Meczety są świętymi miejscami w tradycji muzułmańskiej, to jest miejsce, gdzie wyznawcy islamu przychodzą na modlitwy. Islam jest jedną z najczęstszych religii, ponieważ meczety są budowane na całym świecie, a piękno nie jest gorsze od siebie nawzajem. Poza wspaniałością i wielkością, wielu z nich jest świadkami wydarzeń historycznych. Meczety Malezja zajmują duma z długiej listy wszystkich uroków tego kraju.

Lista głównych meczetów w Malezji

Tak więc, zanim staniesz się najbardziej znanym i interesującym meczetem tego islamskiego państwa:

 1. Negara (Masjid Negara) - narodowy meczet Kuala Lumpur , którego budowa zakończyła się w 1965 roku. Jest głównym ośrodkiem duchowym kraju i symbolem islamu. W architekturze nowoczesne motywy i tradycyjne islamskie są mieszane. Niezwykły, karbowany dach przypomina częściowo otwarty parasol. Początkowo dach pokryty był różowymi kaflami, ale po przebudowie został zastąpiony niebiesko-zielonym kolorem. Elegancki detal to minaret o wysokości 73 m, ale najważniejszą częścią meczetu jest główna sala modlitewna. Luksusowo urządzony pokój zdobią masywne lampy i piękne witrażowe okna. Budynek ma pojemność ponad 8 tysięcy osób. Terytorium otoczone jest ogrodami z fontannami w białych marmurowych basenach.
 2. Негара
 3. Vilayat Persecutuan (Masjid Wilayah Persekutuan) - meczet zbudowany w mieście w 2000 roku. W projekcie architektonicznym głównie angażuje się styl turecki. Obecność 22 kopuł sprawia, że ​​meczet jest jedyny w swoim rodzaju. Jest także najczęściej odwiedzanym przez turystów i gości miasta.
 4. Вилайят Персекутуан
 5. Meczet Dzhamek (Masjid Jamek) - najstarszy w Kuala Lumpur, zbudowany w 1909 r. Na skrzyżowaniu dwóch rzek. Przed budową drapaczy chmur jego zadaszenia widoczne były z dużej odległości. Struktura jest bardzo piękna: białe i czerwone minarety, liczne wieże, 3 kremowe kopuły i arkady ażurowe robią niezapomniane wrażenie.
 6. Джамек
 7. Putra (Masjid Putra) - meczet miasta Putrajaya Budowa została ukończona w 1999 roku. Głównym materiałem do budowy był różowy granit. Sala modlitewna wsparta jest na 12 kolumnach, które są głównym wsparciem ogromnej kopuły o średnicy 36 m. Minaret 116-metrowy wieńczy cały zespół meczetu. Dekoracja wnętrz konkuruje z pięknem fasady. Cały kompleks może pomieścić około 10 tysięcy pielgrzymów. 18 milionów wydano na budowę "różowej perły" Putrajayi.
 8. Мечеть Путра
 9. Masjid Tuanku Mizan Zainal Abidin również znajduje się w Putrajaya, budowa została ukończona w 2004 roku. Ogólna konstrukcja tego niezwykłego meczetu nie ma solidnych ścian, które pozwalają na miejsce, które zostanie wydmuchane przez wiatr. Szczególną cechą wewnętrznego pokoju jest obecność basenów, wodospadów i fontann, które są przyjemnie odświeżone podczas mroźnej i upalnej pogody.
 10. Железная мечеть Путраджая
 11. Zahir (Masjid Zahir) - najbardziej czczony meczet kraju znajduje się w miasto Alor Setar . Budowę zakończono w 1912 roku. Styl architektoniczny budynku jest wyjątkowy, nie bez powodu jest jednym z 10 najpiękniejszych meczetów na świecie. Co roku odbywa się festiwal czytania Koranu. Mennica Kazachstanu wystawiła nawet srebrną monetę przedstawiającą meczet Zahir.
 12. ЗахирМонета с изображение мечети Захир
 13. Crystal Mosque (Abidin Masjid) - znajduje się w Kuala Terengganu , gdzie znajduje się na terenie Islamskiego Parku Dziedzictwa. Budowę ukończono w 2008 roku, w sali modlitewnej mieści się około 1500 osób. Nowoczesny budynek wykonany jest z betonu zbrojonego, przykrytego lustrzanym szkłem. Ciekawostką jest to, że meczet ma podświetlenie 7 kolorów, zmieniając się na przemian.
 14. Кристальная мечеть
 15. Pływający meczet (Tengah Tengah Zaharah Mosque) - najbardziej znany w Kuala Terengganu. Śnieżnobiała świątynia z wysokim minaretem jest zainstalowana na specjalnych pontonach. W godzinach porannych meczet jest wyjątkowo piękny: wydaje się, że unosi się nad wodą.
 16. Плавающая мечеть
 17. Meczet sułtana Salahuddin Abdul Aziz (Masjid Sultan Salahuddin Abdul Aziz) - jest również nazywany Błękitnym Meczetem. Znajduje się w Shah Alam Stolica stanu Selangor i jest największa w kraju. Budowę ukończono w 1988 roku. Styl architektoniczny jest mieszanką nowoczesnego i tradycyjnego malezyjskiego. Charakterystyczną cechą meczetu jest jedna z największych kopuł na świecie, jego średnica to 57 m, a wysokość to 106,7 m. Okna meczetu mają kolor niebieski, który jest szczególnie piękny w zalewających pokojach i pokojach w słoneczny dzień. Kompleks uzupełniają 4 minarety o wysokości 142,3 m oraz wspaniały ogród z fontannami.
 18. Мечеть Султана Салахуддина Абдуль Азиза
 19. Meczet Asi-Syakirin (Masjid Asy-Syakirin) - znajduje się w sercu Kuala Lumpur, budowa została ukończona w 1998 roku. Styl architektoniczny jest mieszanką tradycji Wschodu. Minarety zastępują tu głośniki. Osobliwością meczetu jest to, że każdy może go odwiedzić, niezależnie od wyznania czy narodowości.
 20. Ас Сиакирин
 21. Meczet Ubudiah - czyli meczet ślubowania, został zbudowany w 1915 r. W Kuala Kangsar dla sułtana Peraka Idrisa Murshidula Adzama Szaha I, który dał posadę zbudować najpiękniejszy meczet na świecie. Zatrzymał go, a meczet przypomina bardziej pałac z arabskich bajek.
Мечеть Убудия