Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz wycieczkę do Łotwa , pomyśl o odwiedzeniu miasta Aizkraukle. Aby Twoja podróż była niezapomniana, przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najlepszych miejsc do odwiedzenia. O tym, jak smacznie i niedrogo zjeść w Aizkraukle, gdzie spędzić noc i gdzie się udać, ucz się z tego artykułu.

Niektóre informacje o mieście

Aizkraukle - małe miasto na Łotwie, które jest centrum administracyjnym regionu Aizkraulsky. Znajduje się tylko 87 kilometrów na południowy-wschód od stolicy państwa - Ryga . Mieszka tu tylko 8 900 osób. Pomimo ponadprzeciętnych rozmiarów, miasto ma dość rozwiniętą branżę i największą w kraju elektrownię wodną, ​​która dostarcza energię elektryczną prawie do całego kraju. W tym obszarze znajduje się aż 34 jezior, co czyni to miejsce atrakcyjnym dla wędkarzy.

Один из дней Айзкраукле

Gdzie się zatrzymać?

Aby nie stracić czasu na wycieczkę, aby znaleźć przyzwoity hotel lub hostel na noc, radzimy zarezerwować pokój z wyprzedzeniem. Doskonały pokój rodzinny w przystępnej cenie można wypożyczyć w małym hotelu Pakalni . Osobliwością tego miejsca jest to, że znajduje się w spokojnej, ale bardzo malowniczej strefie parkowej. Dosłownie 30 metrów od hotelu przepływa rzeka Daugava . Miłośnicy rekreacji na świeżym powietrzu nie pozostaną obojętni na ogród na spacery, na terenie których znajduje się hotel. Tutaj możesz w pełni cieszyć się oszałamiającą scenerią miasta Aizkraukle.

Kawiarnie i restauracje

Pomimo faktu, że prawie wszystkie kraje sąsiednie wpłynęły na kuchnię Łotwy, lokalna gastronomia nie może być nazwana nudną. Może pochwalić się swoją autentycznością i wyjątkowością. Aby wypróbować "kraj bałtycki na swój gust", koniecznie wpadnij na obiad do jednej z restauracji Aizkraukle, która serwuje dania kuchni narodowej kuchnie . Znajdź takie instytucje nie będzie trudne, bo w centrum miasta są prawie na każdym kroku.

Pamiętaj, aby znaleźć czas na słodki. Zajrzyj do jednej z kawiarni takich jak "Greenpoint Café" lub "Pauze" i ciesz się profiteroles, które tutaj nazywają się ciastami "Vecriga" . Ale dziewczyny, które podążają za swoją postacią, będą mogły odkryć cały urok musów jagodowych z porzeczek i żurawin w słodyczy "Cito" .

Niż do wypoczynku?

Biorąc pod uwagę bogatą historię miasta, w Aizkraukle warto skorzystać z okazji, by dotknąć starożytności i podziwiać zabytki architektury. W czasie wolnym radzimy odwiedzić:

  1. Ruiny zamku Koknese . Tu, nad brzegiem Dźwiny, twoje oczy odsłaniają piękno ocalałych murów zamku, ozdobionych starymi pniami armatnimi. W dzień można podziwiać oszałamiające krajobrazy, aw ciemnościach można zanurzyć się w atmosferze romansu, ponieważ ruiny zostaną ozdobione specjalnym dekoracyjnym oświetleniem.
  2. Кокнесский замок
  3. "Boże ucho . " Warto szukać bardziej niezwykłego zabytku niż ten. Zewnętrznie jest to ogromny nasyp z migającą w nim symboliczną muszlą uszną. Aby dostać się do "ucha", musisz przenieść się na lewy brzeg Dźwiny i odwiedzić Park Vigant. To tutaj, niedaleko alei, na której niegdyś mieszczanie kłaniają się na "płaczącym" klifie, zobaczycie wzgórze.
  4. Божье ухо
  5. Plavinas HPP to jeden z najciekawszych obiektów w mieście. Pomimo kilku rekonstrukcji, HPP pozostaje największym i najpotężniejszym na Łotwie. Na tamy stacji przechodzi najdłuższa w kraju tunel samochodowy. Jego czas trwania wynosi 200 metrów. To niesamowite, ale wszystkie elektrownie wodne znajdujące się na Dźwinie są również częścią funkcji mostu.
  6. Плявиньская ГЭС
  7. Kalna Ziedi to osada obronna Aizkrałup i zabytek architektury V-VIII wieku. Dziś na jego terenie znajduje się muzeum o tej samej nazwie, w którym można zapoznać się z historią regionu od epoki kamienia łupanego. Ekspozycja muzeum znajduje się bezpośrednio pod gołym niebem. Tutaj masz okazję zobaczyć ule, ozdobione oznakami przynależności, najrzadsze okrągłe krzyże, które są nagrobkami. Dosłownie 200 metrów od muzeum znajdują się resztki pnia ofiarnego dębu.
Кална Зиеди

Jak się tam dostać?

Ci, którzy planują podróż do różnych miast Łotwa będzie można dostać się do Aizkraukle pociągiem lub autobusem od Ryga . Jeśli ktoś chce dojechać samochodem do tego miasta, musi jechać autostradą A6 wzdłuż jednej z następujących dróg: P76, P86 lub P87.