Jedna z niezwykłych atrakcji turystycznych znajdujących się w Łotwa , to małe miasteczko Plavinas, położone wzdłuż ujścia Dźwina .

Plavinas, Łotwa - opis

W czasach starożytnych historyczne miasto Plavinas nosiło nazwę Shtokmanshof. W 40 km od miasta centralny zbiornik, nazwany tak od miasta Plavinskaya HPP, rozszerzył swoje posiadłości. Plavinas należy do najstarszej dzielnicy Vidzeme. Główne terytorium miasta zajmuje tylko 7 kilometrów kwadratowych. km, w którym mieszka prawie 7 000 mieszkańców. Wśród miejscowej ludności można spotkać różne narodowości, z których większość to łzy czystej krwi, a także Rosjanie i Białorusini, Ukraińcy i Polacy, a także przedstawiciele innych narodowości.

W 1927 roku miasto Plavinas otrzymało swój główny tytuł "Symbol miasta". W 1956 roku terytorium zostało poszerzone o granice małej osady Gostini, która została do niej przyłączona.

Obecnie miasto Plavinas jest częścią regionu Plyavinsky, w którym oprócz tego istnieją 3 dodatkowe ośrodki: Vietalva, Ayvikst i Klintaynsky. Jednak pomimo rozległych obszarów samo miasto jest nadal uważane za główne centrum administracyjne.

Постройки в городе Плявиняс Plavinas Atrakcje

Plavinas na Łotwie słynie z zabytków. W jego sąsiedztwie znajduje się Park Przyjaźni , na którego terenie znajdował się obóz wojsk szwedzkich, ślady jego obecności w postaci pozostałości po bastionach i okopach zbudowanych przez niego. Te budynki wojskowe są uważane za jedną z najbardziej imponujących tego typu obiektów na Łotwie. Według wielu badaczy, w starożytności osada Stukmani istniała na ziemiach miasta Plavinas, które istniały już w III wieku.

Парк Дружбы, где находятся исторические достопримечательности

Wszystkie domy, które zostały zbudowane we wsi, stworzone przy użyciu ścian dolomitowych, które świadczyły o wyjątkowości lokalnej architektury. Większość domów jest prywatna, ale oprócz nich w mieście są wysokie budynki, których wysokość waha się od 3 do 5 pięter.

Остатки укреплений в Парке Дружбы

Do naturalnych atrakcji Plavinas należy Dźwina, wzdłuż której można odbyć fascynujący spacer łodzią.

Gdzie się zatrzymać w Plavinas?

Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Plavinas, będą mogli zatrzymać się bezpośrednio w samym mieście i jego okolicach. Zakwaterowanie jest dostępne w hotelach i pensjonatach, różniących się wielkością i liczbą świadczonych usług. Jako przykład, następujące hotele:

 1. Dom wakacyjny Mežezera stāsts - położony w samym mieście. Zwierzęta są akceptowane. Goście będą mogli spacerować po ogrodzie, który jest podzielony na okolicę, zrelaksować się w saunie.
 2. Дом для отпуска Mežezera stāsts
 3. Centrum sportu i rekreacji Mežezers - znajduje się w bardzo malowniczej okolicy, w pobliżu jeziora Odzes, miłośnicy sportu przyjeżdżają tutaj, a lekcja zimowa i letnia. Oto naturalny basen odkryty wypełniony wodą źródlaną, boisko do koszykówki i siatkówki jest wyposażony, możesz grać w piłkę nożną w polu specjalnie zaprojektowane do tego. W zimie jest szkoła narciarska. Turyści będą mogli uprawiać swoje ulubione sporty i osiedlić się tutaj, na terenie centrum w wygodnych pokojach.
 4. Центр спорта и отдыха Mežezers
 5. Motel Bu-Bu - położony w miejscu, z którego można podziwiać wspaniałe widoki na rzekę. Motel może zamieszkiwać ze zwierzętami domowymi, tutaj można grillować, zrelaksować się w lokalnej restauracji i barze.
Мотель Bu-Bu Gdzie zjeść w Plavinas?

W Plavinas jest wiele miejsc, w których można smacznie zjeść. Oferują dania kuchni lokalnej, europejskiej, a nawet egzotycznej. Do najbardziej znanych miejsc należą:

 1. Kawiarnia : Kafejnīca "Mazā Raganiņa" , Savija , Elbri , SIA , Veikals-kafejnica .
 2. Pizzeria Picotava .
 3. Puby: Gravas, Peles uz uguns, Betona Maliņa Pie Skolas .
 4. Restauracje: Ūdensrozes, Kino, Velniņi, Mazā Raganiņa .
 5. Restauracja kuchni amerykańskiej PNĢ ēdnīca .
 6. Restauracja kuchni afrykańskiej Cekula māja "Austrumi" .
Co robić w Plavinas?

Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Plavinas, mogą poświęcić czas na takie ekscytujące zajęcia:

 1. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem do parku przyjaźni.
 2. Jedź łódką lub łowiąc ryby po jeziorach Odzes i Lydatses.
 3. Odkryj lokalne zabytki kultury - jest to młyn wodny Krievciems, miejsce starożytnych osad Pudulu, kamienny most, który ma trzy przęsła, przez Vacet, pochówku Draudava.
 4. Idź na wędrówkę, co jest bardzo powszechne w tej dziedzinie.
Jak się tam dostać?

Miasto Plavinas przecina autostradę A6, która ma kierunek Ryga - Paternieki, więc turyści mogą dotrzeć do miejsca docelowego samochodem lub autobusem. Ponadto, znajduje się tu kolej, gdzie pociągi jadą w kierunku Rygi-Krustpils.