Grenlandia Być może można wymienić jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Wakacje tutaj są bardzo różne od podróży do takich "tradycyjnych" krajów turystycznych jak Włochy, Czarnogóra, Turcja czy Egipt. Dowiedzmy się, co przyciąga turystów do Grenlandii, tego lodowego regionu.

Informacje ogólne

Gdzie jest Grenlandia?

Tak więc Grenlandia nie jest wcale państwem, jak wielu sądzi, ale tylko jednym z regionów Z Danii . Godne uwagi jest to, że jest to największa wyspa naszej planety, o powierzchni ponad 2 milionów metrów kwadratowych. km. Grenlandia leży w północno-wschodniej części tego kontynentu, obmywana przez dwa oceany - Atlantyk i Arktykę.

Cechy klimatu Grenlandii

Pogoda nie psuje ciepła Grenlandii. Nawet w lecie jest bardzo zimno według naszych standardów: od + 3 ° С w północno-zachodniej części wyspy do + 10 ° С na południu. Co powiedzieć o miesiącach zimowych, gdy temperatura może osiągnąć -47 ° C! W tym samym czasie na Grenlandii nie ma silnych silnych wiatrów przeszywających, gęstej mgły i śniegu, które mogą nawet lecieć!

W praktyce wszystko, co zostało powiedziane powyżej, oznacza, że ​​każdy turysta powinien zwrócić szczególną uwagę na swoje ubrania i sprzęt. Buty powinny być ciepłe i mocne, odzieży wierzchniej - mają dobrą ochronę przed wiatrem. W miesiącach letnich, należy wziąć pod uwagę silne światło słoneczne i nie zaniedbać okulary przeciwsłoneczne, produkty do pielęgnacji skóry i kapelusze.

Особенности климата Гренландии

Miasta Grenlandii

Stolicą wyspy i największym miastem Grenlandii jest Nuuk (Nook), znajduje się przy ujściu Fiordu Dobrej Nadziei. Nuuk zamieszkuje około 15 tysięcy osób. Swoją drogą, samo miasto nazywa się często Gotkhob (co w rzeczywistości oznacza "dobrą nadzieję") - to imię nosił do 1979 r. Inne stosunkowo duże miasta to Qakortok, Maniitsok, Sisimiut, Tasiilak. Wszystkie koncentrują się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, gdzie płynie gorący prąd: dzięki niemu morze nie zamarza tutaj zimą. Poza 18 miastami Grenlandii, na największej wyspie na Ziemi jest około 60 wiosek, których populacja waha się od 1 do 600 Grenlandczyków. Ogółem liczba ludności Grenlandii według danych z 2010 r. Wynosi 57 tysięcy 600 osób.

Города Гренландии

Zabytki i atrakcje Grenlandii

Będąc na Grenlandii, po prostu nie sposób nie podziwiać jego natury - takiej nigdzie indziej na świecie nie znajdziesz! Dlatego naturalny zabytki Wyspy są najbardziej popularne wśród odwiedzających. Warto odwiedzić jedną z platform obserwacyjnych (np. Położoną na fiordu Ilulissat lub Vail-Watching-Spot w Nuuk), aby zobaczyć frolicki wieloryby w oddali i oszałamiające piękno linii brzegowej. Nie mniej popularne w Nuuk są stare dzielnice, lokalne budynki kościołów Hans-Eged-Church i Savour-Church, Arctic Garden i Kayak Club, Muzeum Sztuki i dom Świętego Mikołaja, Narodowe Muzeum Grenlandii.

Jazda na nartach jest możliwa w rejonie narciarskim Ororuac międzynarodowe lotnisko stolica) - istnieje cała sieć tras narciarskich, a także specjalne szlaki turystyczne. Możesz obserwować surową naturę wyspy podczas spaceru przez fiordy, wypożyczyć łódkę lub łowić ryby - jedna z ulubionych aktywności miejscowej ludności.

