Wiele wieków w centrum miasta Roskilde Znajduje się tu katedra, zdobiąca ją średniowieczna architektura, ale wewnątrz znajduje się prawdziwe mauzoleum dla prawie wszystkich królów Danii.

Historia katedry w Roskilde

Katedra w Roskilde to katedra w Roskilde, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W katedrze odbywają się także uroczystości (na przykład wesela) i mauzoleum, w którym od XV wieku w grobowcach chowano 39 królów Dania .

Na miejscu katedry w mieście Roskilde do XV wieku były jeszcze co najmniej 2 kościoły. Wiadomo, że pierwszy drewniany kościół został wzniesiony w IX wieku pod panowaniem króla Danii Haralda I z Błękitnego zęba, a do XI wieku został przebudowany na kamienny kościół. W XII wieku wybudowano murowany kościół w stylu romańskim, a po kilku zmianach w stylu i architekturze, w 1280 roku ukończono budowę obecnej katedry, po której w każdym stuleciu poddawano ją drobnym zmianom na zewnątrz i wewnątrz.

Co zobaczyć?

Jak już wcześniej wspomniano, w katedrze znajduje się 39 grobowców, niektóre znajdują się w pomieszczeniach pod kościołem lub w kaplicach. Każdy z grobowców wygląda niepowtarzalnie, z własnym specjalnym projektem. To są prawdziwe dzieła sztuki! Co ciekawe, w jednej z sal zachowała się dość stara kolumna ze znakami, gdzie przez wiele lat naznaczony był wzrostem królów Danii.

Odwiedzający katedrę powinni zwrócić uwagę na małe godziny XVI wieku, które wiszą nad jednym z wejść do katedry od południa. Sam zegar ma ten sam mały dzwonek i 3 figurki (św. Jerzy na koniu, pokonany smok i kobieta z mężczyzną). Co godzinę postać Jerzego z jego ruchem rzekomo zabija smoka, po czym publikuje umierający ryk. Figurka kobiety i mężczyzny również nie jest bezwartościowa, dochodzi do siebie po szoku po zabiciu smoka i dzwonieniu, aby poinformować o kwadransie.

Katedra w Roskilde jest bardzo popularnym i odwiedzanym miejscem, gdzie co roku przybywa co najmniej 125 tysięcy osób z całego świata, ponieważ, między innymi, wakacje .

Do turysty na notatce

Katedra w Roskilde znajduje się w samym sercu miasta i łatwo do niej dotrzeć. transport publiczny (np. numery 204, 201A, 358, 600S). Jeśli zostaniecie w Roskilde przez co najmniej tydzień, polecamy wynająć samochód , dzięki któremu z łatwością dotrzesz do wszystkich atrakcji miasta.

Главный собор Дании - вид сверхуФасад Roskilde DomkirkeВид сбоку
Интерьер собораГлавный алтарь собора РоскиллеВеличественный орган
Королевские гробницыМемориальный комплекс собораРоскошное убранство собора