Twierdza Bakhla znajduje się w Oman , we wschodniej części homonimicznej oazy i wieże nad całym miastem. To najstarszy z żyjących forty na całym Półwyspie Arabskim. Został zbudowany w XIII wieku, choć dokładny rok ukończenia jest nieznany.

Historia twierdzy Bahla


Крепость Бахла

Twierdza Bakhla znajduje się w Oman , we wschodniej części homonimicznej oazy i wieże nad całym miastem. To najstarszy z żyjących forty na całym Półwyspie Arabskim. Został zbudowany w XIII wieku, choć dokładny rok ukończenia jest nieznany.

Historia twierdzy Bahla

Wzniesienie budowli fortyfikacyjnych z gliny nie było charakterystyczne dla plemion arabskich ani w tym czasie, ani później, dlatego twierdza Bakhla jest uważana za wyjątkową. Jest zbudowany na kamiennym fundamencie, ale same ściany są zbudowane z glinianych cegieł. Wysokość wież wynosi 50 m, a mur twierdzy - 12 m. Mimo pozornej kruchości materiału, twierdza wykonana z cegły adobe doskonale spełniała swoje funkcje ochronne i przetrwała do dnia dzisiejszego.

Budowa fortu datowana jest na XIII wiek, do panowania potężnego arabskiego plemienia Banu Nebhan. Po zakończeniu budowy władcy przenieśli stolicę Omanu do Bachusa, a sami zaczęli mieszkać w fortyfikacjach w pałacu królewskim. Stopniowo uzupełniały one ochronę regionu fortecami Nizwa i Rustak .

Глиняные тены на каменном основании

Dzisiaj twierdza Bahla

Starożytny fort jest uważany za jeden z nich główne atrakcje kraju . Niestety, w bogatych wydarzeniach XX wieku. o twierdzy w Bakhle, władze Omanu zapomniały i stopniowo zawaliły się pod wpływem ciepła i wiatru. Od 1987 roku znajduje się pod ochroną UNESCO, co pozwoliło znaleźć możliwość pełnej restauracji. Sułtan przeznaczył około 9 milionów dolarów na prace konserwatorskie i na początku XXI wieku. Umożliwiło to wycofanie fortu z kategorii zagrożonych światowych stron kultury.

Prace rekonstrukcyjne prowadzone są w Bakhle od ponad 20 lat i nie można ich w żaden sposób uzupełnić. Z tego powodu wśród mieszkańców jest legenda o genialności, która to utrudnia. Założenie to powstało między innymi dlatego, że europejscy specjaliści i archeolodzy pracowali nad budową i znaleźli ciekawe dowody na temat życia innych epok. W rezultacie sułtan zdecydował się zrezygnować z usług Europejczyków w odnowie twierdzy.

Восстановленный внутренний город

Co zobaczyć?

Teren fortyfikacji jest tak wielki, że pokonanie obwodu ścian zajmuje co najmniej godzinę, a cały zespół - co najmniej pół dnia.

Mur miejski jest interesujący nie tylko ze względu na funkcje ochronne, ale także system nawadniania i dostarczania wody do oazy. Specjalne rury i zbiorniki do zbierania wody deszczowej i podziemnej znajdują się wewnątrz ścian, a wzdłuż nich można zobaczyć zamki, które doprowadziły wodę do miasta.

Wewnątrz twierdzy znajdowało się małe miasteczko, w którym sułtani mieszkali w palmowych gajach w ich pałacu. Oprócz królewskich komnat, wewnątrz znajdował się rynek, domy dworzan, koszary żołnierzy strzegących murów i łaźnie dla mieszkańców.

Jak dostać się do twierdzy Bahla?

Z dowolnego punktu z miasta Bahla do fortu można dojechać autobusem. Jeśli nie ma ochoty czekać na niego w upale, to możesz wziąć taksówkę, która jak w każdym centrum turystycznym bardzo. Dla tych, którzy wolą własne lub wynajęty samochód , przed fortem znajduje się parking przeznaczony dla dużej liczby samochodów.

Вид из крепости Бахла на город