Fionia Island - trzecia pod względem wielkości wyspa Z Danii : jest gorszy od Zelandii i Vensüssel-Ti (oczywiście, jeśli nie bierzesz pod uwagę) Grenlandia i wyspy w pobliżu, które są również terytorium Z Danii ). Z lądu stałego - Półwyspu Jutlandzkiego - jest oddzielony przez Cieśninę Małego Pasa, przez którą układane są dwa mosty, a Wielka Pasa oddziela ją od Zeeland. Powierzchnia wyspy wynosi 2 985 km 2 .

Główne miasto wyspy - Odense Miejsce urodzenia jednego z najsłynniejszych Duńczyków na świecie, Hansa Christiana Andersena. Znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. W Fionii jest 8 miast; również na wybrzeżu znajduje się wiele wiosek rybackich, bardzo malowniczych. Całkowita populacja wynosi około pół miliona. Zarówno Odense, jak i inne miasta na wyspie uderzają swoimi schludnymi domami, wąskimi uliczkami i brukowanymi uliczkami. Przypominają scenerię bajki - nie bez powodu Duńczycy nazywają Fyn "wyspą bajki".

Pogoda

Klimat w Fyne jest umiarkowany morski - zauważalny jest wpływ Morza Bałtyckiego; zimą pogoda jest stosunkowo zimna - w nocy temperatura spada poniżej 0, czasem osiąga poziom -7 ° С, w ciągu dnia zwykle jest powyżej zera. W okresie letnim temperatura w ciągu dnia wynosi niewiele ponad + 20 ° C, a temperatura w nocy około + 15 ° C. Nie będzie można rozróżnić suchych i deszczowych miesięcy - przez cały rok występuje w przybliżeniu taka sama ilość opadów, ale najsuchszymi miesiącami są luty i marzec.

Свендборг
Zabytki

Wyspa jest bogata w zamki i ogrody. Musi zobaczyć jeden z najpiękniejszych Zamki w Danii - Broholm, w którym Andersen uwielbiał odwiedzać. Dziś ma hotel, w którym można odpocząć za około 1500 CZK i restauracja z tradycyjnym Dania kuchni duńskiej . Kolejny piękny zamek, położony w południowej części wyspy - Egeskov , co jest niezwykłe, ponieważ znajduje się na środku jeziora (jest zbudowane na palach). Kiedy zamek jest pięknym parkiem. W Fionii znajduje się wiele innych parków i parków: "Holstenhus" na południu wyspy, wokół ogrodu klasztornego Katedra św. Knuda . I po prostu przemieszczając się z jednego miasta do drugiego, można zobaczyć wspaniałe krajobrazy krajobrazowe. Wyspa słynie z pól róż.

Odense , jak już wspomniano, jest miejscem narodzin Andersena, a tu jest muzeum znajduje się w domu, w którym mieszkał z rodzicami; Kościół św. Hansa został również zachowany w 1250 r., W którym został ochrzczony. Na ulicach miasta można zobaczyć wiele zabytków postaci z baśni Andersena. Miasto ma również Muzeum Kolejnictwa, Centrum Kultury Brandts, w którym mieści się Muzeum Fotografii, Muzeum Mediów, biblioteka muzyczna i galeria sztuki Tidens Samling - muzeum projektowania i mody. Nawet w Odense znajduje się zoo, w którym niektóre zwierzęta mogą być dotykane i karmione (na przykład żyrafy), a zwierzęta żyją 147 gatunkami, a niedaleko od miasta znajduje się muzeum na wolnym powietrzu. Funen Village gdzie można zapoznać się z życiem na wsi - tak, jak było na wyspie w XVIII-XIX wieku.

Svendborg - centrum stoczniowe Danii, gdzie i teraz budują statki z drewna według starożytnych rysunków. Koniecznie odwiedź port i zobacz kościół św. Mikołaja. Poświęcony temu samemu świętemu kościołowi znajduje się w Midfart, został zbudowany w 1200 roku i jest jedną z kilku rzeczy, które przyciągają turystów do miasta. Inne zabytki miasta to dawna rezydencja królewska i jej ulice z domami pomalowanymi na jaskrawe kolory. Oferuje również wspaniałe widoki na cieśninę oddzielającą Fyn od lądu.

Церковь святого КнудаПамятник ДюймовочкеЗоопарк
Фонтан-деревоПамятник бездомным в городе КартеминеЗамок Эгесков
Церковь в городе ХорнеСвеннборгГород Картемине
Hotele i restauracje

W Odense możesz zatrzymać się w 4 * hotelu First Hotel Grand Odense w samym sercu miasta; Popularnością cieszą się także hotele 4 * Hotel Odense, Radisson Blu HC Andersen Hotel. W Svenborgu turyści świętują Hotel Stella Maris - Hotel de Lux, w Faaborg Fjord Hotel, w Nyborg - Sinatur Hotel Storebaelt, Nyborg Strand, Hotel Hesselet, DSB Kursuscenter Knudshoved.

Jedzenie na wyspie nie stanowi problemu, tylko w Odense znajduje się ponad sześć tuzinów kawiarni i restauracji. Nic dziwnego, że są specjalne wycieczki kulinarne do Fionii! Jedną z najbardziej popularnych jest restauracja Pasfall, oferująca gościom wyśmienitą kuchnię francuską. Niedaleko domu Andersena znajduje się tradycyjna duńska tawerna Den Gamle Kro. Bezpośrednio na molo jest nowy (otwarty w 2015 roku), ale już popularna restauracja Filosoffens Cafe & Restaurant. Turyści chętnie odwiedzają tawernę Sortero Kro. Najlepsza restauracja rybna na wyspie (i jedna z najlepszych w mieście) Z Danii ) znajduje się w miejscowości Kertemine, obok portu. Fionia słynie z piwa, które może i powinno być! - spróbuj w swoich restauracjach.

First Hotel Grand Odense в ОденсеРесторан Pasfall

Zakupy w Fune

Zakupy na Fionii są bardziej opłacalne niż na kontynencie Z Danii . Przedmioty marki można kupić w centrum Odense, w dużym sklepie o nazwie Magazin (sprzedaje również urządzenia gospodarstwa domowego, perfumy i kosmetyki, naczynia i inne artykuły gospodarstwa domowego); Przedmioty markowe można kupić w Brandts. Również w Odense powinieneś odwiedzić pchli targ - tam możesz znaleźć wiele ciekawych rzeczy; Nawiasem mówiąc, zabytkowe i zabytkowe rzeczy - to właśnie turyści biorą z Fionii, jak bardzo smaczne sery. By the way, główny "produkt eksportowy" Odense - pamiątki związane z Hans Christian Andersen.

Rosengaardcentret - торговый центр в Оденсе
Jak się tam dostać?

Udaj się do Funen Island z Kopenhaga może być włączony transport publiczny pociągiem - odjeżdżają co 20 minut lub samochodem. Od Kopenhaga Odense oddalone jest o około 130 kilometrów. Możesz dostać się do Fionii i na morze - jest prom z Kopenhagi, który podróż trwa 40 minut.

Możesz poruszać się po wyspie wynajęty samochód (ale uwaga: w Odense, na przykład, wszystkie zabytki znajdują się w strefie pieszej miasta!) lub na rowerze. Wypożyczalnie rowerów znajdują się w każdym z miast na wyspie. W Odense znajduje się kilka linii autobusowych, z których prawie wszystkie kursują obok dworca autobusowego i obok kościoła św. Knuda.

Мост Большой Бельт, соединяющий Фюн и ЗеландиюСамый популярный вид транспорта на острове - велосипед