Jeśli masz bilety w ręku Dania , koniecznie odwiedź tutaj miasto Aarhus. Po stolicy kraju Kopenhaga To miasto jest uważane za drugie co do wielkości. Ponadto funkcjonuje tu jeden z największych portów państwowych. Aarhus znajduje się we wschodniej części półwyspu Jutlandzkiego na wybrzeżu Zatoki Aarhus-Bugt.

Pomimo nowoczesnego wyglądu, miasto ma bardzo starożytną historię, więc jest na co popatrzeć. Po raz pierwszy wspomniano ją w dokumentach historycznych w 948 r., W X-XIII wieku uważano ją za jedną z najważniejszych osad katolickich. Nowy szczyt w rozkwicie przemysłu przyszedł w 19 wieku, kiedy tu położono kolej. W naszych czasach osada jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Branża spożywcza, chemiczna, tekstylna i inżynieria mechaniczna są tu dobrze rozwinięte (działa fabryka światowej sławy firmy Danfoss). Siedziba największego duńsko-szwedzkiego producenta mleka Aria Foods znajduje się również w Aarhus w Danii.

Pogoda i klimat

Pod wieloma względami pogoda w Aarhus zależy od jej położenia geograficznego. Miasto jest otoczone ze wszystkich stron lasami, z których niektóre nawet chwytają granice miasta, tworząc przytulne naturalne tereny rekreacyjne. Centralna część osady znajduje się na nizinie, ale na jej północnych obszarach znajdują się niewielkie wzgórza. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie, wpadająca tutaj do morza.

Dzięki temu w mieście panuje łagodny klimat morski. Nawet w najzimniejsze miesiące - styczeń i luty - temperatura powietrza nie spadła poniżej + 3-4 stopni. Latem ten region jest wystarczająco ciepły, ale nie gorąca pogoda: + 21-22 stopni.

Bliskość morza powoduje zwiększoną wilgotność przez cały rok i utratę dużych ilości opadów. Ilekroć dojdziesz do tego obszaru, znajdziesz deszcze: albo ciężkie, albo mżące. Od października do kwietnia czasami pada śnieg, ale śnieg nie pozostaje na ziemi przez długi czas. Około jednej trzeciej wszystkich dni w roku "rozkoszuje" turystów gęstymi mgłami, a od listopada do lutego często wieją silne wiatry, które po prostu zrzucają je z nóg.

Улочки Орхуса
Zabytki

Miasto słynie z uniwersytetu, założonego w 1928 roku, a także z opery i luksusowego ogrodu botanicznego. Znawcy muzyki klasycznej mogą wybrać się na koncert znanej ogólnopolskiej orkiestry symfonicznej. Ponadto, sala koncertowa często staje się miejscem różnych festiwali muzycznych i wakacje Jeden z nich jest organizowany w pierwszym tygodniu września i jest popularny wśród europejskich melomanów.

W Danii dużo atrakcje , ale Aarhus jest przedmiotem najbardziej interesujących z nich. Wśród nich:

  • Kościół Frukirche (XI-XV w.), uważany za najstarszy skandynawski kościół z kamienia;
  • katedra gotycka katedra (XIII - XV w.), nawiązująca do największych świątyń tego kraju;
  • Ratusz Staromiejski (zbudowany w 1857 r.).

W mieście jest także wiele muzeów, które warto odwiedzić, jeśli pogoda nie jest przyjemna z ciepłem i słońcem:

  • Muzeum "Stare Miasto" , łącząc ponad 50 domów XVI - XVII wieku. Zebrali się tutaj z różnych duńskich miast. Możesz nie tylko zobaczyć wyjątkową historyczną rekonstrukcję lokalnej wioski, ale także spacerować po sklepach i restauracjach lokalna kuchnia .
  • Muzeum Sztuki, które prezentuje wspaniałą wystawę malarstwa duńskiego z XIX - XX wieku.
  • Muzeum Prehistorii, którego kolekcja składa się z najciekawszych artefaktów historycznych od epoki kamiennej do epoki wikingów. Tutaj można zobaczyć pozostałości najstarszego mieszkańca, który według naukowców ma nie mniej niż 2 tysiące lat.
  • Muzeum Kobiet i tak dalej
Дворец МарселисборгКафедральный соборНовая ратуша
Ботанический садЦерковь ФрукирхеХудожественный музей Орхуса с цветной смотровой площадкой
Lokalna kuchnia

W licznych restauracjach i kawiarniach miasta podróżni będą mogli delektować się świeżymi owocami morza, a także specjałami z warzyw, mięsa i produktów mlecznych przyniesionymi na stół z pobliskich gospodarstw. Tradycyjnie, smaczne i zdrowe potrawy przygotowywane są z surowych lub tylko lekko parzonych składników.

