Aby dowiedzieć się więcej o osobliwościach tego kraju i jego mieszkańców, bardzo ważne jest przynajmniej powierzchowne poznanie kultury. Dania . A potem, przybywszy tu nie tylko z wizytą służbową przez dzień lub dwa, ale przez wystarczająco długi czas, dostaniesz wyjątkową okazję, aby poczuć postawę Duńczyków i dowiedzieć się więcej o ich życiu. Rozważmy więc najjaśniejsze i najbardziej niezwykłe tradycje i zwyczaje Danii, które pozwalają na identyfikację jej mieszkańców nawet po drugiej stronie świata.

Cechy narodowe Duńczyków

Mentalność mieszkańców została ukształtowana w wyniku długofalowego oddziaływania szczególnych czynników historycznych, politycznych i społeczno-gospodarczych. Dlatego niektóre niuanse zachowań Duńczyków mogą poważnie zaskoczyć turystów. Zwróć uwagę na najważniejsze z nich:

 1. Ludność Danii wyróżnia się wyjątkowym poszanowaniem prawa: nawet od bardzo skromnych zarobków pośrednio płacą podatki, których wysokość jest jedną z najwyższych na świecie. Jedynymi wyjątkami są kibice i kierowcy.
 2. Duńczycy nie lubią samotności, więc w kraju powstaje ogromna liczba klubów.
 3. Palenie w miejscach publicznych (restauracje, bary, hotele itp.) Jest surowo zabronione.
 4. Jeśli planujesz wziąć udział w oficjalnych wydarzeniach, podejmij odpowiedzialne podejście do wyboru swojej garderoby. Mieszkańcy lubią ludzi ubranych ze smakiem.
 5. Interesujący fakt : na przyjaznej uczcie, wznosząc szklankę lub opiekacz, powinieneś spojrzeć w oczy rozmówcom i powiedzieć "skal".
 6. Kiedy spotykasz przyjaciela, powinieneś powitać go serdecznym uściskiem dłoni, co dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
 7. W rozmowach mieszkańcy Danii lubią zadawać wiele pytań, ale nigdy nie należy dotykać tematu życia prywatnego rozmówcy.
 8. W kulturze wizyt gości w Danii, jest ustanowiony, aby pokazać głębokiego szacunku dla właścicieli, jeśli zostali zaproszeni do odwiedzenia. Aby to zrobić, daj im butelkę wina, gospodyni - kwiaty, a dziecko, jeśli jest - małą zabawkę. I nie myśl o uprzejmości, by odmówić zaproszenia na obiad lub kolację: nie powtórzą tego dwa razy.
Датчане
Etniczne zwyczaje kraju

Wiele tradycji Danii narodziło się w czasach starożytności, a potomkowie starożytnych Duńczyków pobożnie ich obserwują. Wśród najciekawszych i najbardziej kolorowych z nich są:

 1. Świętujemy Dzień Świętego Hansa. Jest obchodzony 23 czerwca i zgodnie z obyczajem organizowane są w tym dniu ekscytujące święta ludowe. Ponadto, w hołdzie pamięci przodków, ogromne fale sygnałowe są wysyłane na brzeg morza.
 2. Viking Festival. To Święta duńskie odbywa się w czerwcu i na początku lipca w Frederikssoun, położonym na wyspie Zelandii. Na niej około 200 Duńczyków zamienia się w tradycyjne stroje swoich przodków - Wikingów - i aranżuje stylizowane przedstawienia, a nawet bitwy. Kończy się uroczystymi ucztami, na których serwowane są posiłki i napoje kuchnia narodowa , gotowane według starożytnych przepisów. W tym samym czasie otwiera się targi, a koń handluje w Yallerup.
 3. Fastelavn. Jest obchodzony na początku lutego. Wcześniej tego dnia lufa była zawieszona na mocnej linie, a wewnątrz umieszczono kota. Młodzi Duńczycy, biegając dookoła lufy, zapukały do ​​niej grubą pałką. Zwycięzcą został ten, którego cios zmusił kota do wylania się z beczki. Dziś dzieci w różnych strojach maskujących po prostu pukają do beczki, do której przyklejony jest malowany kot, aż dno odpada, a cukierki wypadają z niego.
 4. Zakazać miejscowym psom szczekania na listonoszy. Państwo, nawet ze swojego skarbu, płaci karmę dla psów, którą handlarze korespondencji specjalnie noszą przy sobie, aby wyżywić naszych młodszych braci.
 5. Małżeństwo, które nadal jest celebrowane zgodnie ze starożytnym zwyczajem Wikingów. Miłośników uważa się za zaangażowanych tylko wtedy, gdy ręce ich ojca są połączone z jednym z nich. "Dary miłości" i rytuał "obiad zgody", w którym gromadzą się wszyscy krewni tej pary, są obowiązkowe. Panna młoda i pan młody nie są uznawani za małżonków bezpośrednio po rejestracji małżeństwa, ale dopiero po pierwszej nocy weselnej. W tym samym czasie wszyscy dorośli członkowie obu rodzin prowadzą do sypialni młodych ludzi - uważa się, że to ochroni nowo stworzonego męża i żonę przed siłami zła.
 6. Uroczysta zmiana warty. Odbywa się na placu przed pałacem Amalienborg będąc królewską rezydencją. Ceremonia obejmuje przeniesienie władzy z jednej kompanii wartowniczej na drugą i faktyczną zmianę warty na stanowiskach, które noszą tradycyjną formę królewskich gwardzistów: ciężkie buty, wełniane mundury i futrzane czapki.
Празднование дня Святого ХансаФестиваль викинговПраздник Fastelavn

