży budynek o pięknej architekturze.
 24. Билал
 25. Imam Turki bin Abdullah to duża świątynia położona w centrum Rijadu, w pobliżu starożytnego pałacu. Meczet ma pokoje rodzinne, które można zwiedzać z dziećmi. Struktura jest zbudowana w stylu Najdi.
 26. Имам Турки бин Абдулла
 27. Abu Bakar znajduje się w centrum miasta o tej samej nazwie. Ten meczet jest historycznym i turystycznym miejscem w tym samym czasie. Jest sklep z pamiątkami, gdzie można kupić różne produkty religijne.
 28. Абу-Бакар
 29. Javaza jest starożytnym meczetem, którego wiek przekracza 1400 lat. Jest to świetne miejsce do poznania miejscowej ludności. zwyczaje , kultura i cywilizacja islamska jako całość. Został on niedawno odnowiony, budynek został odnowiony i rozbudowany, a miejsca piknikowe zostały zbudowane w pobliżu.
 30. Джаваза
 31. Księżniczka Latif Mosque bint Sultan bin Abdul Aziz - została wzniesiona w 1434 roku. Charakteryzuje się duchowością i czystością. Ma klimatyzację, kapliczki dla kobiet i mężczyzn oraz parking.
 32. Мечеть Принцессы Латифы бинт Султан Султан бин Абдул Азиз
 33. Szejk Mohammed bin Ibrahim jest jednym z najstarszych meczetów w Arabii Saudyjskiej. Tutaj wierzący szczególnie odczuwają duchowość i bliskość Allaha. Świątynia znajduje się w stolicy kraju i jest odwiedzana codziennie przez setki muzułmanów, a około 800 osób przybywa tutaj do Ramadanu.
 34. Шейх Мохаммед бин Ибрагим
 35. Hassan Anani uważany jest za najpiękniejszy w mieście Jeddah. Jest to czysty i duży meczet, który muzułmanie i pielgrzymi odwiedzają z przyjemnością.
 36. Хассан Анани
 37. Jummah - skromna mała świątynia, znajdująca się w tym samym mieście. Jest to pierwszy meczet, w którym Wysłannik Allaha odbył piątkową modlitwę po emigracji.
 38. Масджид Джуммах
 39. Al-Ghamama to stanowisko archeologiczne zlokalizowane w Medynie. Mohammed Prey przybył tu po ostatnim namazie. Podczas suszy imam modli się tutaj o deszcz.
Аль-Гхамама