Charlottenborg (Charlottenborg Slot) - wspaniały pałac duńskiej rodziny królewskiej, zbudowany pod koniec XVII wieku. W 1683 roku został zbudowany dla gubernatora Norwegii hrabiego Ulrika Frederika Gyullenlyova. Zgodnie z jego imieniem, pałac był nazywany Złotym Lwem. Oto galeria sztuki, kawiarnia na dziedzińcu i Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych.

Historia i cechy architektury

Kiedy król Christian V był u władzy, chciał to zrobić Kopenhaga stolica klasy europejskiej. Z placu Kongens Nyutorv rozpoczął swoją budowę. Pierwszą budowlą architektoniczną był pałac Charlottenborg. Został zbudowany prawie 30 lat z materiałów holenderskich, a częściowo ze zrujnowanego zamku Kalo w 1672 roku.

Architekt był najlepszym architektem duńskiej rodziny królewskiej, Yurt Jenssen. Stworzył pałac w stylu palladio, który w tym czasie był bardzo popularny w Holandii. Ozdoby i detale pałacu powstają w stylu barokowym. Wnętrze jest bardzo podobne do klasycznego francuskiego zamku - sale balowe, balkony, stiuki i sufity tworzą niepowtarzalną atmosferę na zamku. Połączenie kilku kierunków architektury sprawiło, że Charlottenborg stał się unikatową architekturą tego czasu. Portal toskański, centralny ryzalit, który zdobi korynckie pilastry, zadziwia wyobraźnię do dnia dzisiejszego.

Interesujące fakty

Po śmierci króla Christiana V w sierpniu 1699 r. Pałac został odkupiony i odbudowany przez Charlotte Amalię Hesse-Kassel, wdowę po królu. Przed śmiercią księżniczki w 1714 r. Pałac był jej osobistą rezydencją. Na cześć jej pałacu i wezwał Charlottenborg. W 1754 r. Budynek został przekazany Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na początku 2007 r. Pałac Charlottenborg został zamknięty z powodu renowacji. Teraz działa jak zwykle.

Do turysty na notatce

Przed Charlottenborg, można dostać się do stacji metra, przejdź do stacji Kongens Nytorv. Istnieją również autobusy 1A, 15, 19, 26, 350S. Z placu Kongens Nytorv w Nyhavn Przejdź wzdłuż znaków do Charlottenborg.

Charlotenborg można zwiedzać w środę od 11.00 do 20.00, we wtorki, czwartki, piątki, soboty, niedziele, pałac działa od 11.00 do 17.00. W poniedziałki wycieczki nie odbywają się, a pałac jest zamknięty. Również zamknięte w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Dla dorosłych cena biletu wynosi 60 DKK, dzieci do lat 16 odwiedzają pałac bezpłatnie. Grupy 10 osób za 40 koron duńskich na osobę. W pałacu znajdują się indywidualne wycieczki ze specjalnym wejściem do zamkniętych pomieszczeń pałacu. Trasa trwa około godziny, prowadzona jest przez nauczycieli Akademii Sztuk Pięknych. Zapoznasz się nie tylko z historią Charlottenborg, ale także poznasz aktualne wystawy. Dopuszczalne są grupy do 35 osób. Cena takiej wycieczki w dni powszednie wynosi 600 CZK, w weekend 900 CZK.

Внутренний дворВесенняя выставка в Шарлоттенборге