Co zaskakujące, większość ludzi zadaje sobie poważne pytanie: jeśli istnieje Nowa Zelandia, to gdzie jest Stara? Samo stwierdzenie tego pytania jest nieco wadliwe, a ten artykuł jest w pewien sposób programem edukacyjnym dotyczącym geografii. Nie biegnij po globus lub mapę i pilnie zbadaj obszar Oceanu Spokojnego, próbując znaleźć miejsce, w którym znajduje się wyspa Zelandii. Zwróć większą uwagę na Dania a twoja praca zostanie uwieńczona sukcesem, ponieważ znajduje się w Europie.

Przeczytaj więcej o wyspie Zelandii

Zelandia jest największą wyspą Morza Bałtyckiego i geograficznie należy do niej Królestwo Danii . Co więcej, jest to również niezwykłe, ponieważ na ich ziemiach zgromadzili się najsławniejsi zabytki kraju . Kopenhaga Stolica Danii znajduje się również na wyspie Zelandii. Statystyki pokazują, że co czwarty lojalny wobec korony Danii żyje dokładnie na terytorium wyspy.

Dziś wyspa Zelandii jest centrum życia handlowego w Danii. Ogromna liczba centrów przemysłowych znajdujących się na jej terytorium. Ponadto rolnictwo rozwija się na dość wysokim poziomie na wyspie, w przeważającej części koncentruje się na hodowli bydła mleczarskiego i uprawie roślin. Południowa Zelandia jest bogata w kurorty i wiele zabytków architektury.

Pochodzenie nazwy

Etymologia słowa "Zelandia" oznacza dwa warianty pochodzenia, które są interpretowane jako "kraj fok" lub "dusza ziemi". Ostatecznie, nie tak dawno temu rdzenna ludność poprowadziła polowanie na foki, wydobywając cenny tłuszcz i kultywując skóry tych zwierząt. Ponadto, legendy i legendy o pochodzeniu wyspy i dają pewien romantyzm. Duńczycy uważają, że kiedyś skandynawska bogini płodności Gefion sprytnie przejęła te ziemie od szwedzkiego króla, Gulfe. Zwróciła swoich synów na cztery byki i zaorała tak głęboką bruzdę, która oddzielała wyspę od kontynentu. Na temat tej opowieści w Kopenhadze, na nabrzeżu Larsens Plads w 1908 roku, nawet postawili fontannę przedstawiającą delikatną dziewczynę z zespołem czterech groźnych zwierząt.

Побережье острова

Dane geograficzne

Geograficznie wyspa znajduje się w cieśninie Kattegat. Od Szwecja i Fion Wyspy jest oddzielony przez Bolshoi Belt i Oresund Straits. Całkowita powierzchnia terytorium wynosi około 7 tysięcy metrów kwadratowych. km Brzegi myte przez Morze Bałtyckie są niskie, porośnięte głębokimi fiordami i zatokami. Natura Zeeland jest bardzo malownicza - Płaskowyż Tiberski cieszy oko zielenią lasu, a północne wybrzeże wyspy jest usiane rzekami i jeziorami. Większość zbiorników wodnych ma pochodzenie lodowcowe. Długość najdłuższej rzeki wynosi około 82 km, a największymi jeziorami na wyspie są Arresse i Feres. Nawiasem mówiąc, rzeki tutaj nie mogą być nazwane głęboko, więc przejście statków przez nich jest prawie niemożliwe, niektóre szanse są tylko małe łodzie i tratwy.

Klimat na wyspie Zelandii jest raczej łagodny, nie ma ostrych zmian temperatury. Od grudnia do marca jest tu sezon zimny, w tym czasie temperatura waha się od 0 do -7 stopni i występuje zwiększona wilgotność. Lato nie można nazwać gorącym, od lipca do sierpnia pogoda sprawi, że panuje reżim temperaturowy w zakresie +16 .. +18 stopni. W okresie jesienno-zimowym często pada tutaj.

Zabytki wyspy Zelandii

Dania to kraj zamki a jeśli wziąć pod uwagę, że jego centralna część znajduje się na wyspie Zelandii, to te starożytne zabytki architektury będą głównymi zabytkami. Najbogatsi z nich Kopenhaga . Wśród słynnych zamków stolicy można nazwać Christiansborg , Amalienborg , Charlottenborg i Rosenborg . Ich historia jest najbardziej zróżnicowana, ale wszystkie one przetrwały do ​​naszych czasów w bardzo dobrym stanie, przyjmując turystów z całego świata. Ponadto nie sposób nie wspomnieć o tak wspaniałych budynkach jak Zamek Valle w Koge, Gnawo w Nestved, Kronborg w Elsinore . Starożytna stolica Danii zachwyci także różnorodnymi atrakcjami - oprócz Pałacu Królewskiego, Roskilde znany również z jego Katedra który jest grobem dla królów duńskich i przybliżonych osób.

Odchodząc od tematu zamków, nie sposób nie wspomnieć o popularnych Park "Ogrody Tivoli" który jest jednym z najlepszych parków w Europie i najstarszym w Danii. Ponadto na wyspie Zelandii znajduje się ogromna masa różnorodnych muzeów. Są to największe muzeum rzeźby w Europie. Glyptotek Karlsberg wyjątkowy na swój sposób Muzeum Wikingów w Roskilde, a także obecne repozytorium starożytnych artefaktów i dziedzictwa kulturowego kraju - Duńskie Muzeum Narodowe .

ГлиптотекаСады ТиволиФредериксборг
РозенборгМузей Викингов в РоскиллеКоролевский дворец и Кафедральный собор в Роскилле
Hotele i restauracje

Dania kuchni duńskiej Jest to mieszanka najlepszych tradycji kuchni niemieckiej i skandynawskiej. Najbardziej popularne są owoce morza i dania rybne. Główną atrakcją nat. kuchnie są osobliwymi kanapkami, w których różne dodatki łączone są w kilka warstw. W restauracji Krebsegaarden serwowane są tradycyjne dania kuchni duńskiej Kopenhaga , Restauracja Vigen w Roskilde, Cafe Hiacynt w Helsingør.

Jest tu wiele hoteli, możesz wybrać miejsce na każdy gust i budżet. Na przykład w Kopenhaga Będziesz mile widziany w Hotel D'Angleterre, w Roskilde, Scandic Roskilde zapewni doskonałą obsługę, aw Helsingør możesz zatrzymać się w hotelu Konventum.

Hotel d'AngeleterreKonventum
Restaurant VigenRestaurant Krebsegaarden
Jak się tam dostać?

Możesz dostać się na wyspę Zelandii najbliższym lotem do Kopenhaga . Ponadto dostępne są również usługi kolejowe, które umożliwiają podróż pociągiem, ale z transferami w Berlinie lub Karlshamn.