Dźwina to nie tylko rzeka płynąca przez terytorium Łotwa , to jest prawdziwa arteria życia całego narodu. Dawno temu rybacy, rzemieślnicy i rolnicy osiedlili się na brzegach Dźwiny. Na obu brzegach potężni rycerze wznieśli zamki i sługi Boga - świątynie.

Do dziś, podobnie jak wieleset lat temu, Dźwina uczestniczy w ludzkim życiu. Na rzece płyną statki, a prąd rzeki przekształca się w elektryczność. Ten staw zawsze podziwiał i inspirował poetów i malarzy, a teraz przyciąga turystów ze wszystkich krajów z malowniczymi widokami.

Dźwina, rzeka - opis

Rzeka Dźwina jest interesująca nie tylko ze względu na jej piękno, ale także z tego, że przepływa przez kilka krajów:

  1. Źródłem rzeki jest region Tver na Wyżynie Valdai w Rosji. Jego długość w Rosji wynosi 325 km.
  2. Następnie przepływa przez Białoruś w odległości 327 km. Tu i w Rosji nosi nazwę zachodniej Dźwiny.
  3. Na Łotwie Dźwina płynie z południowego wschodu na północny zachód i ma długość 368 km. Pierwszy zaludniony łotewski Kraslava , punktem końcowym jest Ryga i ujście rzeki - Zatoka Ryska .
Даугава - река со столицей Латвии на побережье

Całkowita długość Dźwiny wynosi 1020 km, szerokość doliny to 6 km. Maksymalna szerokość rzeki w pobliżu zatoki wynosi 1,5 km, minimalna szerokość wynosi 197 mw Łatgalii, a głębokość Daugava wynosi 0,5-9 m. Główne danie leży na równinie z wieloma niskimi miejscami. Z tego powodu, każdej wiosny, Dźwina jest mocno zalana, zalewając całe miasta.

Atrakcje w pobliżu Dźwiny

Daugava jest niesamowita ze swoim pięknem i oryginalnością. Na całej swojej długości na Łotwie znajduje się wiele malowniczych osiedli i atrakcji, z których najbardziej znane są następujące:

  1. W Łatgalii, w regionie Kraslava i do Daugavpils Rzeka tworzy osiem stromych zakrętów, co tworzy nieopisane piękno, które można zobaczyć ze wzgórz i platform obserwacyjnych w parku narodowym Izlučiny Daugava.
  2. Dalej, rzeka płynie w kierunku północnym, na jej lewym brzegu Ilukste i kolejny naturalny park - Poima Dviete. Każdej wiosny park ten jest zalewany przez prawie 24 km, ale nie przeszkadza mu to w przyjmowaniu gości, którzy przybyli tutaj, by badać rzadkie ptaki i rośliny, lub po prostu spacerować po malowniczej dolinie, lasach i łąkach.
  3. Następnie z prawego brzegu, gdzie rzeka Dubna wpada do rzeki Dźwiny, znajduje się miasto Livani . Następnie rzeka idzie na północny-zachód. Około trzy tuzina km, przekraczając most przez rzekę, to Jekabpils.
  4. Po kolejnych 17 km, gdzie Dźwina znów się kręci, warto Plavinas z jego zbiornikiem Plavinsky. Po 40 km od miasta w Aizkraukle Rzeka jest zablokowana przez elektrownię wodną Plavinas.
  5. Między Aizkraukle i Jaunjelgava, na styku dwóch znaczących regionów Łotwy - Vidzeme i Zemgale, rozciąga się wspaniały park - Dolina Dźwiny.
  6. Dalej wzdłuż rzeki znajduje się kolejny zbiornik, zwany Keghumsky. Po nim na prawym brzegu jest małe miasteczko Lielvarde . Kilka kilometrów dalej tama zostaje ponownie zablokowana przez tamę - elektrownię wodną Kegums.
  7. Kilkanaście kilometrów od elektrowni wodnej rzeka Ogre wpływa do Dźwiny z prawego brzegu, a miasto Ogre znajduje się w tej delcie. Po mieście, już w Rydze zbiornik, koszty Ikskile i po nim Salaspils . Zbiornik spoczywa na ogromnej zaporze - Rygiej elektrowni wodnej. Tutaj, na wyspie Dole, znajduje się park przyrodniczy, w przeszłości duża twierdza, na terenie której znajduje się muzeum historii Dźwiny.
На берегах Даугава находится множество достопримечательностей

Dźwina, Ryga

Na rzece jest stolica Łotwa - Ryga . Znajduje się na obu brzegach Dźwiny i rzucił przez rzekę cztery szerokie mosty, którymi jeżdżą samochody. Również rzeka w Rydze Daugava zakłada, że ​​dzięki niej można transportować i przewozić koleją.

Даугава - река, разделяющая Ригу на две части

Z półwyspu Andrejsala, który znajduje się w Old Riga , zaczyna się port w Rydze, który kończy się już w Zatoka Ryska .

Co roku wzdłuż Dźwiny sportowcy ze wszystkich zakątków świata uprawiają rafting na łodziach i kajakach. Na przyjemnych jachtach, tramwajach rzecznych i statkach motorowych można podziwiać widoki na malowniczą rzekę. Cisza i spokój tych miejsc zostaną podbite na pierwszy rzut oka i na zawsze pozostaną w sercu podróżnika.