Dania od samego początku był mocno związany z morzem, które go karmi, oraz z Wikingami, których potomkowie, być może, nadal żyją na wyspach. I byłoby to zaskakujące, jeśli we współczesnym Dania nie zorganizowali muzeum na cześć wspaniałych i silnych wojowników. Takich jak na przykład muzeum statków wikingów w mieście Roskilde .

Jakie muzeum?

Muzeum statków wikingów jest w Dania , na brzegu Roskilde. Jest to najbardziej popularne miejsce odwiedzania i spędzania czasu z dorosłymi i dziećmi. Historycy i fani północnych mężów muszą tu przybyć, by zobaczyć na własne oczy wartości, które osiągnęły nasze dni.

Wszystko zaczęło się w 1962 roku, gdy miejscowi rybacy odkryli pięć starożytnych statków na dnie fiordu: dwa wojskowe, dwa komercyjne i jeden rybacki. Najdłuższy z nich miał 30 metrów z boku. Kiedy okazało się, że znalezisko miało około 1000 lat, statki od dołu zostały starannie podniesione, odrestaurowane, a na ich bazie powstało muzeum. Okazało się, że statki zostały zalane specjalnie w celu ochrony zatoki przed atakami wroga z morza. Dziś muzeum, oprócz tematów z czasów Wikingów, łączy odkrycia i wiedzę o podstawach nawigacji i kulturze przemysłu stoczniowego od starożytności do średniowiecza. Jest małe kino, w którym można oglądać filmy dokumentalne o wykopaliskach wraków.

Co jest ciekawego w Muzeum statków wikingów?

Hala starożytnych statków stała się pierwszym ze skarbów muzealnych. Tutaj w przyszłości zaczęto umieszczać wszystkie artefakty znalezione przez podwodnych archeologów. Również w muzeum była kolekcja modeli statków, map, obrazów, niektórych przedmiotów, które przetrwały do ​​naszych czasów - wszystko, co jest w jakiś sposób związane z fanami Odyna. Nawiasem mówiąc, w 1990 r. Kolekcja statków muzealnych wzrosła dzięki znalezieniu dziewięciu nowych eksponatów, a największy statek ma 36 metrów długości. Jest to największy artefakt wikingów dla wszystkich wyszukiwań.

W 1997 r. Rozbudowano Muzeum okrętów wikingów w Roskilde i dodano do niego tzw. Półwysep muzealny, w którym mieści się stocznia i warsztat archeologiczny. Mieści się w nim również kotwica tradycyjnych duńskich statków. Mistrzowie ze stoczni w parze z archeologami tworzą statki, których nie można odróżnić od tych, na których sami Wikingowie płynęli. Podczas tworzenia każdego statku wykorzystano odtworzone starożytne narzędzia i starożytną technologię, bez postępów.

Modele okrętów wojennych i prostych ładunków umieszczono osobno, aby każdy z nich mógł zostać szczegółowo omówiony i zbadany. Baza archeologów utrzymuje pojedyncze archiwum wszystkich znalezionych przedmiotów tamtej epoki. Przy okazji, dla śmiałków istnieje możliwość przejażdżki na jednym ze starożytnych statków na obrzeżach miasta.

Jak dostać się do Muzeum Łodzi Wikingów?

Zanim tytuł zostanie zatrzymany w muzeum, zostaniesz dostarczony transport publiczny , na przykład, trasa autobusowa numer 203, a następnie po 5-7 minutach spokojnego spaceru znajdziesz się przed Muzeum statków Wikingów. Do samego wejścia możesz wziąć samochód i możesz wypożyczyć .

Bilet dla dorosłych kosztuje 115 DKK, osoby poniżej 18 lat wstęp wolny, ale dla studentów - 90 CZK. Podróż na starym statku bez względu na wiek kosztuje 80 koron za każdy. Od czerwca do sierpnia muzeum przyjmuje gości codziennie od 10 rano do 17:00, a od września do maja - do 16:00. Dzień wolny od muzeum to poniedziałek.

Музей кораблей викингов в РоскиллеЗдание музеяКорабли
Корабельная атрибутикаВодная экскурсияСушим весла на зиму