Kochają Duńczyków i różne święta. Spośród zakonników na wielką skalę są Trójca Święta, Boże Narodzenie, Wielkanoc i Wniebowstąpienie.

Na Boże Narodzenie cała rodzina postanowiła udać się do lasu na choinkę, a także zrobić przy pomocy kleju z kawałków futra i wełny, orzechów bukowych i skorupek jajecznych małych trolli - nisse. Aby nie brudzili sobie rąk w domu, podano im talerz ryżowego puddingu ryżowego obficie wylanego roztopionym masłem. Choinki są zwykle ozdobione girlandami serc, a nawet prawdziwymi świecami. W noc Bożego Narodzenia cała rodzina zjada pieczoną kaczkę z czerwoną kapustą i ziemniakami oraz pudding ryżowy, śmietanę i sos wiśniowy. W puddingu chowają się migdały, a ten, kto znalazł je podczas kolacji, ma prawo do prezentu - marcepanowego prosiaka. W miejscu pracy święta Bożego Narodzenia obchodzone są podczas specjalnej kolacji - Julefrokost. To bardzo nieformalne wydarzenie z grami, piosenkami, a nawet flirtowaniem.

Popularne są również święta pogańskie Maslenica i Iwana Kupały. Święto, takie jak St. Martin's Day, jest również ważne, gdy duńskie rodziny gotują smażoną gęś. Zwyczaj ten pochodzi z głębi wieków, kiedy skromny święty Marcin ukrywał się przed ludźmi, nie chcąc zostać biskupem. Jednak gęsi zakneblowały go, więc kazał miejscowym bezlitośnie je zjeść w dużych ilościach.

Рождество в Дании
Niezwykłe tradycje z głębi stuleci

Niektóre tradycje i zwyczaje Danii mogą wydawać się bardzo dziwne dla obcokrajowców, takich jak śluby. W dniu ślubu zawsze zgłaszano szczekacza, którego usługi zostały wypłacone. W tym samym czasie weselne uroczystości były często organizowane przez społeczność w torebce. Kiedy państwo młodzi udali się do kościoła, kruk kruka, spotkanie konduktu żałobnego, zatrzymanie wozu lub posuwanie kolejnego wózka były uważane za złe znaki. Męscy jeźdźcy, którzy nie mieli rodziny, musieli iść do galopu, dostać się do kościoła i wrócić. Zakładając co najmniej trzy takie przebiegi, miało to zapewnić szczęśliwe życie rodzinne.

Kiedy procesja weselna zbliżyła się do kościoła, muzycy zaczęli dzwonić na wszystkie dzwony, a jednocześnie muzycy grali: zgodnie z przekonaniem, to chroniło nowożeńców przed złymi duchami. W drodze powrotnej z kościoła oblubienica rzucała dzieciom chleb i monety, co miało zapewnić bogactwo i narodziny wielu dzieci.

Традиция посыпать корицей в Дании

Również w Danii istnieje tradycja posypywania cynamonem pojedynczym młodym ludziom w wieku powyżej 25 lat. Są posypane tą przyprawą od głowy do stóp, po czym specyficzny zapach sygnalizuje przedstawicielom płci przeciwnej, że obiekt ich przyciągania jest wolny.

Na Wyspy Owcze w Danii istnieje barbarzyńska tradycja zabijania delfinów. Chłopcy, którzy ukończyli 16 lat, poświęcają się dorosłości, uczestnicząc w tej ceremonii wraz z dorosłymi. Uważa się, że w ten sposób wykazują odwagę i odwagę, chociaż większość krajów europejskich potępia ten straszny zwyczaj.