Nie zapomnij docenić słynnych Zorzy Polarnej, lodowej wyspy, unikalnego turkusowego jeziora, majestatycznego góry i inne atrakcje Grenlandii.

Северное сияние над Гренландией

Hotele i restauracje Grenlandii

Tradycyjne hotele są dostępne w prawie każdym mieście na wyspie, z wyjątkiem małych miast, takich jak Upernavik, Kangatsiak i Itocormormit. Liczba gwiazdek dla większości Hotele Grenlandia - 3-4, ale to nie przeszkadza im być wygodne i nowoczesne. Największe i najbardziej popularne hotele to Narsarsuaq, Qaqortog, Narsaq, Diskobay, Sisimiut, Kap Farvel, Hans Egede, Kangerlussuaq, Kulusuk i Arctic. Uwaga: śniadanie jest już wliczone w cenę pokoju. Ponadto możliwe jest pozostanie w pensjonacie rodzinnym lub na farmie owiec, gdzie trzy posiłki dziennie oferowane są przy tym samym stole, co członkowie rodziny, u których przebywają.

Jeśli chodzi o restauracje i bary, na Grenlandii jest ich wystarczająco dużo, aby zaspokoić potrzeby turystów. Oprócz tradycyjnych Duński oraz dania kuchni międzynarodowej, serwują raczej niecodzienne, ale bardzo ulubione potrawy miejscowej ludności: "matowy" (delikatność skóry wieloryba z warstwą tłuszczu), suszony halibut, mięso rekina i foki, jaja morskie i inne owoce morza. Z popularnych napojów czarnej herbaty i specjalnej kawy Grenlandii - "caffem". Jest przygotowywany z dodatkiem kilku rodzajów alkoholu i skutecznie podpalany podczas serwowania klientowi.

Один из популярных отелей

Podróż do Grenlandii - funkcje

Zwracamy uwagę na kilka punktów, które podróżni powinni wiedzieć, odwiedzając tę ​​wyspę.

  1. Podróż na Grenlandię jest najlepsza od maja do sierpnia, kiedy są tu białe polarne noce - w rzeczywistości jest to dzień światła, trwający 24 godziny na dobę. Nie mniej oszałamiające będzie widowisko zorzy polarnej w miesiącach zimowych i jesiennych. Jeśli wolisz aktywne zimowe wakacje, aby podziwiać naturalne piękno, Grenlandia czeka na Ciebie w kwietniu.
  2. Najlepsze miejsca do jazdy na nartach to dzielnice Nuuk, Sisimiuta i Maniitsoq, gdzie można jeździć nawet latem.
  3. Nie ma autostrad ani linii kolejowych między miastami w Grenlandii. Główne rodzaje transportu to samoloty i śmigłowce: krajowe linie lotnicze organizują wiele regularnych rejsów po wyspie. Możesz także podróżować po Grenlandii statkiem i między blisko położonymi miastami - psim zaprzęgiem.
  4. Należy pamiętać, że całe terytorium tej ogromnej wyspy jest podzielone na 4 strefy czasowe. Przydatny również dla podróżujących będzie znajomość języka duńskiego, który jest tutaj wraz z grenlandzkim.
Один из способов передвижения по Гренландии

Jak dostać się do Grenlandii?

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na dotarcie do Grenlandii stolica Danii . Kopenhaga ma bezpośrednie połączenie z Kangerlussaqom i Narsarsukom, gdzie samoloty krajowego przewoźnika lotniczego Air Greenland wykonują cotygodniowe loty. Do Islandii można dotrzeć także z wyspy. Lokalne linie lotnicze Air Iceland oferują loty do Kulusuk, Nerlerit-Inaat, Narsarsuaq, Ilulissat i Nuuk.

Obywatele krajów WNP, aby odwiedzić Grenlandię, a także Z Danii będziesz musiał ubiegać się o wizę Schengen w duńskiej ambasadzie lub centrum wizowym.