Niektóre restauracje mają własne browary, więc można spróbować prawdziwego piwa na żywo i niesamowicie smacznego piwa. Tradycyjnie lokale gastronomiczne w menu obejmują szeroki wybór deserów, dań mięsnych i rybnych, ciastek, duńskich kanapek i bekonu.

Традиционное местное блюдо из морепродуктов
Hotele i zakwaterowanie

W zależności od potrzeb i zasobów finansowych możesz zostać w luksusowych hotelach lub na bardziej przystępnych kempingach. Większość komfortowych hoteli tutaj jest cztero- i pięciogwiazdkowych i oferuje swoim gościom nie tylko przytulne pokoje, często w starym stylu, ale także bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, śniadanie w łóżku, łazienkę i telewizję kablową.

Campy wyglądają jak małe, dobrze wyposażone domy, z bezpłatnym parkingiem i specjalnymi miejscami do biwakowania. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, pozostań w hostelach wyposażonych w kuchnie i wspólne łazienki.

Studenci lub młodzi ludzie wolą mieszkać w naturalnych obozach w całym mieście. Często opłata za nocleg jest symboliczna, a nawet nieobecna. Jeśli przyjdziesz ze swoją bratnią duszą i szukasz romantycznego odosobnienia, możesz wynająć prywatne łóżko i śniadanie lub po prostu pokój w nim, a także domek nad zatoką.

Отель в Орхусе
Zakupy

Ci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez zakupów, na pewno polubią to w Aarhus - to wspaniałe miejsce zakupy w Danii . Na cichych ulicach miasta znajduje się ponad 800 różnych sklepów, butików znanych marek oraz sklepów z wyrobami rękodzielniczymi i pamiątkami. Miłośnicy szybkiego tempa życia i miejskiego zgiełku będą mogli wędrować po głównych domach towarowych i centrach handlowych. W licznych sklepach zlokalizowanych tutaj turyści będą mogli kupić akcesoria, obuwie, galanterię skórzaną, ubrania wiodących producentów, rękodzieła i pamiątki zawierające lokalne symbole.

Oferta niewielkich sklepów obejmuje ekskluzywne: tradycyjne stroje, niezwykłą biżuterię dla kobiet, oryginalne szklane lub porcelanowe figurki, różne symbole związane z erą wikingów (kubki do piwa i piwa, hełmy, płótno koszulowe i spodnie, historyczna broń zimna).

W dzielnicy Frederiksbjerg, położonej na Dworcu Centralnym, sprzedawane są wyśmienite lokalne specjały, wykonane wyłącznie z produktów przyjaznych dla środowiska.

Улица Стрёгет
Transport śródlądowy

W mieście jest głównie autobus. Bilet autobusowy kosztuje 20 DKK. Ponieważ jednak rowery są bardzo popularne wśród mieszkańców, można je wypożyczyć. W Aarhus działają jako prywatne firmy, które oferują transport rowerów do wynajęcia, na przykład, Bikes4Rent i bezpłatne biura wynajmu miejskiego. W tym drugim przypadku musisz znaleźć jeden z tych punktów rozrzuconych po całym mieście i zostawić depozyt w maszynie - 20 koron duńskich. Ale zimą rowery miejskie City Bike nie są dostępne, jeśli planujesz podróżować po mieście dużo, powinieneś kupić kartę Passa Aarhus, która sprawi, że przejażdżki autobusem będą znacznie tańsze lub bilety sezonowe.

Пункт проката бесплатных велосипедов City Bike
Jak dostać się do miasta?

Jeśli przybyłeś do tego miasta drogą powietrzną, powinieneś wiedzieć, że droga z Copenhagen Airport do centrum miasta zajmuje około 45 minut. Poproś kierowcę, aby zatrzymał się w Banegårdspladsen: jest bardzo blisko do stacji kolejowej. Opłata w jedną stronę wynosi 100 DKK, bilety można kupić u kierowcy.

Pół godziny jazdy od Aarhus działa Port lotniczy Billund . Dotrzyj do niego z miasta, zajmując miejsca w autobusie na przystanku "Hotel Radisson SAS". Bilety są również z kierowcą, ich cena to 160 koron duńskich w jedną stronę.

Możesz dostać się do miasta i pociągiem. Pociągi odjeżdżają z Kopenhagi raz lub dwa razy na godzinę. Będziesz tam za 3 godziny, a bilet będzie kosztować 382 DKK. Kilka razy dziennie do lokalnej stacji kolejowej są też pociągi z Hamburga, których cena biletu wynosi 39 euro w jedną stronę.

Również bezpośrednie autobusy z Abildskou do Berlina, Hamburga i Kopenhagi obsługują miasto Aarhus. Mols Linien świadczy usługi promowe między tą miejscowością a Kalundborg i Odden.