35 km od stolicy Danii położone ciche i przytulne miasteczko Roskilde. Jego atmosfera sprawia, że ​​zanurzasz się w miarowym i niespiesznym tempie życia.

Nazwany miasto na cześć króla Rho i świętych źródeł duńskich, które wciąż można znaleźć w pobliżu. W 1658 r. Zakończył się rozejm, który zakończył wojnę między Danią a Szwecją. Kiedyś Roskilde była stolicą duńskiego królestwa, rezydencją królów i najważniejszym ośrodkiem religijnym.

Zabytki Roskilde

Mimo prowincjonalnego stylu życia i zmierzonego tempa życia, miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. I nie jest to zaskakujące, ponieważ Roskilde jest bogata w atrakcje, z których główna jest po prostu zanurzona w atmosferze średniowiecza.

  1. Prawdopodobnie główną atrakcją miasta i jednym z najważniejszych zabytków kultury w Danii jest Katedra w Roskilde . Jego budowa stanowiła 1060-1080. Od XV wieku Katedra w Roskilde służy jako sklepienie grobowe dla duńskich monarchów. Do tej pory pochowano 39 osób z królewskiej krwi. Katedra znajduje się 10 minut spacerem od stacji kolejowej. Średni koszt to około 60 CZK, dzieci są bezpłatne.
  2. Innym obowiązkowym miejscem w Roskilde jest Muzeum Okrętów Wikingów . Co zaskakujące, można zobaczyć pięć prawdziwych statków, które zostały podniesione z dna fiordu Roskilde. Stwierdzono, że dwa z nich to statki bojowe Wikingów. Muzeum znajduje się w porcie Roskilde, około 20 minut spacerem od stacji. Wizyta kosztuje około 120 CZK, dla dzieci poniżej 18 lat wstęp jest bezpłatny. Za dodatkową opłatą w wysokości 95 CZK można nawet jeździć na łodzi Wikingów.
  3. Nie traćcie z oczu budynku ratusza . Wznosi się w pobliżu centralnego placu Staendertorvet. Sam budynek jest dołączony do dzwonnicy kościoła św. Laurentia i dostosowane do architektury wieży. Budynek pochodzi z XIX wieku.
  4. Roskilde ma również swój Pałac Królewski . Znajduje się obok katedry. Budynek pochodzi z 1733 roku i został zaprojektowany przez Lauritza de Turah. Dziś w budynku Pałacu Królewskiego mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wstęp wynosi około 50 CZK.
  5. Więcej informacji o historii miasta można znaleźć bezpośrednio w muzeum miejskim Roskilde . Charakterystyczne jest to, że znajduje się on natychmiast w dwóch budynkach i został otwarty w 1929 roku. Muzeum jest bogate w kilka unikatowych eksponatów, których historia sięga czasów prehistorycznych. Koszt uczestnictwa wynosi około 25 koron.
  6. Co jeszcze warto zauważyć w tym cudownym mieście, jest najstarsze w Poznaniu Z Danii kolej Został położony między Roskilde i Kopenhaga w 1847 roku, a jego długość wynosiła 31 km. Na obchodach 1000-lecia miasta przedstawiono trzy duże rzeźby w postaci wazonów. Można je obserwować natychmiast po opuszczeniu budynku stacji. Pomnik ten jest również swoistą cechą miasta i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.
Королевский дворецКафедральный соборРатуша
Железнодорожный вокзалМузей кораблей викинговВазы Роскилле

Festiwal w Roskilde

Jednak Roskilde słynie nie tylko ze swoich zabytków. W każdym lipcu miasto dosłownie roi się od fanów muzyki rockowej, ponieważ to tutaj odbywa się coroczny festiwal Roskilde - jeden z głównych Święta w Danii . Działa nieprzerwanie od 1971 roku, a organizator jest organizacją non-profit, więc wszystkie zebrane fundusze przeznaczane są na wspieranie życia kulturalnego kraju jako pomocy charytatywnej.

Dziś na festiwalu w Roskilde co roku występuje około 150 zagranicznych grup. Samo wydarzenie jest kompleksem wydarzeń. Należą do nich koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, różne seminaria, a nawet pokazy filmów. Występ grup muzycznych odbywa się na wolnym powietrzu. Festiwal trwa 8 dni.

Nawiasem mówiąc, bilet można wygrać wygrywając tradycyjną rasę nago. Generalnie koszty uczestnictwa w całym festiwalu wynoszą około 1900 koron. Można śmiało powiedzieć, że festiwal w Roskilde jest największą tego typu imprezą w Europie.

Фестиваль в РоскиллеГолый забег на фестивале

Hotele i restauracje Roskilde

Możesz zatrzymać się w Roskilde w jednym z wielu hoteli. Bardzo przystępne ceny, w porównaniu z hotele w stolicy Bed & Breakfast Roskilde C oferuje dogodną lokalizację i przytulny pokój. Dla miłośników przyrody znajduje się stały kemping Camping and Cottages , położony nad brzegiem cieśniny. A czterogwiazdkowy hotel Comwell Roskilde zapewni schronienie miłośnikom komfortu i usług. Jeśli jesteś turystą budżetowym, powinieneś zwrócić uwagę na hostel Danhostel Roskilde , w którym za bardzo rozsądną cenę otrzymasz łóżko i śniadanie.

W Roskilde jest także wiele miejsc, w których można zjeść wygodnie i niedrogo. Na przykład na centralnym placu miasta znajduje się kawiarnia Vivaldi . Tutaj będziesz smacznie i satysfakcjonująco karmione tradycyjnymi potrawami. Dania kuchni duńskiej porcje będą zadowolone z ich hojnością, a na lunch odejdziesz od 70 do 250 koron. "Mała perła gastronomiczna" to nazwa restauracji Mumm . Ta instytucja jest najbardziej odpowiednia na późny obiad z rodziną lub obiadem z partnerami biznesowymi. Bądź jednak przygotowany na to, że ceny są na wystarczająco wysokim poziomie.

Хостел Danhostel RoskildeОтель Comwell RoskildeКемпинг в Роскилле Camping and Cottages
Restaurant SnekkenКафе VivaldiРесторан Mumm

Jak dostać się do Roskilde

Łatwo dostać się do Roskilde. Istnieją regularne pociągi z Kopenhagi, cała podróż trwa około 30 minut. Opłata wynosi 96 CZK. Ciekawostką jest fakt, że te pociągi są bardzo wygodne w porównaniu do miejskich, a niektóre z nich są dwupiętrowe, co pozwala cieszyć się jeszcze bardziej otoczeniem miasta.

Jeśli podróżujesz samochodem, powinieneś pojechać drogą Rte 21 do Roskilde, aby dostać się do centrum, musisz wziąć wyjście Rte 156. Możesz znaleźć dostępny i przestronny parking w pobliżu Muzeum Okrętów Wikingów.