Majestatyczny pałac Kristiansborg w Kopenhaga (Christiansborg Slot) jest jednym z tych oryginalnych atrakcje , którego zbadanie pomoże Ci poczuć się lepiej w duchu stolicy Danii i dotknąć jej historii. Ten majestatyczny budynek wznosi się w starej części miasta, na wyspie Slotsholmen. Pierwsze kamienie w jego konstrukcji położono jeszcze ponad 10 wieków temu, ale od tego czasu jego pierwotny wygląd zmienił się dramatycznie z powodu licznych zniszczeń, zmian i uzupełnień.

Dygresja historyczna

W 1167 r. Pałac Christiansborg praktycznie nie istniał: w jego miejscu zbudowano normalny, niczym nie wyróżniający się Duński zamek . Jednak wieki wojen i klęsk żywiołowych nie minęły bez śladu, więc budynek został zrekonstruowany w pałacu w latach 1733-1740, a układ był bliski nowoczesności. W latach 1778-1779 słynny malarz NA Abilgore położył rękę, by udekorować budynek, umieszczając w nim własne malowidła przedstawiające sceny z duńskiej historii, a następnie uzupełnił je o 10 desi-portów (kompozycje dekoracyjne znajdujące się nad drzwiami) w 1791 roku.

Od 1849 r. W Kristiansborg, położonym niemal w centrum Kopenhagi, spotkał się duński parlament. W 1884 r. W pałacu wybuchł duży pożar, po którym został przywrócony przez Jörgensena, co dało mu pewne cechy neobarokowego stylu architektonicznego.

Prawdziwy stary pałac

Teraz Christiansborg jest nadal rezydencją królewską, w której odbywają się przyjęcia i inne wydarzenia o znaczeniu krajowym. Długość kanałów otaczających pałac wynosi 2 kilometry, a zamek jest połączony z 8 mostami. Przesłanki pałacu są nadal w przeważającej mierze pod jurysdykcją parlamentu duńskiego - ustawianie. Jest tu także sala Sądu Najwyższego Danii i biuro duńskiego premiera.

Najbardziej godnym uwagi elementem budynku, widocznym dla turystów nawet z daleka, jest wieża pałacowa o wysokości 106 metrów, której iglica zdobią dwie korony. Niektóre pokoje zamku Christiansborg są dostępne na wycieczki. Wśród nich:

  • Park, który jest ozdobiony wspaniałymi fontannami i zabytkami;
  • królewskie sale bankietowe, bogato zdobione unikatowymi obrazami i posągami w swoim rodzaju, słynące z luksusowych wnętrz;
  • kaplica pałacowa (w niej korony i krzyże potomków duńskiej dynastii królewskiej do dziś);
  • sala z oryginalnymi gobelinami, którą lokalni przedsiębiorcy zaprezentowali królowej Małgorzacie;
  • ruiny starożytnej kopenhaskiej fortecy i średniowieczny zamek należący do biskupa Absalona.

W komnatach królewskich specjalne przyjęcie odbywa się w sali recepcyjnej, gdzie odbywają się uroczystości, takie jak kolacje, bankiety itp. Sala rycerska jest ozdobiona kolekcją gobelinów, które zostały przekazane królowej Małgorzacie w 1990 roku na jej 55. urodziny. Te dzieła Björn Nögarda malują tysiącletnią historię duńskiego królestwa. Sufit sali tronowej zdobi fresk poświęcony legendzie duńskiej flagi Dannebrog. On, zgodnie z legendą, został oddany Duńczykowi przez samego Boga, który pomógł im wygrać bitwę w Estonii.

Тронный зал

Turyści zainteresowani historią i sztuką powinni koniecznie zajrzeć do Teatru Dworskiego i jego muzeum, a także odwiedzić bibliotekę i stajnie. Biblioteka Królewska ma około 80 000 woluminów. Teraz w pałacu Christiansborg żyje około 20 koni, przeważnie białe, w plamkach. Na uwagę zasługuje także konny pomnik słynnego monarchy chrześcijańskiego, który spotyka się z gośćmi zamku przy wejściu do niego.

Jeśli nie ma sesji parlamentarnych, możesz mieć pozwolenie na zajrzenie do klas roboczych posłów. Podczas spotkań turyści mogą uczestniczyć w debatach przedstawicieli ludu za darmo, ale tylko razem z przewodnikiem. Przez długi czas będziecie pamiętać ekspozycję królewskich powozów, z których niektóre zostały wręczone monarchom przez samych ich współczesnych. W miejscowym muzeum można również zobaczyć kolekcje antycznych ubrań i broni palnej.

Urok zamku polega na tym, że starannie konserwuje historię Danii, która oczywiście zainteresuje zagranicznych turystów. Tak więc wiele obrazów i posągów przedstawia królów i członków ich rodzin, a ściany niektórych pomieszczeń są obleczone czerwonym syryjskim jedwabiem, tajemnicą produkcji, która niedawno zaginęła. Efektywnie wyglądają w formie elementów wystroju i płaskorzeźby z metalu.

Jak dostać się do pałacu?

Aby dostać się do zamku, należy wsiąść do autobusu 1A, 2A, 15, 26 lub 29 i wysiąść na przystanku Børsen (København). Istnieją również pociągi: z Copenhagen Central Station lub Nørreport Station do budynku jest w zasięgu ręki.

Najbliższe stacje metra to Kongens Nytorv lub Nørreport. Ciekawe będzie również odwiedzić kilka kolejnych zamków w stolicy Danii - Amalienborg i Rosenborg .

Конная статуя Кристиана IX у дворцаКонюшня КристиансборгаКарета в музее замка
Музейная пушкаРуины замка епископа АбсалонаСтатуи дворца Кристиансборг
Роскошная люстра в интерьереКартина с изображением короля Кристиана IX и его семьи в одном из залов дворцаТроны во дворце Кристиансборг