Pałac Amalienborg jest słusznie uważany za wizytówkę Kopenhaga i jedno z najpiękniejszych miejsc ze wszystkich Królestwo Danii . Pałac jest nie tylko zabytkiem architektury i historii, ale także rezydencją królowej Małgorzaty i jej licznej rodziny. Budynki pałacowe są zaprojektowane w stylu rokoko i zbudowane są w taki sposób, że stanowią obszar, który podobnie jak pałac, nazywany jest Amalienborg. Dziś pałac i przyległy plac są uważane za najbardziej popularne zabytki Danii.

Gdzie rozpoczęła się historia Amalienborga?

Historia pałacu pochodzi z XVII wieku. W tych wczesnych latach na miejscu dzisiejszego pałacu wznosiła się rezydencja królowej Sofii z Amalii, ale w 1689 r. Pożar strawił budynek. Znacznie później, w okresie panowania Fryderyka V, postanowiono przywrócić pałac, aby uczcić ważne wydarzenie dynastii królewskiej - 3 wieki na tronie.

Architekt Nikołaj Eightved, założyciel Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracował nad projektem zespołu budynków pałacowych. Pałac w Amalienborg w Danii pierwotnie był pomyślany jako pensjonat dla króla i jego rodziny, ale pożar z 1794 r. Znacznie zniszczył rezydencję na zamku Christiansborg , więc monarcha i jego rodzina zostali zmuszeni do przeniesienia się do rezydencji Amalienborg.

Pałac dzisiaj

Kompleks budynków pałacowych składa się z czterech rezydencji, z których każda ma swoją nazwę w zależności od monarchy, który mieszkał w nim raz z rodziną. Pierwszym nabytkiem królewskiej dynastii był dwór zbudowany w 1754 r. I nazwany na cześć chrześcijanina VII. W sąsiednim budynku - w rezydencji Christiana VIII - znajduje się biblioteka i sale do galowych przyjęć. Ponadto, tutaj są rzeczy osobiste królów i królowych. Każda z rezydencji jest otwarta na zwiedzanie i wycieczki, a ekspozycję przedstawiają komnaty królewskie z końca XIX i początku XX wieku. Pozostałe pałace są zamknięte na wizyty, ponieważ są domem dla rodziny królewskiej.

Interesująca jest ceremonia zmiany gwardii królewskiej, która odbywa się w południe każdego nowego dnia i ma dwa scenariusze. Jeśli królowa Margrethe jest w budynku pałacowym, wznosi się nad nim flaga, a ceremonia jest znacznie bardziej uroczystym i nieco dłuższym niż zwykle. Ta uroczystość przyciąga uwagę nie tylko podróżujących, ale także mieszkańców.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na pomnik króla Fryderyka V, który znajduje się na środku placu i przedstawia jeźdźca na koniu. Rozpoczęcie budowy pomnika przypisuje się 1754 r.

Przydatne informacje

Pałac Amalienborg w Kopenhaga Otwarte na wizyty przez cały rok, ale w zależności od pory roku harmonogram nieco się zmienia. Od grudnia do kwietnia pałac rozpoczyna pracę o godzinie 11:00 i kończy o godzinie 16:00. We wszystkich pozostałych miesiącach Amalienborg Palace rozpoczyna swoją pracę godzinę wcześniej, czyli od godziny 10. Muzeum jest otwarte na wizyty we wszystkie dni oprócz poniedziałku. Bilet dla osób dorosłych będzie kosztował 60 DKK (korona duńska), dla studentów i emerytów - 40 DKK, dla dzieci wstęp jest bezpłatny.

Znajdź Pałac Amalienborg nie jest trudny, każdy mieszkaniec stolicy będzie mógł go wskazać. Jeśli spacer nie przemawia do Ciebie, skorzystaj z usług transport publiczny . Autobusy zatrzymują się na przystanku przy placu pałacowym: 1A, 15, 26, 83N, 85N, które pochodzą z różnych części miasta.

Церемония смены королевского караулаДворцовая площадьПамятник королю Фредерику V
Кабинет особняка Кристиана VIIТронный зал в особняке Кристиана VIIОдин из залов особняка Кристиана VII
Библиотека в особняке Кристиана VIIIЗал для торжественных церемоний, особняк Кристиана  VIIIФамильная брошь монаршего семейства